"Tongue Fu" kitap özeti

Bu kitap ile anlatılan “Tongue fu”, insan hayatının her evresinde uygulanabilecek bir yöntemdir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan sorunlu veya stresli durumlar örneklerle kitapta anlatılmıştır. Tamamına Hap Kitap uygulamasından ulaşabileceğiniz kitabın özeti ve ses kayıtlarına dair bilgilendirme içeriğini istifadelerinize sunuyoruz.

"Tongue Fu" kitap özeti

Kişiler, günlük hayatlarında pek çok iletişim sorunuyla karşı karşıya gelirler. Bu sorunlar, bazen kişilerin kendilerinden bazen dış etkenlerden bazen de karşılarındaki kişilerden kaynaklanabilir. İnsanların bu sorunlarla baş etme yöntemleri ise birbirinden farklıdır.

Sözlü dövüş sanatı olan “Tongue Fu”, insanların iletişimde karşılaşmış oldukları sorunlarda yapıcı olmalarını sağlayan bir seçenektir. Fiziksel saldırıyı etkisiz hâle getirmede başvurulan Kung fu gibi “Tongue Fu” da psikolojik saldırıları etkisiz hâle getirmede etkilidir. Ancak bu savunma, sadece davranışlara karşı kullanılmamakta, aynı zamanda bir yaşam felsefesini oluşturmaktadır. İnsanların gerek sosyal hayatlarında gerek iş hayatlarında yararlanabilecekleri bir iletişim şeklidir.

Kızgınlık ve öfke anında insanlar olaylara genelde kendi açılarından yaklaşırlar. Böyle durumlarda bazı insanlar düşünmeden tepki verirken bazıları da olayı karşıdaki kişi açısından değerlendirir. Karşıdaki kişinin yerine kendini koyarak ne hissedeceğini düşünmek, olayın çözümlenmesine yardımcı olacak kilit davranışlardan biridir.

Aşırı sözler veya aşırı tepkiler, iletişimde meydana gelen problemin daha da büyümesine yol açabilir. Özellikle abartmayı seven insanlarla yaşanan sorunlar, çözülemez hâle gelebilir. Tartışmalarda nesnel olmak ve somut ifadeler kullanmak, sorunların büyümesini engeller. Abartılı anlatım ve ifadelerin, kişilerin inanılırlığını zedeleyebileceğini unutmamak gerekir.

Bu kitap ile anlatılan “Tongue fu”, insan hayatının her evresinde uygulanabilecek bir yöntemdir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan sorunlu veya stresli durumlar örneklerle kitapta anlatılmıştır. Her bölüm sonunda konuyla ilgili hazırlanmış olan eylem planları mevcuttur. Bu planlar, olaylar karşısında kullanılması ve unutulması gereken sözlerden oluşmaktadır.

Kitap özetinden bölümler:

Kızgınlık

İnsanlar, biri kendilerine bağırdığında ya da kendilerini suçladığında savunmaya geçerler. O anda verecekleri bazı tepkiler durumun daha da kötü bir hâl almasına neden olabilir. Çünkü insanların böyle durumlarda hissettiklerini düşünmeden dile getirmesi, olumsuz duyguların artmasına yol açar. Konuşmadan önce düşünmek, bu tür durumlarda öncelikle yapılması gereken şeydir.

Kişi karşısındaki kişiye kızdığı zaman genelde olayı önce kendi bakış açısına göre değerlendirmeyi tercih eder. Düşünerek davranmayı öğrenmek için “Empati” gerekir. Kişinin kendisine “Ben olsam ne hissederdim?” sorusunu sorması, karşısındaki kişiyi anlamasını kolaylaştırır.

İnsanlar, kendilerine gösterilen davranış tarzından hoşlanmadıkları zamanlarda iki farklı yönteme başvurabilirler. Bunlardan ilki hiç düşünmeden karşılık vermektir. İkincisi ise olayı ya da olayları karşıdaki kişi açısından düşünerek tekrar gözden geçirmektir.

Unutma ve affetme konularında insanlara yardımcı olacak bir diğer soru da “İnsanlar niçin bu kadar zor?” sorusudur. Bu soru da diğer soru gibi insanlara duyarlılıkla yaklaşmada yardımcı olur. Çünkü anlık verilecek ve sonrasında pişman olunacak tepkiler yerine düşünmeye zaman ayırmak durumun yönünü değiştirebilir.

Bazen insanlar başkalarının hatalı ya da kaba tavırlarının nedenini düşünmek istemeyebilirler. Ancak bu, aslında kişinin kendi yararına yapacağı bir davranıştır. Karşıdaki kişiye hatalarının faturasını ödetmek, kişinin kendisinin de bir fatura ödemesiyle sonuçlanır.

Aksi insanlara karşı daha sevecen davranmak, Tongue Fu’ya göre sadece mümkün değil aynı zamanda tercih edilebilir bir durumdur. Kızgınlığı hızlı bir biçimde aşmak için bir eylem planı oluşturulurken şu başlıklara yer verilmelidir:

Unutulması Gereken:

 • Kendinden emin bir biçimde konuşmak,
 • Öfkeli ve sabırsız davranmak,
 • Yanlış davranışından ötürü kişiyi suçlamak,
 • Olaya kendi açısından bakmak.

Kullanılması Gereken:

 • Sempatik davranmak,
 • Empatik ve anlayışlı olmak,
 • Merhametli davranmayı tercih etmek,
 • Kendini karşıdakinin yerine koymak

Dertler ve Şikâyetler

İnsanlar dertli biri ile konuşmaya başladıkları zaman mantık yürütme denemeleri yapabilirler. Ancak bu, karşıdaki dertli kişi açısından acının daha da pekişmesine yol açabilir. O nedenle bu gibi durumlarda “Terapistin Yöntemini” kullanmak daha yapıcı olabilir. Bu yönteme göre karşıdaki kişinin dertlerinin üstünü kapatmak yerine onunla direkt olarak problemini konuşmak gerekir. Terapistin Yöntemi, bir kişinin düşünce geliştirme ya da onay alma çabasıyla söylemiş olduğu şeyleri, benzer cümlelerle kendisine aktarmayı ifade eder. Terapistler de kendilerine anlatılan şeylere katıldıklarını ya da katılmadıklarını söylemezler. Onun yerine kendilerine söylenenleri daha yüksek sesle tekrar etmeyi tercih ederler.

İnsanlarla dertlerini konuşmak konusu üzerine oluşturulacak eylem planında yer alan unutulması gerekenlerden bazıları şunlardır:

•             Karşıdaki kişiyi rahatlatmaya çalışmak,

•             Mantık yürütmeye çalışmak,

•             Karşıdaki kişiye ne hissetmesi gerektiğini söylemek.

Eylem planında yer alan kullanılması gerekenlerden bazıları ise şunlardır:

•             Karşıdaki kişinin söylediklerini geri yansıtmak,

•             Kişinin içini dökmesine yardımcı olmak için yorumlarını tekrar etmek,

•             Bir şeyleri açıklamak yerine isteğini dile getirmek.

İnsanlar bir şeyden ötürü şikâyette bulundukları zaman, öncelikle söylemiş olduklarında doğruluk payı olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer doğru bir şey varsa “Haklı” olduğu söylenmelidir. İnsanlar genelde geçerli nedenlerden ötürü sinirlenirler. Öyle bir durumda da o kişinin veya kişilerin söylediklerini kabul etmek gerekir. Sonrasında da durumla ilgili neler yapılabileceği üzerinde durulmalıdır. Eğer konu üstünde fikir yürütülürse olay daha da genişler ancak kabul etmek durumu sonlandırır.

Şikâyet eden bir insan karşısında “KÖH Treni”ne atlamak durumu daha farklı bir yere çeker. KÖH Treninin basamakları ise şöyledir:

• Kabul et,

• Özür dile,

• Harekete geç.

Ekspress KH Treni ise şikayetçi kişinin öfkesini etkisiz hâle getirmeye yardımcı olur. Burada iki basamak yer almaktadır. Bunlar:

• Kabul et,

• Harekete geç.

Şikayetlerin son bulmasını sağlamak için uygulanabilecek eylem planında yer alan unutulması gerekenlerden bazıları şunlardır:

• Hatanın nereden kaynaklandığını anlatmak,

• Açıklamayı genişletmek ve çeşitlendirmek.

Eylem planında yer verilen kullanılması gerekenlerden bazıları:

• Özür dileyerek münakaşayı başlatmadan sonlandırmak,

• Duruma dikkat çekmiş olduğu için kişiye teşekkür etmek.

Münakaşa

Bazı tartışmalar, her iki kişi tarafından kazançlı olmayan sonuçları beraberinde getirir. Bu tür tartışmalarda kişi karşısındakinin fikrini değiştiremeyeceğini aslında bilir ve böyle durumlarda tartışmayı sürdürmek, her iki tarafın da duygularının incinmesine yol açar. Ayrıca kişiler arasındaki ilişki de bu tür tartışmalardan dolayı zarar görür.

Karşıt durumlar ve olaylar kendi içlerinde iki ayrı tarafı bulundururlar. Taraf olarak adlandırılan ise geçerli görüşlere sahip olan kişilerdir. İnsanlar birbirlerinin karşıt görüşlere sahip olabileceğini anlamalıdırlar. Birbirlerine düşman gözü ile bakmaları ise yanlıştır.

Erkekler ve kadınlar iletişim açısından farklı tarzlara sahiptirler. Bu nedenle genellikle birbirlerinin söyledikleri şeyleri yanlış yorumlayabilirler. Bu durum, çoğu zaman ufak davranışlarla çözülebilecek sorunları, büyük problemler hâline getirebilir.

Kültürel farklılıklar iletişime çeşitlilik katan yönlerden biridir. Her kültüre kendi içinde barındırdığı âdetlerden ötürü saygı duymak gerekir. İnsanlar iş amaçlı olsun ya da olmasın farklı kültürden insanlarla iletişim kurarlar ancak öncesinde karşı kültürün normlarını araştırmak ve ülkelerin âdetlerini incelemek fayda sağlar. Böylelikle farklılıkların bir anlaşmazlık hâlini alması da engellenmiş olur.

Münakaşa anında durumu zarif bir biçimde sonlandırmak için uygulanacak eylem planında yer alan başlıklar ve sözler şunlardır:

Unutulması Gerekenler:

 • Hemen münakaşaya başlamak,
 • Karşıtlık ortamı yaratarak münakaşanın tırmanmasına neden olmak,
 • Karşıdaki kişiye siz diye hitap ederek onu daha da kızdırmak,
 • Kendi konumuna odaklanarak karşıdaki kişiyi düşman gibi görmek.

Kullanılması Gerekenler:

 • Münakaşadan kaçınmak,
 • Anlaşma atmosferi yaratmak ve münakaşayı önlemek,
 • Biz sözcüğünü kullanmak,
 • Sonuç almaya yönelik işbirliği yapmak.

Devamını okumak ve dinlemek için HAP KİTAP uygulamasını indirebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 25 Mart 2022 Cuma 11:00 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 14:16
YORUM EKLE

banner19

banner36