Alıç ağacını kim tanıyor artık?

Müslim Coşkun İtibar dergisinde “Birinci Alıç Seferi” başlıklı bir yazı yazmıştı, biz de etrafımıza hiç ‘alıç’ yediniz mi, ağacını tanır mısınız diye sorduk.

Alıç ağacını kim tanıyor artık?

Çarşı pazarda endam etmeye başlayan "Alıç"ın faydalarını İbrahim Saraçoğlu şöyle sıralıyor:

  • Mideyi rahatlatmaya yardımcı olur.
  • Damarları genişletir. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Kalp atışlarını düzenler.
  • Sakinleştirici bir etkisi olduğu için vücuda dinginlik verir. Sinir bozukluklarını azaltmaya yardımcıdır.
  • Beyne giden damarlardaki kan akışının hızlanmasına yardımcı olur.
  • Uykusuzluk problemi olan kişilerin tüketmesi önerilir.
  • Tansiyon hastalarının kullanılması önerilir.
  • Doğal bir idrar söktürücüdür.

İnsanlara sorduk “Alıç nedir? Hiç yediniz mi? Ağacını görseniz tanır mısınız?” diye. İşte cevaplar…

Necip Evlice (52)- Yayıncı

Çocukluğumun en has meyvesi. Armut gibi, ahlat gibi, kiraz gibi dikenlidir alıç da. Hatta daha dikenlidir ve ben, bu yüzden olsa gerek hep: "Alıç ağacında yırtılan gömleğim" diye söylerim. Ahmet Kaya'nın şarkısındaki gibi... O kiraz dese de...

Gülendam Çoruh Ayçiçek (43) - Ev Hanımı

Yok yemedim hayır, duydum da nasıl bir şey bilmem.

Saliha Zeynep Serdar (23)

Alıç üzüme benzeyen asma meyvesidir. Yedim. Güzel değil. Ağacını tanırım. Yaprağı domates yaprağı ile incir yaprağı arası birşeydir ..

Yunus Kale (36) - Bilgisayar Öğretmeni

Alıç içinde çekirdeği olan faydalı bir meyve diyelim. Çok yedim... Gayet tabii ki tanırım. Pembe beyaz çiçekleri olan dikenli bir ağaçtır. Ekşi muşmula da denir..

Mehmet Ali Akgün (45) - Esnaf

Sarı sarı olur, dizi dizi altın gibi olur. İpe dizerler öyle satarlardı sokakta. Küçük yapraklı ağacı da genelde dağlarda olur.

Mehmet Fatih Kutan - Öğrenci

Nedir biliyorum da, yemedim galiba, tanımam da...

Müzeyyen Çelik (29) - Eğitimci

Evet yedim tesbih gibi satarlar ya o işte. Yaprakları maydanoz gibi olur ama kalın ve parlak.

Suhayb Hocalar (23) - Öğrenci

Bilmiyorum kardeş.

Seçil Noyan (28)

O ney?

Mehmet Okumuş (34) - Müverrih

Alıç nedir biliyorum. Hoyrat bir ağaçtır alıç. Yüksek yerlerin yeşilsi ağacıdır. Yeşilsi diyorum çünkü; yeşilliğinden çok o kurumuş gibi görünen yapısıyla dikkat çeker. Uzaktan bu ağaca baktığınızda kuru bir diken sanırsınız. Kışsı ve soğuk yüzüyle korkutur alıç. Kurdu içinde bir ağaçtır. Meyvelerini yiyebilmek için ciddi bir çaba ve estetik kıvrılmalar gerekir. Ve yaprakları derin hastalıklara iyi gelir. Alıç yedim. Sarısını ve kırmızısını. Zaten başka da yok..

Vildan Kınalı (30) - Ev Hanımı

(Gülüyor) Aaa çok kurt çıkardı onun içinden. Boynumuza asardık sarı ekşi bir şey. Ağaçları da küçük çalı gibi olurdu, bu kadar.

Gül Hanım Gürsoy (20) - Talebe

Yemedim.

Ramazan Yıldız (32) - Tasarımcı

Ben bilirim alıcı. Bizim oralarda aluç derler. Alıç, çalıdan biraz büyük yapıda bir ağacı vardır... Tarla kenarında turuncu ve kırmızı renkli bir şey. Ekşidir de bazen.

Sümeyye Sevim  (23) - Öğrenci

Babam kalp ve damar tıkanıklığı hastası ve alıç sirkesi içiyor. Ama görsem tanımam.

Esra Kocaman (32) - Eczacı

Ağacını tanımam da, minik minik hafif buruk tadı var.

İsmail Aycan (23) - Öğrenci

Yedim tabii ama ağacını tanımayabilirim. Pazarda satılırdı boynumuza takardık.

Melike Sülev Aydın soruşturdu

YORUM EKLE
YORUMLAR
omuzumda hemençe
omuzumda hemençe - 12 yıl Önce

Bize sorulmamış :)Yukarıdaki bir cevapta belirtildiği gibi ben de bu ağacı Aluç diye hayal meyal hatırlıyor ama nedir nasıldır bilmiyordum. 4.İtibar Ocak'ta Birinci Alıç Seferi başlıklı hatıra yazısıyla Alıç'ı yeniden gerçekten tanımış oldum.

ismail
ismail - 12 yıl Önce

bizim çiftlik bir dağın eteğinde, her sene yaz sonu veya eylül başı gibi toplamaya giderdik, ağaç bir sene alıç veriyor bir sene vermiyor gibi gelirdi bize, ama bunun sebebi yağmurun çiçeklerini dökmesiydi galiba. çok güzeldir tadı, faydalıdır ayrıca. bu sene yine gidecez inşaallah

Serdar ARSLAN
Serdar ARSLAN - 12 yıl Önce

Alıçı (Elazığ'da aluç deriz) biliriz. Dağım'ı da. Aluçun iki türlüsü olur: kırmızı ve sarı. Kırmızısı daha erken olgunlaşır ve daha erken tükenir. Sarısı daha geç olgunlaşır ve bahara kadar ağaçta ve hatta kar altında bozulmadan kalabilir. Amma velakin bu ağaçlar son kaç yıldır meyve vermiyor. Bunun sebebi, bu yalnız ağaçların etrafını saran cep telefonu sinyalleri midir, yoksa insanın artık kendilerini tanımıyor ve meyvelerini yemiyor oluşu mudur, bilinmez.

Gül Hanım GÜRSOY
Gül Hanım GÜRSOY - 12 yıl Önce

"yemedim", "hiç görmedim" gibi cevapları yeni nesilden duymak ilginç olmasa gerek. Saliha Zeynep ablamız gibi cevap verebilmeyi isterdim lakinki veremedim :)İstifade ettiğimiz bir röportaj oldu. En azından şunu yapabildiğim için mutluyum; sorunun ardından google amca'ya alıç'ı sordum, söyledi, Hanım'a bir şeyler öğretti.Melike ablamıza bu girişimi için teşekkür ediyoru/m/z.

Nur
Nur - 12 yıl Önce

Giresun'un Alucra ilçesinin ismi, işte bu "alıç"tan gelir. Çünkü orada alıç ağaçları oldukça fazladır. İlaç sanayiinde de kullanılır alıçlar.

Fatih Demir
Fatih Demir - 12 yıl Önce

Okula gittiğimiz yol üzerinde bir yokuş vardı. Henüz kamu malı olan bir alanda böğürtlen ağaçlarının arasında bir alıç ağacı vardı. Böğürtlernlerin arasından o alıca uklaşmak çok zor olurdu ama iyi bir çete işbirliği ile o alıça ulaşmayı başarır ve ...

hatice
hatice - 12 yıl Önce

sapsarı rengi ve mayhoş tadıyla hep köyümü ve çocukluğumu hatırlatır bana çok severim.. köyümüze gittiğimizde bulmaya çalışırım zamanında gidemediğimiz için biraz zor oluyor ama ,bulamasam da artık şehirlerde satılıyor çoğu kurtluda olsa alırım özlemimi gideririm

ENDER
ENDER - 12 yıl Önce

Bu meyveyi gayet iyi bilirim bizim memlekette özellikle dağlarda yetişir iki çeşit var biri resimdeki gibi sarı diğeri turuncu çok lezzetli doğal bir meyve tavsiye ederim doğuda herkes bilir. isteyen varsa not bıraksın mevsimi gelince gönderirim...