Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih gününde Sümela’da ayin…

“Biz Toprakları Değil, Gönülleri Fethetmeye Gidiyoruz.” diyerek Trabzon'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere kahraman ordumuzu ve şehitlerimizi rahmet ve dua ile yâd ediyoruz.

Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih gününde Sümela’da ayin…

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sümela Manastırı’ndaki ayin için Trabzon’a geldi

Ortodoks inancının en önemli merkezlerinden olan Sümela Manastırı'nda bu sene, "Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü" olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos'ta 10. kez ayin düzenlenecek ve ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönetecek. Sümela Manastırı'nda 15 Ağustos'ta düzenlenmesi planlanan ayin, tartışmalara yol açtı.

Fethin 562. Yıl dönümünde…

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında İstanbul'un fethedilip Bizans imparatorluğunun yıkılarak Osmanlı İmparatorluğu'nun doğmasıyla doğu sınırlarının da güvence altına alınması açısından zorunlu bulunan Trabzon'un fethi için gerekli hazırlıklar yapılarak donanma ve kara ordusu Trabzon'a hareket etmiştir. 1461 yılında, bizzat Fatih'in komuta ettiği ordu tarafından kuşatılan Komnenos Krallığı'nın başkenti Trabzon, kuşatmaya uzun süre dayanamayarak teslim oldu ve böylece Türklerin egemenliği altına girdi.

Trabzon'u da ele geçirerek Osmanlı İmparatorluğuna katan Fatih, birkaç gün şehirde kaldıktan sonra Gelibolu Sancak Beyi Kazım Bey'i Trabzon valiliğine atayarak kentten ayrıldı. Bir süre müstakil sancak olarak idare edilen Trabzon II. Bayezid'in oğlu Yavuz Sultan Selim'in sancakbeyi olarak atanmasından sonra "şehzade şehri" unvanını da kazanmış oldu.

1487 yılında Yavuz Sultan Selim'in vali olarak atanmasıyla birlikte kentte imar faaliyetleri de hız kazandı ve 1515'de annesi Gülbahar Hatun adına Hatuniye Camii ve külliyesi yapıldı. Osmanlı İmparatorluğunu hemen her açıdan zirveye taşıyan, batılılarca da "Muhteşem Süleyman" olarak adlandırılan Kanuni Sultan Süleyman 1495'de Trabzon'da doğdu. 15 yaşına kadar çocukluğunu Trabzon'da geçiren ve ilk eğitimini burada alan Kanuni'nin padişah olmasından sonra Batum ile birleştirilen Trabzon bir eyalet merkezi haline getirildi.

YORUM EKLE