Helal lokma neden bu kadar önemlidir?

Haris el-Muhasibi, Helal Rızık ve Namazın Anlaşılması adlı eserini kaleme almış. İlk bakışta ilgisiz gibi görünen bu iki konunun aslında ne kadar da bağlantılı olduğu kitabı okuyunca anlaşılıyor.

Helal lokma neden bu kadar önemlidir?

Canlı cansız tüm mahlûkatı yaratan yüce Allah, yarattığı tüm canlıların rızkını vereceğini de taahhüt etmiş. O zaman bir mümin kendisinin ve ailesinin rızkının temini için çalışmalı ve bu çalışması sırasında Kur’an'a ve sünnete muhalif olacak davranışlardan kaçınmalıdır. Yüce Kitab’ımızda bu durum Bakara suresi 168. ayette açıkça dile getiriliyor ve kendini mümin sayan herkesin de bu duruma riayet etmesi farz: “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” Ayrıca Peygamberimiz (s.a.v) bu konuda “Müminin yediği en temiz ve helal rızık, kendi kazanmış olduğudur” diyerek helal rızkın ve çalışıp kazanmanın ne kadar önemli olduğunu dile getirmiş.

Helal lokma neden bu kadar önemlidir? Haram olan her lokmanın hesabını Allah'a vereceğimiz gibi, kıldığımız namazı, tuttuğumuz orucu bu beden ile yapıyor, çocuklarımızı bu beden ile yetiştiriyor, yarınlarımızı bu beden ile kuruyoruz. Çocuklarımızın, yarınlarımızın haramdan uzak olabilmesi için yediğimiz, içtiğimiz ve giydiğimiz şeylerin helal olması son derece önemlidir. Ayrıca harama bulaşmış bir beden ya da bir elbise ile yapılacak ibadetlerin de yeteri kadar salih olmayacağı açıktır. Bu düşünceyle bir mümin her tutum ve davranışına dikkat etmeli, haramlardan uzak olduğu kadar şüpheli hallerden de uzaklaşmalıdır.

Vera nedir bilir misin?

Vera, hayırlı ve övgüye layık ameller işleyerek geçici dünya hayatını terk etmek, emredilen ve yasaklanan dinî hükümleri incelikleriyle yerine getirmektir. Bunun gereği olarak, insanın ağzından girenin, çıkanın ve tüm eylemlerinin Allah ve Resulü'nün sevdiği şeyler olmasına dikkat etmek, haramlara düşmekten sakınmak, şüpheli durumları terk etmek ve hatta harama düşme korkusuyla yapılmasında bir sakınca bulunmayan davranışları bile terk etmek gerekir. “Kul, sakıncalı şeylere vesile olacağı endişesiyle, sakıncasız şeyleri de terk etmedikçe, muttakilerden olamaz.” diyen yüce Peygamber durumu ne kadar da güzel ifade etmiştir, değil mi...

Ünlü İslam âlimi Haris el-Muhasibi, İslam toplumunda ahlaki yozlaşmanın yaşandığı Hicri 3. asırda Helal Rızık ve Namazın Anlaşılması adlı eserini kaleme almış. İlk bakışta ilgisiz gibi görünen bu iki konunun aslında ne kadar da bağlantılı olduğu kitabı okuyunca anlaşılıyor. Dinin direği, müminin miracı olan namaz insanları kötülüklerden uzaklaştıran bir ibadettir. Kur’an'da bu durum şöyle zikredilmiştir. “...Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor...” (Ankebut 45)  Ayrıca Müslümanca yaşamanın bir bütün olduğunu düşünürsek aslında tüm yaşadıklarımızın birbirleriyle ne kadar da alakalı olduğu ortaya çıkacaktır.

Kendimizi sorgulamalıyız

Acaba bizler şüpheli davranışlardan kaçıyor muyuz? Ya da harama düşme korkusuyla sakıncasız görünen davranışlarımızı bir kenara itebiliyor muyuz? Kendimizi sorgulamamız gereken nokta işte burasıdır. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede en kârlı şirketlerin faiz kurumları olduğu ve bu kurumların gün geçtikçe kârlarını artırdığını görmek helal-haram bir tarafa dünya malı için ne kadar da çok çalıştığımızın göstergesi değil midir? Hepimizin cepleri bu faiz kurumlarının kartları ile dolu ve helal-haram demeden geleceğimizi harcadığımızın ne kadar farkındayız acaba?

Allah'ı tanımak, O'nun adını yüceltmek için bu dünyaya gelen bizler her konuda Allah ve Resulü'nün sevdiği amelleri yapmak zorundayız. Helal lokma yemeye özen göstermek, namazlarımızda huşu içerisinde olmak, her tutum ve davranışımızı da aynı titizlikle yerine getirmek durumundayız. İlkharf Yayınları arasından çıkan bu kitap, kendimizi sorgulamamız gereken bir noktada devreye giriyor. Bilinen bir konu gibi görünse de okurken insan eksikliklerini fark ediyor.

Rabbim bizleri tüm davranışlarında haramlardan, şüphelerden uzak duran, eksikliklerini gidermeye çalışan ve iki günü birbirine eşit olmayan kullarından eylesin...

Şakir Gönülce yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13