Öykülerle örülü yeni bir dünya: Hişt! Hişt!

Yeni nesil öykü dergisi Hişt! Hişt! okurlarına öykülerle örülü bir dünya sunuyor. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yayın hayatına “Merhaba” diyen Hişt! Hişt! ismini, Sait Faik’in o hepimizin bildiği meşhur öyküsünden alıyor.

Öykülerle örülü yeni bir dünya: Hişt! Hişt!

Türk edebiyatında öykünün güçlü bir tarihi var. Ömer Seyfettin'den Sait Faik'e, toplumcu edebiyattan '50 kuşağına; öykü yazarlarımızın üretimi ve yaratıcılığı hiç durmadı. Faruk Duman, bir söyleşisinde şöyle demişti: “Dünyada öykü yazan bir biz kaldık neredeyse, bu bizim toplumumuzun ayrıcalığı.”

Edebiyat dergilerinde halen bile öykünün nabzı güçlü atar. Pek çok öykü yayımcılığı yapan dergi ya uzun soluklu olur ya güçlü izler bırakır. Dergilerde gördüğümüz yeni isimler, kısa süre sonra raflarda kitaplarıyla görülür.

Yeni nesil öykü dergisi Hişt! Hişt! okurlarına öykülerle örülü bir dünya sunuyor. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yayın hayatına “Merhaba” diyen Hişt! Hişt! ismini, Sait Faik’in o hepimizin bildiği meşhur öyküsünden alıyor. Okuyucusuna, özgün ve nitelikli öyküleri, en yalın tasarımla sunan internet sitesi, edebiyatımızda akan öykü ırmağının damlalarına dalga oluyor; kapısını, eli kalem tutan tüm öykücülere açık tutuyor.

Siteyi yakından incelediğimizde, “Tadımlık” bölümünde en fazla 750 kelimelik küçürek öyküler yayımlanıyor. “Doyasıya” bölümünde ise 750 kelimeyi aşan öykülere yer veriliyor. Böylece vakti kısıtlı herkese ‘iyi’ öykü okuma imkânı verilirken, kitap kurdu sıkı öykü okurlarına da tatmin edici genişlikte ve nitelikte öyküler sunuluyor. Bu sayfalarda polisiye, fantastik, gerçeküstü, post modern veya başka herhangi bir türde; edebi özgünlüğü ve niteliği olan her çeşit öyküye rastlamak mümkün. Sitede ayrıca “Uzun Ayın Kısası” isminde aylık bir kısa film seçkisi var. Bu bölümde, okurlara nitelikli kısa metraj filmler sunularak, onlara bir ‘mola’ ve ‘nefes alma’ imkânı sağlanıyor.

Yayıncılık yaptığı alan, iddiası sadeliğinden gelen teması ve tüm bu zengin içeriğiyle “Hişt! Hişt!” günlük hayatın rutin yoğunluğundan ve internetin ‘tık’ odaklı yoruculuğundan kaçınabilecek bir sığınak. Derginin yayımlanan sayılarına ve öykülerine histhist.com adresinden ulaşılabilir; Twitter ve Instagram sayfalarından yeni öyküler yayımlandıkça haberdar olabilirsiniz.

Hişt! Hişt! - Öykü
İnternet Sitesi: //histhist.com/
Twitter: @histhistcom
Instagram: @histhistcom
İletişim: [email protected]

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2020 Perşembe 15:22
YORUM EKLE

banner19

banner36