Zarifoğlu işte bu manzaraya isyan etmişti!

Zarifoğlu 'Halk aşksızsa sokaklar banka dükkanları ile doludur' dizesini hangi saiklerle yazmış?!

Zarifoğlu işte bu manzaraya isyan etmişti!

Çoğunluğu öğrencilerden ve camilerden oluşan Beyazıt’ta, bir öğrenci elleri cebinde başı önünde okula gitmeye çalışırken, başını kaldırdığında gördüğü bu yapının cami olduğunu anlayabilmesi için bir hayli düşünmesi gerekiyor. Bunun nedeni caminin kapitalizmin ülkemizdeki temsilcileri tarafından kuşatılmış olmasıdır.

Sultanahmet ile Beyazıt Camii arasında kalan bu camii, Mostar Köprüsü’nün ve II. Beyazıt Külliyesi’nin de Mimarı Mimar Hayrettin tarafından  16. yy.’da  yapılmış. Kapısının üzerinde 1898 tarihinde II. Abdülhamit tarafından onarıldığını belirten bir kitabe var. Cami kadar bânisi Mimar Hayrettin de özellikle araştırmayanların bulamayacağı kadar sade ve gözden uzaktır. Mimar Hayrettin Paşa Camii, içinde kandil yağı yerine hava gazının kullanıldığı ilk cami imiş.

Cahit Zarifoğlu bu camiyi 60’lı yılların sonunda  tekel bayisiyle banka arasında sıkışmış gördüğünde “Halk aşksızsa sokaklar banka dükkanlarıyla doludur” dizesini yazarak bu tezata ne kadar üzüldüğünü ifade etmiş. Bu faiz ve içki arasında esir kalmış camii şimdi hala bir banka, kuyumcu ve döviz dükkanlarından görünmüyor olsa da hiç kimseyi Zarifoğlu kadar üzmüyor.  Bu istilaya sessiz kalışımızın nedeni de O’nun tabiriyle "aşksız"lığımızdan!

Günde yanından on binlerce insanın geçtiği ama sadece gökyüzüne bakmayı bilenlerin fark edebildikleri bu camiinin içi, dışarıdaki gürültünün aksine sessiz ve huzur dolu. En azından gidebilenler bir vakit namaz kılıp, Mimar Hayrettin ve Cahit Zarifoğlu için Fatiha okuyabilirler.

Sena Yalçınkaya haber verdi


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tespih
tespih - 12 yıl Önce

burası cami mi yaa ? gidip bakacam

mahmut çelik
mahmut çelik - 12 yıl Önce

Belki de her gün önünden geçtiğimiz yapının bir mabede olduğunun farkına varamıyorduk. Be elim hadiseyi haberleştirdiğiniz için teşekkürler..

Abdulkadir Taşkın
Abdulkadir Taşkın - 12 yıl Önce

Mimar Hayreddin Camii'nin İmamı maceraları geniş bir zattır. Geçtiğimiz sene tanışmıştım. Ummul Kurada eğitim almış vs..

elif..
elif.. - 12 yıl Önce

yıllarca Beyazıt'a gidip geldim ve ne yazıkki değil vitrinlerin kapattığı camiyi görmeyi,minaresini dahi görememişim..

Namık Pehlivan
Namık Pehlivan - 7 yıl Önce

Çoğu yerde olduğu gibi burada da, tarihi yapılar modern yapıların arasında adeta kaybolmuş durumda. Bilgilendirme için Sena Yalçınkaya'ya teşekkür ederim.

cem
cem - 7 yıl Önce

O dükkanların kirasına muhtaç mı diyanet? başkası reklamı için para dökerken biz olumsuz reklamımızı yaptırıyoruz. para lazımsa kitapçı dışında kimseye kiralanmamalı bu tip yerler.

Okur
Okur - 6 yıl Önce

Para olunc aişin ucunda, WC bile tabelayla çağrılıyor. Cami gölgelense de olur değil mi :( Haber için teşekkürler...