Vay gerici Fatma Aliye!

Şu anda ismini duyduğumuz bayan yazarlarımızın mesleki babaannesi rolündeki Fatma Aliye Hanım bir bayan yazar olarak belki tüm yazarlardan daha fazla sıkıntı çekmiştir.

Vay gerici Fatma Aliye!

Fatma Aliye'yi Kurtar!

 

Yeni 50 lirası olanlar bilir paranın bir yüzünde bir bayan silueti vardır. Yeni paralarımızda ülkemize medarı iftihar olmuş insanlardan hangilerinin resimlerinin konulacağının kararlaştırıldığı gün paralar tanıtılırken ilk kez bir bayan resmini parada görmek beni şaşırtmıştı. İlk elime aldığımdaysa bir bayanın resminin olduğu parayı cüzdanımda taşıma konusunda çeşitli soru işaretleri belirmişti kafamda. Ama karşı tarafı düşününce biraz rahatlayıp bunda bir sakınca olmayacağı kanaatine vardım.

 

Bahsettiğimiz bayan artık bildiğiniz üzere Fatma Aliye"dir. Ve Türk Edebiyatının ilk kadın yazarı ünvanıyla paralarda yerini almıştır. Fatma Aliye ismini bu paralardan önce yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu"nun Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazılarından ve hemen hemen aynı günlerde çıkan Fatma Aliye isimli kitabından öğrenmiştim. Şu anda ismini duyduğumuz bayan yazarlarımızın mesleki babaannesi rolündeki Fatma Aliye Hanım bir bayan yazar olarak belki tüm yazarlardan daha fazla sıkıntı çekmiştir.

 

Yine günümüzün popüler bayan yazarlarından Elif Şafak"ın Siyah Süt isimli kitabında anlattığı özellikle Amerikalı bayan yazarların çektikleri sıkıntılar Fatma Aliye Hanım"ın içinde bulunduğu sıkıntıların yanında çocuk oyuncağı kalır diye düşünüyorum. Fakat burada bahsetmek istediğim konu Fatma Aliye Hanım"ın yazar olma yolunda çektiği sıkıntılar değil. Türkiye Cumhuriyet"inin 2009 yılında tedavüle giren 50 liralarına resminin konulmasına gösterilen tepkiler burada kendisinden bahsetmekteki gerekçemiz.

 

Malumunuz Facebook gibi bir gâvur icadı sayesinde dünya insanlarının şahsi dünyalarına birkaç tıkla çok rahat ulaşabilmektesiniz. Elbette bu gâvur icadını tebliğ ve hüsnü niyetlerle kullananlarımız da var. Böylesine her şeyi elde etmenin kolay olduğu bir ortamda yeni paralarımızda resmi yer aldı diye bundan gocunanların Fatma Aliye"ye ve o resmin paramızda yer almasına sebep olanlara yönelik saldırıları içinde barındıran gruplar var. Ve maalesef bunlar ciddi ilgi görmekteler. İddialarına göre Fatma Aliye"nin o parada resminin yer almasındaki temel etken onun bir Mustafa Kemal karşıtı oluşu. Bu sayede şeriat devletinin sinyalleri veriliyormuş güya. Bunu da Fatma Aliye"nin yazılarında bayanların giyimlerinin şeriata uygun olup olmadığına göre değerlendirildiğini vurgulayarak savunuyorlar.

 

Bunları okuduktan sonra Fatma Aliye hakkında hiçbir bilgisi olmayan herhangi birisi gibi davranarak şu soruyu sordum bu iddiaya sahip arkadaşlara “Şeriat devletinin sinyallerini verdiren kadın, kullanılan resminde ne kadar şeriata uygun bir giyime sahip?” ve “Bu şekilde at gözlükleriyle saldırdığınız şeriat, böyle bir resimle gelecekse ne kadar şeriat olabilir bunun farkında mısınız?” Evet, biliyoruz siz sadece tehlikenin farkındasınız!

 

Sami Yaylalı yazdı

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi 14:27 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 12:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
AYSEGÜL
AYSEGÜL - 13 yıl Önce

Bir yazısında kadınların giyim tarzı konusunda şöyle diyor;İşte bu tuvaletin üzerine zinetten ari ve bolca bir şey giyilir ve saçlar da bir baş örtüsüyle örtülürse şeriata muvafık surette tesettür edilmiş olur.
Fatma Aliye Hanım, Mustafa Kemal'in yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş.
Saltanatın kaldırılmasını, alfabenin değiştirilmesini ve padişahın düşürülmesini, Fatma Aliye Hanım asla SİNDİREMEMİŞ,Mustafa Kemal'e hep karşı olmuş.
BÖYLE Bİ KADINI MI KURTARICAM ???

Elif Karacan
Elif Karacan - 13 yıl Önce

Bence çok saçma bir yorumda bulunmuşsunuz Ayşegül Hanım.Sonuçta paradaki resminde Atatürk'e ait herhangi bir hakarette bulunmamış.Lütfen kişilerin görüşlerine saygılı olalım.Ona bakılırsa Nazım Hikmet Ran'da komunistti ve şu anda devlete bağlı bir derneği var(!)

Molla Kasım
Molla Kasım - 13 yıl Önce

Eleştirilere tamamen katılıyorum. Bir kere devrimlere karşı oldu mu bir adamı kesmek lazım. Ne o öyle arkadaş? İskilipli Atıf Hoca mısın sen? Fatma Aliye Hanım yerine, 80'li yıllarda müstehcen yeşilçam filmlerinde oynayan bayanlardan birinin resmi konulabilirdi. Sorun sadece bununla da bitmiyor. Tekbiri besteleyen Buhurizade Itri efendi de 100 TL de arz-ı endam eyliyor! O resmi görünce şok oldum şok! Yahu koysanıza damızlıkçı aydınımız Adüvvullah Cevdet'in resmini. Şeriat geliyor maazallah!

Görgü Feyzaldık
Görgü Feyzaldık - 13 yıl Önce

Fatma Aliye Hanım'ın resminin yeni paralarda yer almasına yönelik sert eleştiriler, ülkemizde "mahalle baskısı" kavramının ne kadar kemikleşmiş olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu hareketin bu kadar tepki toplamasının sebebi, resimde Fatma Aliye Hanım'ın başının açık olması, saçlarının görünmesidir. Kadını orta çağ karanlığında, kara imam cüppesine sarmalamak isteyen zihniyetin, tepkisini gösterebilmek uğruna nasıl takiyye yaptığının farkında olalım, oyuna gelmeyelim. Türkiye, İran O-LA-MA

Molla Kasım
Molla Kasım - 13 yıl Önce

Hayretteyim şu an hayrette. Necip Fazıl'ın "Şeyh-i Ekber diyor ki en büyük makam hayret,/ İki iki dört eder demek bile cesaret" şiirinde bahsi geçen hayret değil bu ama. Benimki daha değişik bir hayret. Anlamıyorum dostum anlamıyorum. Bu ülkede hala iq sü 0'ın altında olan insanlar var anlamıyorum. Şeriat gelecekmiş de bilmemneymiş. Bu insanlara bir şey diyemiyorum. Gerizekalılıklarını, beyinsizliklerini yüzlerine vursam "vay şeriatçı" diyorlar. Şeriatçıyım arkadaş! Yoksa sen değil misin?

tayyar uncu
tayyar uncu - 13 yıl Önce

şeriat gelecek tabi. allahın dedigi olur. kadın olmasaydı parada da bir hoş olurdu. şiir, edebiyat erkekişidir yoldan sapmayalım. laiklerde dinimizden elini ceksinler artık

Bulent Gul
Bulent Gul - 13 yıl Önce

sayın tayyar uncu,
şu yazdığın cümleleri molla kasımın dediği gibi hayretler içinde okudum. Allah'ın dediği olur buna kimse itiraz edemez haşa ama şeriat bu ülkeye gelemez. şeriatla Kuran-ı Kerim'i birbirinden ayıramayan bi zihniyette yaşıyorsunuz. şeriat arap ülkelerinin kendi kurallarıdır Kuran-ı Kerim'in emirleri değil !!! laik cahiller diye bi başlık atmışsın. şu iki satır yazında ve başlığında ne kadar zeki olduğunu çok iyi göstermişsin. laiklerin müslüman olmadıklarını mı sanıyorsun !!

Molla Kasım
Molla Kasım - 13 yıl Önce

Otur Şeriat'ın ne olduğunu iyice araştır sevgili kardeşim. Ama sakın ilkokul kitaplarında yazıyor diyerek gelme. Şeriat kelime manası itibariyle temiz suyun kaynağına giden yol demektir. Yani pınara ulaşan yol. Burada temiz su'dan neyin, yoldan neyin kastedildiğini anlatmama gerek yok heralde. Şeriat Allah'ın koyduğu kurallar bütünüdür. Mesela Namaz şeriatın bir rüknüdür, keza oruç da böyledir. Yani şeriat İslam'dır. Kur'anda İslam'ın devlet yönetimine dair bakışı da vardır. Okursan görürs


banner26