Kayseri'de aşktan doğan mimari: Gevher Nesibe Şifahanesi

Kayseri'de asırlarca medrese ve şifahane olarak hizmet veren Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi'nin yapım hikayesi ziyaretçilerini duygulandırıyor.

Kayseri'de aşktan doğan mimari: Gevher Nesibe Şifahanesi

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Kayseri'de asırlarca medrese ve şifahane olarak hizmet verdi. Asırlara meydan okuyan tarihi yapı günümüzde Selçuklu dönemine ait 2 binden fazla eserin ev sahibi. 800 yıllık bu eserin yapılışı ise ziyaretçileri duygulandıran bir aşk hikayesine dayanıyor. 2. Kılıçarslan'ın kızı Gevher Nesibe Sultan, ordudaki baş sipahiye gönlünü kaptırır. Fakat ağabeyi Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1 Gıyaseddin Keyhüsrev, bu aşka karşı çıkar. O askeri savaşa gönderir ve sonrasında sipahinin şehadet haberi gelir. Bunu duyan Nesibe Sultan, bu acıya dayanamaz ve verem olur. Sultan, hayatını kaybetmeden önce ağabeyine bir vasiyet bırakır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Nesibe Sultan'ın vasiyetini şöyle anlatıyor:

"Son nefesinde, benim gibi hasta olanlara bir medrese yaptır, bir şifahane yaptır da derman bulsunlar diyor. İşte 1206 yılında hikayemiz böyle başlıyor. Burası inşa edilerek faaliyete başlıyor."

2 bin 800 metrekare alan üzerine kurulu Gevher Nesibe Şifahanesi, 1890 yılına kadar hizmet veriyor.  Yapının Anadolu'nun ilk şifahanesi olduğunu belirten Hamdi Elcuman, "Aynı zamanda tıp fakültesi. Şunu da diyebilirim ki zamanına göre dünyanın en modern tıp fakültesi." dedi. Anadolu'nun ilk şifahanesi ve aynı zamanda dünyanın ilk tıp fakültesi olan şifahanede binlerce tıp öğrencisi yetişti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı müze olarak hizmet veren Gevher Nesibe Şifahanesi'ni 4 yılda 400 bin kişi ziyaret etti.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2018 Perşembe 18:00 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 23:15
YORUM EKLE

banner19

banner36