Kıbrıs Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii'ne saldırı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi ajansı “Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK)” ve Rum medyasında yer alan haberlere göre, Limasol’da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi’ne gece saatlerinde bir kişinin molotofkokteyli attığı; caminin kapısının ve duvarının zarar gördüğü kaydedildi.

Kıbrıs Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii'ne saldırı

Bazı haberlere göre saldırı öncesi caminin duvarlarına sprey boyayla “Immigrants’ Islam not welcome” (Göçmenlerin İslam’ı hoş karşılanmıyor) diye yazıldı.

Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii

Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii, 17. yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı camisidir. Cami, Limasol'un en eski camilerinden biridir ve Kıbrıs'taki en önemli dini yapılardan biridir.

Cami, Limasol'un tarihi merkezinde, Cami-i Cedit mahallesinde yer almaktadır. Cami, 1826 yılında Köprülü Hacı İbrahim Ağa tarafından yaptırılmıştır. Cami, kare planlı bir yapıya sahiptir ve tek minarelidir. Caminin iç mekânı, ahşap direkli ve kalem işi süslemelidir. Caminin mihrabı ve minberi ise mermerdendir.

Cami, 2019 yılında kundaklama saldırısına uğramıştır. Saldırıda, caminin bir kısmı hasar görmüştür. Saldırı, Kıbrıs'taki Rumlar ve Türkler arasında gerginliğe yol açmıştır.

Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii, Kıbrıs'taki Türk kültürünün ve tarihinin önemli bir simgesidir.

YORUM EKLE