Günümüz insanına dair bir tenkid ve değerlendirme: Hesap Günü

Fani olduğumuzu ve dünyanın geçiciliğini gözler önüne seren Kutlu; günümüz insanındaki doyumsuzluğu, nefsin istekleriyle maneviyat arasındaki kararsızlığın acısını hikâyeye çok ince bir biçimde serpiştirmiştir. Burhan Alsan yazdı.

Günümüz insanına dair bir tenkid ve değerlendirme: Hesap Günü

Mustafa Kutlu, çağımızın yazarları arasında kendine özgü düsturuyla önemli bir yer kapsamaktadır. Hikâyeleriyle ortaya koyduğu dava, her kitabında muhtelif şekillerde kendini gösterir. Eserleriyle edebiyat dünyasında çok önemli bir alan teşkil eden Kutlu; kullandığı yalın, sade ve bol tasvirli dile, özgün anlatım yöntemini ekleyerek çağdaşlarından ayrılmaktadır.

Hesap Günü isimli hikâye, 2015 yılında yayımlanmıştır. Hikâyenin içeriği, okuyucuya modern insan tasviri çizerek şaşaalı ama bir o kadar da kendi içinde gelgitler barındıran sancılı bir düzlem sunmaktadır. Musalla taşında yeşil örtülü tabutun içinde yatan bir mevtanın cenaze merasimiyle başlayan kitap, bir paşazadenin hayat silsilesi boyunca yaşadıklarını kendi ağzından geriye doğru anlatır. Eserlerinde umumiyetle Anadolu insanına, yoksula, ya da arka planda kendi halinde yaşayanlara yer veren Kutlu, bu defa zengin ve toplumda tanınan bir kişiyi kahraman olarak seçmiştir.

Dergah Yayınları'ndan çıkan Hesap Günü, varlıklı bir ailede büyüyen Bedir’in çocukluğundan ölümüne kadar geçen sarsıntılarla dolu süreci anlatmaktadır. Fani olduğumuzu ve dünyanın geçiciliğini gözler önüne seren Kutlu; günümüz insanındaki doyumsuzluğu, nefsin istekleriyle maneviyat arasındaki kararsızlığın acısını hikâyeye çok ince bir biçimde serpiştirmiştir. Zengin, varlıklı ve çevresi tarafından tanınan, el üstünde tutulan, bilgisine güvenilen Bedir; yeri gelir arkadaşları tarafından dolandırılır, yeri gelir kadınların ayartmaya çalıştığı bir bürokrat olur. Yaşadığı her durumda handiyse nefsiyle ve iç dünyasıyla hesaplaşan Bedir, çağımızın vebası sayılabilecek onulmaz bir histerinin numunesidir âdeta. Maddiyat ve maneviyat arasında mütemadi olarak çırpınan bir portre oluşturan yazar, modern insan figürü çizerek bir nevi dönem eleştirisi yapmıştır.

Hesap Günü; kendimizden, hayatımızdan veya yakınlarımızdan izler bulabileceğimiz bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra insanın yaşama gayesini anlamaya çalışırken bodoslaması ve çaresiz kalması taraflarıyla da öne çıkmaktadır. Modern olarak tabir edilen yaşam tarzının gereklerini yerine getirmeye çalışan gençlere diş geçiremeyen anne ve baba figürü, günümüzün acınası tablolarındandır. Kutlu, bu durumu mükemmel örneklerle tasvir etmektedir. Popüler kültürün açmazında sıkışan ve karanlık dehlizlerde yok olmaya mahkûm amaçsız hayatların savruluşları, arada kalışları da okurun yakından tanıdığı örnekler olacaktır. Hesap Günü; ölüm ve yaşamı, maddiyat ve maneviyatı, sevinçle yaşamı mukayese ederek insana nefis muhasebesi yaptırması açısından son derece mühim bir kitaptır.

Mustafa Kutlu’nun dili oldukça akıcı ve anlaşılır olup gerek ruhsal tasvirlerle gerekse çevre ve dış görünüş betimlemeleriyle okuyucuyu kitaba bağlamaktadır. Kutlu’nun dilindeki doğallığı ve ironiyle bezenmiş kinayeli anlatımı, kitabın çoğu sayfasında görebiliriz. Üslup konusunda gayet başarılı olan yazar, büyük bir okur kitlesine nasıl sahip olduğunu bu şekilde göstermiştir.

Burhan Alsan

KUTLU, Mustafa, Hesap Günü, Dergâh Yayınları, İstanbul, 2019.

Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2020 Perşembe 13:00 Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 17:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sudenaz Ergin
Sudenaz Ergin - 2 yıl Önce

Hocam ellerinize sağlık çok güzel özetlemişsiniz.

banner19

banner36