Fatih’in tablosu hakkında Semavi Eyice neler söylemiş?

Son günlerde hepimizin merak ettiği konulardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu: Tablo gerçekten Bellini'nin mi? Fatih’in yanındaki kim?

Fatih’in tablosu hakkında Semavi Eyice neler söylemiş?

Son günlerde hepimizin merak ettiği konulardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu: Tablo Bellinin mi, değil mi? Fatih’in yanındaki kim? Peki bu konuda sanat tarihçileri ne diyor? Halil Solak’ın konuya dair hazırladığı twit zincirini alıntılıyoruz:

Bellini'nin mi, değil mi? Tabloda Fatih'in yanındaki kim? Rahmetli Semavi Eyice yıllar önce yazdığı bir makalede aslında bu esere dair sisleri bir parça da olsa dağıtmıştı.

İsviçreli tarihçi Rudolf Tschudi (1884-1960), 1959'da Basel'de bir evde "üzerinde Fatih Sultan Mehmed ile genç bir Şehzade(?)'nin" tasvir edildiği bir tablo bulur ve bunu -Fatih üzerine bir monografi de yazan- ünlü Alman şarkiyatçı Franz Babinger'e bildirir.

Tablonun arkasında yer alan cümlenin tercümesi şöyle: "İkinci Mehmed ve onun oğlunun Gentile Bellini tarafından yapılan resmi".

Eyice tabloda sağda, Fatih'in "hiç şüpheye meydan bırakmayacak surette teşhis" edilebildiğini söylüyor. Ancak Hoca'ya göre karşısındaki gencin kim olduğunu çıkarmak aynı derecede kolay değil.

Resmin arkasındaki yazı değerlendirildiğinde şu sorunun cevabı verilmelidir: Acaba resimdeki Fatih'in 3 oğlundan hangisi?

a) Şehzade Mustafa, Bellini'nin payitahta gelişinden önce vefat etmiştir. b) Şehzade Bayezid, Bellini'nin İstanbul'da bulunduğu yıllarda Amasya'da görevlidir. c) Babinger'e göre tek ihtimal vardır: Cem.

Ancak o sırada Cem de Konya'dadır. Onun da babası Fatih gibi kemerli bir buruna sahip olduğu, ayrıca bir gözünün de biraz kaymış olduğu bilinmekte. Resimdeki gencin burnu kemerli değil, ancak bir gözü şaşı olarak çizilmiş. Babinger'e göre bu kişi kesin olarak Şehzade Cem.

Semavi Eyice de meseleye dair net bir kanaate ulaşamamış ve bu bahse dair şu dipnotu düşmüş: "Avrupa'da nice tablo sahtekârlıkları yapıldığı bilindiğine göre, bu tablo için de böyle bir ihtimal düşünülebilir. Üzerinde bir laboratuvar incelemesi yapılmadığına göre bu hususta kesin bir şey söylenemez. Biz eseri, hakikî farz ederek bu çalışmamıza aldık."

Yuvasına dönen bu tablo Fatih'i, Cem'i, her ikisinin sanata ilgisini, şiirlerini, himaye ettikleri sanatçıları konuşmamıza vesile olur. Biraz da sanat tarihçilerini görelim TV'lerde  :).

Rahmetli Eyice'nin ilgili makalesine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://ttk.gov.tr/yayinlarimiz/dergi/belleten-cilt-xxxvii-sayi-145-yil-1973-ocak/…

Yayın Tarihi: 29 Haziran 2020 Pazartesi 11:00 Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 08:38
banner25
YORUM EKLE

banner26