Açıkkara 67 dergisi yeni sayısı ile okuyucusuyla buluştu

Açıkkara mizah dergisinin 67. sayısı yine dopdolu.

Açıkkara 67 dergisi yeni sayısı ile okuyucusuyla buluştu

Açıkkara mizah dergisinin 67. sayısı yine dopdolu. Tacettin Şimşek “Savulun Bâki Geliyor” isimli öyküsüyle divan şairleri yâd ediyor. Genç şair Bâki, dönemin büyük şairi Zâti’yi ziyaret eder. Zâti o sırada kendine ait dükkânda Taşlıcalı Yahya Bey, Hayâlî, Kara Fazlî ve Galatalı Kudsi gibi devrin önemli şairleriyle sohbet hâlindir. Utana sıkıla şiirlerini Zâti’ye sunan Bâki, beklemediği bir tepki alır. Geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir öykü okurları bekliyor. Günümüz şiir heveslilerinin de öyküden çıkaracağı dersler var.

Halit Yıldırım, Küfeci İrfani’nin ağzından anlattığı öykülere devam ediyor. Bu sayının öyküsü: “Kız Kaçırma Davası” İrfani Efendi’nin şu satırları başka söze gerek bırakmıyor: “Şimdi bu başlığı okuyan herkes “Koskoca İrfa­ni Ağa kız da mı kaçırmış?” diyecek. Efendim ben kimseyi kaçırmadım ama böyle bir olaya azmetti­rici olarak jandarmaya ifade vermek zorunda kal­dığım da doğrudur. Nasıl mı diye soracak olursa­nız, maalesef dilim yüzünden.” “Kız Kaçırma Davası” için İrfani Efendi öykülerinin en iddialılarından birisi desek yanlış olmaz. İrfani Efendi, halkın ısrarı üzerine babasından dinlediği bir kız kaçırma hikâyesini anlatırken bir anda kendisini bir kız kaçırma davasının içerisinde bulur. Ona akıl danışan Hasip Efendi ve Zeynel öğretmen lafı olmadık yerinden anlayınca işler karışır, hem de ne karışma!

Mehmet Pektaş, bu sayıda “Kaldır Kolları” isimli bir öyküyle yer alıyor. Okul müdürü Yaşar Bey mesleğinin ilk yıllarında yaşadığı olaylar yüzünden düğünlerde oynamaya tövbe eder. Oysa aylarca kursuna gidip öğrendiği ama hiçbir düğünde oynayamadığı bir zeybek de vardır: Barutçu Zeybeği. Okuru öyküde Anadolu’nun unutulmaya yüz tutan geleneklerine doğru keyifli bir yolculuk bekliyor.

Salman Kapanoğlu, her biri birer fıkra tadında olan anılarına bu sayıda da devam ediyor. Kapanoğlu’nun hazırcevaplılığına hayran kalmamak elde değil. “Açık Konuşmak-Alınır Satılır Cinsten Değil-Serme Bak” bu sayının gülümseten hikâyecikleri.

Dadaloğlu “Memicioğlu”, Osman Gazi Turaç “Dedi ki Yök Yök”, Mehmet Gözükara “Taksimat-ı Hakikiye”, Nurgül Kaynar Yüce “Körebe”, Hacı Musa Tuncer (Azâbî) “Bakkal Bilal ve Veresiye Defter”, Mehmet Osmanoğlu “Gelmedin”, Ramazan Demirtaş “Görmedin”, Memik Kömekçi “Halkım Versin”, Hanifi Yılmaz “Kibrin Tek Sözün Eyvallah Etmem”, Celil Çınkır “Nerden Bulayım?”, Mustafa İmir “Hafifmeşrep”, Ramazan Yıldız “Diyetteyim Doktor Bey”, M. Nihat Malkoç “İnsanı İnsandan Koru Allah’ım” isimli şiirleriyle Açıkkara sayfalarından okura sesleniyor.

YORUM EKLE