Askerlere çorap örmüştü o kahraman kadın

Aliya’nın eşi Halida da tıpkı Aliya gibi örneklik teşkil eden müstesna bir insan idi. Güzel insanlar unutulmuyor. Aliya’ya ve Halida Anne’ye selam olsun..

Askerlere çorap örmüştü o kahraman kadın

 

Aliya İzzet Begoviç ismi hatıralara hangi çağrışımları yapıyor? Kimimiz için o ünlü, karlı havada dua ederkenki zarif fotoğrafı, kimimiz için bilge bir kral, kimimiz içinse ordusuna selâmını gönderdikten sonra tekbir sesleri eşliğinde askerlerini süzen müstesna bir kumandan.

Biz ona ‘Aliya’ diyoruz

Aliya’nın hayatını biraz olsun okuyan birisi, ona yalnızca ‘Aliya’ dememizdeki sıcaklığı anlayabilir umudundayız. Çünkü o sanki hapishanede olduğu günlerde ailesine yazdığı mektupları yayınlarken kendisini seven bizlere ne kadar samimi birisi olduğunu gösteriyordu; ailesine yazdığı mektuplarda bizlere de sesleniyor gibi bir hava var zira. Samimiliğini mücadeleci kişiliğiyle bir arada görmek ise harika bir duygu. Sevdiğimiz Aliya’nın hayatıyla bağlantılı küçük bir kesite göz atalım istedik. Onu, bundan tam 88 yıl önce dünyaya geldiği bugün hayırla anıyoruz; selâm olsun sana güzel insan.

(+)

10 Aralık 1994’te, Aksiyon Dergisi’nden Mustafa Ünal eşi ile görüşmüş Aliya’nın, Halida Hanım ile. 1994 senesi, savaşın 2 yılı geride bıraktığı bir döneme denk geliyor. 2 yıldır savaşa tanıklık eden Halida Anne, Türkiye’ye geldiğinde hemen mülteci kamplarına gelip Boşnak mültecilerle cepheye, savaşan oğullarına ve kocalarına ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışmışlar: çorap, eldiven, başlık, ellerinden ne geliyorsa.

‘Kahraman kızlarımız var’

Bosna’da bulunduğu sıralarda fırsat buldukça cepheye gittiğini söyleyen bayan Begoviç, cephelerin en uçlarına kadar gittiğini söyleyip şöyle bir eklemede bulunuyor: “Boşnak savaşçılara moral verdim. Bizim kadınlarımız cephede savaşıyor. Çok kahraman kızlarımız var.”

Kızlarının cephe arkasında çalışmalar yaptığını söyleyen Begoviç, Sümeyye Vakfı’nın kendi evlerinde Bosnalı kadınlarca kurulduğunu söylüyor. Kızlarının da çalışmalarını orada sürdürdüğünü söylediği Sümeyye Vakfı’nı merak ediyoruz ve internette yaptığımız araştırmada 2002 yılında Murat Yılmaz’ın yazdığı bir yazıyla karşılaşıyoruz. Sümeyye Vakfı İHH’nın partneri. Bu vakfın, Bosna’nın destansı kuruluşlarından biri olduğunu söyleyen Yılmaz, vakfın Aliya’nın destekleriyle kurulduğunu belirtiyor. Vakfın başında bulunan Suade Hanım, savaş döneminde halka destek olurmuş hem maddî hem de manevi. Başkenti sokak sokak, cadde cadde dolaşan Suade Hanımın ziyaretleriyle gerçekten moral bulurmuş insanlar. Sümeyye Vakfı’nın önemini anlayabilmemiz için, savaş döneminde kurulduğunu hatırlayıp insanlara Suade Anne’nin moral oluşunu bir de bu şekilde düşünmemiz lazım.

Selami Çekmegil, kriter.org’da yazdığı “Halida (İzzet) Begoviç Anamız” başlıklı 7 Temmuz 2004 tarihli yazısında Halida Anne’yi çağın ‘mübarek’ ve ‘soylu’ hanımlarından biri olarak niteliyor. Zira ilerleyen satırlarda onun askerlere çorap örerkenki azminden bahsediyor Çekmegil ve bizim de aklımıza Aliya’nın eşinin de tıpkı Aliya gibi örneklik teşkil eden müstesna bir insan olduğu geliyor.

Güzel insanlar unutulmuyor. Aliya’ya ve Halida Anne’ye selam olsun.

 

Esad Eseoğlu güzel insanlardan bahsetti

Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2013 Salı 14:38 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 10:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26