'Korku Islığı', Cevat Akkanat'ın ilk korkusu!

Şairlerin eski defterlerinden yenice çıkmış şiirlerin anlamı daha bir başkadır.

'Korku Islığı', Cevat Akkanat'ın ilk korkusu!

‘Korku Islığı’, şair Cevat Akkanat’ın yirmili yaşlarda tamamladığı, henüz iki kapak arasına girmemiş mısralarının toplamı bir dosya. Lika Kitaplığı’nın, şiir dizisinin üçüncü eseri olarak bugün yarın literatürdeki yerini alacak. Dosyanın mahrem macerası, Akkanat’ın öğrencilik yıllarına rastlamaktadır ki,  1982-1987 yılları arasında Oluşum, Bireşim, Yoğunluk, Nitelik, Likâ dergileri ve  Cumhuriyet ve Güneş Gazetesinde yayımlanan şiirlerinden mürekkep olarak bahse değer yönler taşımaktadır.

24 yıl sonra...Edebiyat Hayat Memat

1987’de tamamlanmış bir kitabın şunca yıl sonra ilk kez yayınlanacak olması keyfe keder bir durum gibi görünebilir. Oysa yirmili yaşlarını süren şair için bu macera, siyasal bir ivmenin neticesi olmakla birlikte, rant kapısı olarak kullanılmamış bir kimliğin yıllar sonra taşıdığı anlamı bütünlemesi bakımından da önemli ayrıntılara haizdir. Akkanat,  “Kitabın adı, çocukluğumda karanlıktan korktuğumu farkeden babamın, ‘Besmele çek, yürü karanlığın içine, ıslık çal bir de!’ şeklindeki ifadelerine telmihtir. Fakat ‘karanlık’ o karanlık değildir.” cümlesinde duran bir cesaretin işaret fişeği olarak, yorulmak nedir bilmeyen bir düşüncenin bütün heyecanını yüreğinde ve aklında taşıyan, sınırsız sorumsuz gençlik zekasının seksenleri soluyan bilinç kaymasıdır.

Yirmili yaşların delifişek mısraları

“Kapitalist Ülkeler Kulübü’ne Bağlı Lokantalarda Soğan Doğrayıcılık Yapan Bilgili Çırakların Acemi-Fakat Yaralı Şiiridir” isimli şiirin başlığında gizlice soluklanan benlik tasarımı, toplumcu anlayışın didaktizme isyanında belirgin izler sunar okuyucuya. Çağrı, isyan ekseninde şekillenen komprador burjuvazinin düzenini yıkmaya doğru soluksuz koşuyu sürdürmeye yönelmektedir. 

‘Edebiyat Hayat Memattan sonra Akkanat’ın eski defterlerde ne aradığı sorusu pek müşkildir. Fakat, şiirine gösterdiği sadakatin yakın tanığı olmak için gösterilen çabayı fazlasıyla önemsemeliyiz. 1964 doğumlu Akkanat, mutlak inancın bağlısı olarak, öncesinde ‘sol’ repertuvarına eklenen kelime sandığını paylaşmaya gönüllü sayılır. Paylaşalım, ancak kırka yakın şiirin gerisinde duran dünyaya kulak kesilen Akkanat için sağır olunacak yeni bir dünya artık kurulmayacak. Dosyada yer alan şiirlerin mahrem maceralarına nazar etmek fırsatını verdiği için sayın Akkanat’a teşekkür ediyor, kitabı iki kapak arasında görmek için heyecanımızın kanatlandığını duyuruyoruz.

Yirmili yaşın penceresinden dünyayı kaskatı gören bir zihnin gelecek algısını yorumlamak için ‘Korku Islığı-I’ isimli şiiri alıntılamak istiyorum. Şiiri kaynakmetinler.com'dan okumak için tıklayınız.

 

Arif Akçalı heyecanla haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
abdurrahman adıyan
abdurrahman adıyan - 12 yıl Önce

Şair, Cevat Akkanat'ın, gençlik dönemine ait şiirlerini "Korku Islığı" adı altında 24 yıl sonra kitaplaştırma fikri, şairin yazın hayatındaki serüvenini tanımamız açısından da oldukça iyi bir izlek sunacaktır. kutluyorum seni dostum, hayırlı olsun, okuru bol olsun.

MAHMUT KARAOĞLU
MAHMUT KARAOĞLU - 12 yıl Önce

Sevgili Cevat,(Nam-ı diğer Karesi kanatlısı) Yeni kitabının hayırlı olmasını diliyorum

Dilruba Gümüş
Dilruba Gümüş - 12 yıl Önce

Korku Islığı bir kaç gün önce çıktı. Temin edip okudum. 25 yıl sonra yayınlanmış olsa da, dipdiri bu kitaptaki şiirler.