Namazı en çok nerede seviyorlar?

Müslümanlar için elbette her yer mescittir, elbette Müslüman nerede olsa kılar namazını. Sanatçı, yazar ve futbolculara sorduk.

Namazı en çok nerede seviyorlar?

Müslümanlar için elbette her yer mescittir. Allah ile aramıza hiç kimse giremez. Hiç kimse O’ndan koparamaz. Bir Müslüman olarak dünya bizimdir. Ancak her mü’minin namaz kılarken kendini daha iyi hissettiği bir yer vardır. Bu gerek bir cami, gerek bir türbe, gerek bir bozkır… Bilindiği gibi, Hac’da kıldığımız bir namaz, buradaki yüz namaza denk geliyor. Demek ki yerlerin, yapıların da bizim üzerimizde etkisi var. Ramazan ayında sabah namazında Yahya Efendi türbesinde karşılaştığım Arda Turan ve Emre Belözoğlu burada kendilerini çok iyi hissettiklerini söylemişti. Ben de yazarlarımıza, arkadaşlarımıza,  nerede namaz kılarken daha çok heyecanlandıklarını, nerede namaz kılmayı çok sevdiklerini sordum. Sordum ki, heyecanlarının mekânı kayıtlara geçsin.


Sadık Yalsızuçanlar

Şam’daki Emevi Camii’nde ve Eyüp Sultan’da.

Emre Belözoğlu
Yahya Efendi Türbesinde ve Eyüp Sultan Camii’nde özellikle sabah namazını kılarken çok heyecanlanırım.

İskender Pala

Evimde Beşiktaş’ta olduğundan, Sinan Paşa Camii’nde.

Sıtkı Caney
Mescid-i Aksa’da. Hayali bile büyük, heyecan verici.

Sibel Eraslan
Hicri-i İsmail yani İsmail kucağı adı verilen Kabe’nin bir hilal şeklindeki ucunda namaz kılmak, dünyanın en heyecan verici namazlarındandır benim için. Ve Ravza-i Mutahhara'da... Ve namaz kılmayı öğrendiğim Beyazıt camiinde... Gece namazlarımda... Vakti geçirmemek için telaşla koşuştuğum sıralarda ve şamandıraya tutunur gibi son anda secdeye yetişebildiğim zamanlarda... Toprağa secde ettiğim her yerde... Büyük bir heyecan duyarım. Allah secdelerden ayırmasın hiç birimizi. Gençlerin secde edişlerini seyretmek de çok heyecan verir bana. Secde en çok onlara yakışıyor çünkü... Ve her secde edeni genç kılan bir abıhayat sırrı var Subhane Rabbiel ala zikrinde...

Şaban Abak
Her gün ve her namazı heyecanla kılmak gerekiyor bilirsiniz. Siz mekân diyorsanız, biri Süleymaniye camii, diğeri doğduğum evde babamın da seccadesini serdiği, büyük odamızın bol ışıklı bol saksılı penceresinin önündeki yer, derim.

Uğur Arslan

Kendi odamda, yalnız kaldığımda, özellikle geceleri. Kırmızı seccaden önümde loş bir pırıltıda. Dünyadan ve günahlardan uzakta.

Umut Mürare
Mekke ve Medine’de, ilk umremde Efendimizin kabri şeriflerinin hemen yanında cennet bahçesinde…

Hülya Havuz
Kâbe’de, kara beytullahta. Secde için kıbleyi aramadan, hangi yöne baksak mihrak olan yerde…Orhan Özekinci sordu

YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz mahmut
aziz mahmut - 12 yıl Önce

1. Kabe
2. Mescid-i Nebevi
3. Mescid-i Aksa
4. Somuncu Baba Camii
5. Bursa Ulu Camii(?)
6. Sivas Ulu Camii