Hüma dergisi yeni sayısında 'Usta-Çırak' dosyası ile çırak olabilmenin de bir meziyet olduğunu hatırlatıyor

Hüma dergisi, üniversiteli genç hanımlar tarafından yayına hazırlanan müstesna çalışmalardan biri. 23. sayıyı PDF olarak indirip okuyabilirsiniz.

Hüma dergisi yeni sayısında 'Usta-Çırak' dosyası ile çırak olabilmenin de bir meziyet olduğunu hatırlatıyor

Editöründen okuyucuya…

Merhaba Hüma Dergisi Okurları,

Hüma dergisi ekibi olarak bu sayımızda Usta-Çırak” konusuyla sizlerle buluşmak istedik. “Müslüman usta ve Müslüman çırak nasıl olunur ile aralarındaki ilişki nasıl olmalıdır?” sorularını araştırdık. Tarihten günümüze örnekleri ele almak, yolun başındaki çıraklar olarak ustaları rahmet ve ibretle tanımak, ustalığı ve çıraklığı eserlerinden okumak, usta kadar çırak olabilmenin de bir meziyet oluşunu vurgulamak vazifesiyle hazırlığa koyulduk. Çetin yollarda yürüyen günümüz çıraklarına, ustaların da bir zamanlar çırak olduğunu, edebiyattan tarihe, tasavvuftan mimariye, geniş bir yelpazeden hatırlatma imkânı bulduk.

“Altın Zincir”, “Usta Olunmadan Çırak Olunmaz”, “Zorunlulukların Zulmü”, “Osmanlı Esnaflık Zanaati” dosya yazılarımızda ustaların ustası Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ve diğer peygamberlerden başlayan ustaların, Osmanlı’dan günümüze örnekliğini konuştuk. Çıraklığın halet-i ruhiyesini de es geçmedik.

“Numune-i İmtisal” köşemizde biri Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) eşlerinden Ümmü Seleme (Rahmetullahi Aleyh) , diğeri Rabiatü’l Adeviyye (Rahmetullahi Aleyh) olmak üzere iki hanımefendinin örnekliğini tanımaya, anlamaya çalıştık. “Bir Hisse” köşemizde, talebelikte de hocalıkta da usta Merhum M. Emin Saraç Hocaefendi’nin kendi penceresinden hayatına tanıklık etmeye devam ettik. Ömürleri boyunca Allah Teâlâ ve Resulullah’a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) çırak olmaya talip olan bu üç güzide şahsiyetten nasiplenebilelim istedik.

Hüma Dergisi olarak bu sayımızda iki kıymetli ustaya da misafir olduk. Röportaj yaptığımız Şifa Toptaş ve Necip Evlice, “Hayatın türlü iniş çıkışları, hâlden hâle geçişleri arasında nasıl çırak ve usta olunur/kalınır?” sorusuna birebir örneklikleriyle cevap oldular. Zaman ayırmakla yetinmeyip, hatıralarını, eserlerini de paylaşan ve katkılarını esirgemeyen iki üstada bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Yusuf Suresi 76. ayette “Biz kimi dilersek onu nice derecelerle yükseltiriz. Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bilen vardır.” buyruğu ile mutlak ustanın Rabbimiz olduğunu ve ancak O’nun kudreti ile muvaffak olunabileceğini bilen ustalara çırak olmaya hep birlikte niyetlendik bu sayımızda. Çıraklar olarak, talip olduğumuz şeyin kıymeti kadar kıymetleneceğimizi, düşmekten değil kalkmamaktan korkmayı öğrendik.

“Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.” düsturuyla yaşayıp ömrünü kıymetlendiren tüm usta ve çıraklara hürmet, muhabbet ve selamlarımızla…

23. sayıyı PDF olarak indirmek için tıklayınız.

YORUM EKLE