Vuslatının 750. yıl dönümünde Mevlânâ Şiir Şöleni programı

Konya'da Karatay Belediyesi ve TYB Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “Mevlânâ Şiir Şöleni”, 23 Eylül Cumartesi akşamı muhteşem bir programla gerçekleştirilecek.

Vuslatının 750. yıl dönümünde Mevlânâ Şiir Şöleni programı

Konya'da Karatay Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “Mevlânâ Şiir Şöleni”, 23 Eylül Cumartesi akşamı muhteşem bir programla gerçekleştirilecek. Bu yıl 13’ncüsü yapılacak olan uluslararası statüdeki organizasyon, Türkiye ile dünyanın farklı şehirlerinden onlarca şairi sanatseverlerle Karatay’da buluşturacak. Hz. Mevlânâ‘nın vuslatının 750. yılı olması da bu yılki programa ayrı bir anlam katıyor.

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “13. Mevlânâ Şiir Şöleni” bu yıl da Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden şairleri ve sanatseverleri Konya’da buluşturacak.

Bu yıl uluslararası statüde yapılacak olan “13. Mevlânâ Şiir Şöleni”, 23 Eylül Cumartesi akşamı saat 20:00’de Mevlânâ Gül Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Açık sema alanında yapılacak Mevlana Şiir Şöleni ile sanatseverlere adeta bir şiir ziyafeti verilecek.

Şölene katılacak şairler...

Mevlânâ Şiir Şöleni’ne katılacak şairler ve yazarlar da belli oldu. Buna göre; A. Ali Ural (İstanbul), Abdurrahman Ekinci (Malatya), Afra Kutluğ (Konya), Ahmet Aka (Konya), Ahmet Alkan (Konya), Arazgül Rejepova (Türkmenistan), Atakan Yavuz (İstanbul), Atilla Yaramış (Konya), Burhan Sakallı (Eskişehir), Emre Öztürk (Konya), Gülnaz Cihan (Tataristan), Hamid Ahmedzade (İran/Güney Azerbaycan), Muhammet Hanefi İspirli (Erzurum), Hüseyin Akın (İstanbul), İbrahim Demirci (Ankara), İhsan Deniz (Bursa), Kadriye Cesur (Bulgaristan), Kamil Uğurlu (Konya), Leyla Arsal (Ankara), Meryem Başkurt Sabaz (Kırım), Mustafa Sarı (Ankara), Mustafa Özçelik (Kocaeli), Mücahit Ocakden (Bursa), Nurâlâ Göktürk (Doğu Türkistan), Osman Özbahçe (Ankara), Özcan Ünlü (İstanbul), Reza A. Mehmandar (İran/Güney Azerbaycan), Sıddık Ertaş, Şemsettin Küzeci (Kerkük/Irak), Vural Kaya (Konya) ve Bursa’dan Yunus Emre Altuntaş Mevlana Şiir Şöleni’nde şiir severlere kaleme aldıkları şiirlerini seslendirecek.

Vuslat'ın 750. yıl dönümünde şiir şöleni ayrı bir önem taşıyor

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mevlânâ Şiir Şölenleri’nin Konya için çok önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Hasan Kılca, “Karatay Belediyesi olarak Konyamızda şiire, edebiyata ve sanata katkı verme gayret ediyoruz. Bu amaçla bu yıl 13’ncüsü gerçekleştirilecek olan Mevlana Şiir Şöleni’ne de ev sahipliği yapacağız. Bu yıl Vuslat’ın 750’nci yıl dönümü olması da programımızı ayrıca anlamlı kılıyor. Ben, tüm hemşehrilerimizi ve şiir severleri, bu yıl uluslararası statüde düzenleyeceğimiz ve dolayısıyla Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından Konyamıza gelecek değerli şairlerin kendi sesinden okuyacakları şiirleri dinlemeye davet ediyorum” dedi.

YORUM EKLE