Kendinden kaçmak mı istiyorsun?

Bu feysbuk denen meret bazen işe yarıyor. Şimdi sizi haberdar edeceğim bu muhteşem kısa filmi seyretmeme vesile oldu zira.

Kendinden kaçmak mı istiyorsun?

13 dakika süren film, Jeremy Clapin adında bir Fransız tarafından 2008 yılında yapılmış ve birçok ödül almış. Adı: "Skhizein" Filmin senaristi Samed Karagöz'den öğrendiğimize göre Jérémy Clapin, süpervisörü ise Stéphane Piera imiş.  

SkhizeinNeyse, biz filme geçelim. Konusu, 150 tonluk bir meteorun çarpması sonucu kendisinden uzaklaşan bir adamın iç muhasebeleri… Sözlerdeki derinlik ve yaşanan olaylar, insanı tefekküre zorlayacak cinsten. 

 

Zarar gören sadece bir insan ve bir tv anteni

Filmdeki karakter Henry, kaldığı apartman dairesinde günlük işleriyle uğraşırken birden bir ses duyar ve pencereye yönelir. Bulunduğu tarafa doğru bir meteorun gelmekte olduğunu görür ve o anda meteor kendisine çarpar. Ancak ilginçtir ki bu meteor sadece ona ve karşı apartmandaki antene zarar verir. Adam, kendisinden tam 91 santimetre uzaklaşır, anten ise eğilir. İlginç olan bir diğer nokta da, adam önce antenin eğildiğini fark eder, sonra kendi halinin farkına varır.

Henry, soluğu psikologda alır. Bu da garip bir durum! Sorunun kendi ruh hali ile ilgili olduğunu düşünür. Psikoloğun ‘’Yine de gerçek bir hasar yok, değil mi?’’ sözlerini duyunca, onun kendisine yardım edemeyeceğine hükmeder ve bir daha oraya gitmez, problemini kendisi çözmeye çalışır. (burada psikoloğun, insanın kendinden uzaklaşmasını bir kayıp olarak görmediği vurgulanıyor belki de.)

Henry ilk başta korksa da kısa zamanda kendini toparlar. Soğukkanlı bir şekilde mevcut durumuna uyum sağlamaya çalışır. Evinde bazı çizimler yaparak ev hayatını kolaylaştırır. İş yerinde de aynı şeyi yapar ama beceremez. İnsanların şaşkın bakışlarına maruz kalmaktan kurtulamaz.

 

Kendini düzeltme çabası

Onu bu hale getiren meteorları  incelemeye başlar. Kitaplar karıştırır ve bir teleskopla gökyüzünü  incelemeye koyulur. Bu inceleme sonucunda bir meteorun tekrar dünyaya gelmekte olduğunu müşahede eder. Kendisini düzeltebilecek tek şeyin, kendisini bu hale getiren şey olacağı düşüncesiyle meteorun gittiği noktaya doğru hareket eder. Ve meteor tekrar ona çarpar. Lakin umduğunun aksine, düzeleceği yerde kendinden daha da uzaklaşır. 91 santimetreye ilave olarak 75 santimetre de aşağı doğru kayar.

SkhizeinUzakta olan ailesine durumu belli etmemeye çalışır. Fakat her ne kadar istemese de ailesinden uzaklaşır. Ancak olayın kahramanı artık yerinden memnundur.

 

Bilinmesi gereken nokta

Kahramanın, son olarak söylediği şeyler de çok düşündürücü: "Yüz insandan birine vurduğunu söylüyorlar. Bir kişi, aynen öyle… Tesadüfi. Tüm söyledikleri bu. Ne kadar çılgın olduğunu sana söylemezler; onu kaybettiğini, kendi başına kaldığını… Zihninin dışında. Böylece biraz daha fazla biraz daha az bilinmesi gereken nokta nedir? Kaç santimetre kaydığını bilmek. Şu an emin olduğum tek şey, durduğum yer artık sıkıntı vermiyor. Artık değil… Buradayım! Buraya! Hayır, oraya değil! Buraya… Hey! Buradayım!.."

 

Son Olarak

Bu filmi hâlâ  izlemeyen varsa mutlaka izlesin. Kaçırılmayacak, üzerinde düşünülecek bir film. Herkes, kendine göre manalar çıkaracaktır. Bol düşünceli izlemeler…

Kısa filmi izlemek için: //www.dunyabizim.com/video.php?id=55

 

Şeyma Derbeder hayranlıkla izledi ve tavsiye etti.

Yayın Tarihi: 04 Kasım 2009 Çarşamba 19:17 Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2009, 05:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Nisa KUL
Zeynep Nisa KUL - 13 yıl Önce

Paylaşım için sağolun. Güzel ilgi çekici bir yazıydı, filmi izlemek için teşvik etmeye yetti. Filmi izledikten sonra esas yorumumu paylaşmak isterim.Selametle.

fikriye
fikriye - 13 yıl Önce

çok ürkütücü...aynı zamanda düşündürücü. bazı konularda, yani bencilliğim konusunda kendimden uzağa düşmek isterdim açıkçası. farkında olmadan, içimden egoizm canavarı çıkıyor adeta. evet, evet, bencilliğimin benden uzaklaşmasını isterdim. çünkü bu durum beni itici kılıyor.

Yavuz Selim Güneş
Yavuz Selim Güneş - 13 yıl Önce

Oldukça güzel... Teşekkürler.

çiçek...
çiçek... - 13 yıl Önce

sitesi var www.muiye.com diye.
bilginize...

Mehmet Emre Ayhan
Mehmet Emre Ayhan - 13 yıl Önce

"buradayım, hayır orada değil, burada" demesi, bana, her halükarda insanın varlığının bilinmesini, fark edilmesini, onaylanmasını istemesiyle alaklı gibi geldi. Yerinden memnun mu? Memnun değil bence ama sıkıntı da vermiyor. Ne de olsa insan alışan, zaruretlerle uzlaşan bir varlıktır!:-) Bir de çok ilginç bir şekilde ben filmi izledikten sonra, Ahmed Yesevi Hz.lerini hatırladım; 63 yaşından sonra yeraltındaki çilehanesine çekilen ve ölene kadar orada uzleti seçen gönüller mimarını...

ElAzize
ElAzize - 13 yıl Önce

cok güzel düsünmüsler.. bir an dünyayi nasil algiliyoruz, ya algiladiklarimiz bir yanilgiysa yani 91cm ötesi dogruysa? elimin altindaki laptop öyle gösteriliyorsa? bu filim gercekten cok güzel düsünülmüs, yakinda sandigimiz hersey belki de uzaklardadir, yada uzakta sandigimiz seyler aslinda sadece bir yanilsamadir belkide! allak bullak oldum

salman t
salman t - 13 yıl Önce

bu film bana hayatta yaptığımız seçimler sonunda kendimizden ve özümüzden nasıl uzaklaştığımızı aynı zamanda eşyalardan, insanlardan uzaklaşma serüvenimizi hatırlattı

banner19

banner36