Kanada'nın 150 yıllık asimilasyon politikası: Çocukların içindeki yerliyi öldürün!

Kanada Devleti, Kızılderili çocukları ölüm kampından farkı olmayan yatılı okullarda asimile etti. 150 yıllık bir süreçte 50 bine yakın çocuğun katline sebep olan bu okullarla ilgili gerçeği Katolik bir papaz olan Kevin Daniel Annett deşifre etti. Hem de hayatının alt üst olmasını göze alarak... Munise Şimşek yazdı.

Kanada'nın 150 yıllık asimilasyon politikası: Çocukların içindeki yerliyi öldürün!

Beyaz Adam'ın Amerika kıtasındaki hışmından Kanada yerlileri de nasibini almıştı. Katliamlar işe yaramayınca Kızılderili kültürünü ve kimliğini ortadan kaldırmak amacıyla çok sıkı bir asimilasyon politikasına başlandı. “Yerlileri çocukken yok edin” prensibi doğrultusunda 1840-1996 yılları arasında devlet, yerli çocukları ailelerinden zorla kopararak, kilisenin himayesindeki yatılı okullarda okumaya mecbur etti. 150 yıllık bu süreçte 150 binin üzerinde yerli çocuk sistemli bir asimilasyona tabi tutuldu. Yaşları 4 ile 18 arasında değişen bu çocuklar baskı ve tacize maruz kaldı. Hatta olumsuz şartlar sebebiyle bir kısmı öldü veya kayıplara karıştı.

Kilise okulları zamanla ölüm kamplarına dönüştü. Zorla Hıristiyanlaştırılan yerli çocukların isimleri değiştirildi. Kısırlaştırıldılar; cinsel taciz sonucu hamile kalan kız öğrencilerin bebekleri öldürüldü. Almanya’dan gelen Nazi doktorları aracılığıyla üzerlerinde deneyler yapıldı. Kasıtlı mikroplar bulaştırıldı. Her ne hikmetse, sık sık çıkan yangınlar sebebiyle bazıları yanarak can verdi. Türlü işkencelere maruz kaldılar: kırbaç, at kemeri, vidalı metal kemer ve bilardo istekasıyla dövülmek, aç ve susuz bırakılmak, elektrik şoku verilmesi, kış soğuğunda dışarda uyumak bunlardan sadece birkaçıydı...

Bu barbarlığı uzun süre saklamayı başaran Kanada devleti gerçeklerin ortaya çıkması sonucu 2008’de Başbakan Stephen Joseph Harper aracılığıyla yerli halktan özür diledi. Ancak bu hiç kolay olmamıştı. Yatılı okullardaki vahşetin ortaya çıkmasında Kevin Daniel Annett’in katkısı çok büyüktü.

Hayatı cehenneme döndü

Bir papaz olan Annett, yerlilere uygulanan soykırım üzerine bir doktora tezi hazırladı. Okullarla ilgili gerçeği fark edince kurbanların ailelerine ulaşmaya çalıştı. Görgü şahitlerinin itiraflarından yola çıkarak ilk defa 1995 yılında bir basın açıklaması yaptı. Buna karşılık kilise kendisini açığa aldı. 1996’da kurbanların devlete dava açmasına yardım etti. Bu defa da işinden kovuldu. Konuyla ilgili kitaplar yazdı, belgesel hazırladı. O çalıştıkça etrafındaki çember daha da daraldı. Hakkında deli raporu düzenlendi ve ailesinden koparıldı. Kısacası hayatı alt üst oldu. Buna rağmen pes etmedi.

2000 yılına gelindiğinde devlete açılan dava sayısı 10 bini bulmuştu. 2007’de olayı araştırmak amacıyla bir komisyon kuruldu. Kurbanların ifadesine başvuran komisyon, çalışmaları neticesinde bu okullarında hayatını kaybeden 5 bin 995 çocuğun kimliğini tespit etmeyi başardı. Komisyon yaklaşık 130 okulda 50 bine yakın çocuğun ortadan kaybolduğunu ileri sürüyor.

Konuyla ilgili birçok kitaba imza atan Kevin Daniel Annett, çektiği belgesel ve Youtube’dan yayınladığı videolarla Kanada devleti tarafından yıllarca uygulanan ustalıkla saklanmış bu dramı duyurmaya devam ediyor.

İşte o videolardan biri: https://www.youtube.com/watch?v=hGONKrujOEc

Munise Şimşek

Yayın Tarihi: 06 Eylül 2020 Pazar 09:00 Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 08:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma karabaş
Fatma karabaş - 4 yıl Önce

Bununla ilgili kevin daniel annette nin çekimlerinin türkçe tercümeli videolarını yayınlayın.

Mehmet Erturan
Mehmet Erturan @Fatma karabaş - 2 yıl Önce

Youtube'da videonun alt yazı ayarları kısmını kurcaladığınızda karşınıza Türkçe'de çıkıyor, işaretlerseniz konuşmayı otomatik olarak Türkçe alt yazısı ile veriyor.

Mehmet Erturan
Mehmet Erturan - 2 yıl Önce

Kanada devletinin özür dilediğini biliyordum ama detayını ve nedeninin bu kadar özel olduğunu bilmiyordum. Yazar vesilesi ile öğrenmiş oldum. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

ozlem senturk
ozlem senturk - 1 yıl Önce

insanda Allah korkusu olmayinca heryeri bu pis kafirler mahfetti zaten zenciler butun orta digu cehennem kopekleri pis kafirler

banner19

banner36