Hangi üniversitenin kütüphanesi 7/24 açık?

Üniversite sayısını değil açık kütüphane sayısını artırmak lazım..

Hangi üniversitenin kütüphanesi 7/24 açık?

 

Üniversite demek, kitap ve kütüphane demek. Ama ülkemizde üniversitede geçim kapısını elde etmek için lazım olan bir diploma sadece. 1999’da İÜ Edebiyat Fakültesi TDE bölümüne öğrenci olduğumda bölüm kitaplıkları Alemdaroğlu nam rektörün emriyle(!) fakülte kütüphanelerine devrediliyordu. Hatta bölüm hocalarının himmetiyle biz de bu devir-teslim işleminde yer aldık. Kitapların kokuları, rahmeti, bereketi üzerimde şükür.

Türkiye’de kitapla irtibatımız zayıf olduğu gibi kütüphaneler de ders çalışma alanlarından öteye geçmeyen sessiz mekânlara dönüşüyor. Böyle olmayan yerler de yok değil. İSAM Kütüphanesi bu konuda güzel örneklerden biri.Sedat Lçainer ÇOMÜ

Sadece 4 devlet üniversitesi kütüphanesi mi açık?

Geçenlerde e-posta adresime gelen “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphanesi 7/24 açık” haberi karşısında ben de sevindim. İÜ’de uygulama değişmediyse tıp fakültelerinin kütüphaneleri, o da belli saate kadar açık olurdu ki onda da son sınıf tıbbiyeliler TUS çalışırlardı. E-mektubu gönderene, “Ne diyelim Allah sayılarını artırsın” diye duada bulunurken ben de diğer üniversite kütüphanelerindeki durumu merak ettim ve bir araştırmaya koyuldum. Mademki söz 18 Mart Üniversitesi’nden açıldı, ordan başlayarak uygulamalara bir göz atalım:

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi’nde bulunan ÇOMÜ Merkez Kütüphanesi 18 Mart 2012 tarihinden itibaren haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermeye başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphanesi dışında 3 devlet üniversite kütüphanesi daha 24 saat hizmet veriyor. Bunlardan biri de Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesi.  Diğer devlet üniversitesi de İstanbul’da. İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi de 24 saat hizmet veren yerlerden biri. Sakarya Üniversitesi Kütüphanesi de 24 saat uygulamasına geçen kütüphanelerden biri olmuş.

kÜTÜPHANEVakıf üniversitelerinde durum ne?

Vakıf üniversitelerinde durum biraz daha iyi. Tabi vakıf üniversiteleri “hizmette sınır yok” mantığıyla hareket ettikleri için böyle davranıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesi 24 saat açık.

“Saat 23.00’de kapanan Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi 24 saat açık olsun. Gece çalışanlar, gündüz fırsat bulamayanlar hatta uyku tutmayanlar kütüphanemizden yararlanabilsin. Siz de kütüphanenin 24 saat açık olmasını istiyorsanız grubumuza katılın” diyen Bilkentliler sosyal paylaşım sitesinde grup bile kurmuşlar. Bunun üzerine Bilkent de, kütüphanesi 24 saat uygulamasına geçen üniversiteler arasına girmiş.

Işık Üniversitesi Kütüphanesi de 24 saat uygulamasına geçen üniversitelerden biri. Öğrencilerin önerisi ile başlatılan 24 saat açık olma uygulamasının ardından günlük kullanıcı sayısında artış olmuş. 3.500 öğrencisi bulunan Işık Üniversitesi’nde dönem içinde kütüphane kullanıcı sayısı ortalama 1.500’ün altına inmezken bazı günlerde 2.900 kullanıcı olarak gerçekleşmiş.

Sabahattin Zaim Üniversitesi Kütüphanesi de 24 saat hizmet veren kütüphanelerden biri. Koç Üniversitesi Kütüphanesi de 24 saat açık. Türkiye’de üniversitelerin ben sayısını tutamaz oldum ama kütüphanesi açık üniversitelerden tespit edebildiklerim bu kadar.

Bir şehre hikmet, kütüphanelerinin mumu gece yanınca gelir. Yoksa o şehirde başka mumlar hükümran olur.

 

Ahmet Topçu kütüphaneli üniversiteleri gezdi

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
salim tatlı
salim tatlı - 6 yıl Önce

bence 24 saat ödün bölümünün açık olması şart değil. Gece 23 de kapanan ama sabah 8 de açılan bir ödünç servisi varsa diğer bölümleri 24 saat açıksa sorun yok. Gece yarısı gelen de kütüphanede faydalansın kitaptan. Ama gece fotokopi hizmeti veya kitap tarama hizmeti varsa, sorun yok bence. Bu arada, ÇOMÜ kütüphane hakiki anlamda 7/24 açık, yani bayramlarda ve yılbaşında bile. Bu anlamda Türkiye'de tek.

Aliya İkbal
Aliya İkbal - 7 yıl Önce

İslami İlimler Fakültesi, İslam Enstitüsü ve nihayetinde Atatürk Üniversitesi İlahiyatFakültesiTürkiye Cumhuriyeti'nde mevcut köksüz eğitim kurumları arasında nispeten kadim bi yere sahip Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tayyip Okiç Yuzuf Ziya Kavakçı Muhammed Hamidullahların geçtiği okulda kütüphanede öğrencilerin kitapları karıştırması yasakbilgisyardan ihtiyacın olan kitabın numarasını bulup akbil büfesi camı benzeri bi yerde içeriye söylersen kitabı getiriler.bu da böyle bir şey

Görkem Evci
Görkem Evci - 7 yıl Önce

Yalnız Hacettepe örneğinde olduğu gibi çoğu yerde sadece ders çalışabilmekte mesai saatleri dışında kitap alınamamaktadır. Dolayısı ile çok anlamlı değil 24 saat açık olması.

beytullah emrah
beytullah emrah - 7 yıl Önce

24 saat açık denilince görmeden inanmamak gerekiyor, misal kitap okuma birimleri genelde 22 ya da 23 gibi kapanır, giriş katlardaki okuma salonları gibi bölümler açık kalır. misal saü öyle. tüm bölümler 24 saat açık kalsa ya...

banner19

banner13