Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

28 Şubat sürecini romanlaştırıyor Medrese-i Yusufiyeli Orhan Çam..

Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

Orhan Çam, Uzun Yürüyüş

Bu memlekette 28 Şubat süreci ile ilgili olarak hemen herkes konuştu. Bir kesim insan hariç: O süreçte tutuklanan, işkence gören ve hapis yatanlar. Durup dururken neden bu insanları gündeme getirdiğimizi merak edenler olacaktır. Belki de en fazla vefalı olmamız gerekirken en az vefa göstermiş olmamızın verdiği bir vicdan azabı sebebi ile bu insanları gündeme alıyoruzdur.

Orhan Çam’ın Uzun Yürüyüş’ü tarihe düşülen bir not

Bu insanların yaşadıklarını kitaplaştırmaması gerçek anlamda bir kayıp. Fakat istisna şahsiyetler o günlerde yaşadıklarını kitaplaştırıp tarihe not düşmüşlerdir. Bu güzel insanlardan biri de Orhan Çam’dır. Maraş’ta tutuklanıp, uzun süre hapis yatan bu güzel insan yaşadıklarını Uzun Yürüyüş adlı roman ile tarihe not düşme vazifesini yerine getirdi.

Mayıs 2004’te Misyon Yayınları’ndan çıkan bu kitap, o dönemin sessiz mazlumlarının yaşadıklarını ayrıntıları ile ele alıyor. Özellikle ruhî yönden yaşanılan kırılmaların ne denli büyük bir deprem etkisi yaptığı açıkça görülebiliyor. O süreçte mağdur olan insanların aileleri ve yakın çevrelerinin yaşadığı sıkıntı ve handikaplar kitapta özellikle göze çarpıyor.

Orhan Çam denince akla gelenler

Uzun Yürüyüş, Orhan Bey’in ilk yayınlanmış kitabı. Cezaevi sürecinden önce farklı dergilerde ilmî yazılarını yayınlıyordu. Anadolu coğrafyasında hakkın savunucusu olmak dışında hiçbir derdi olmayan bu güzel insan şu sıralar sivil inisiyatif alanında çalışmalar yapmakta…

solda Orhan Çam, Malatya Cezaevi'ndeOrhan Çam dendiğinde aklıma gelen birkaç cümle:

-Güzel insanların yolu bir şekilde Yusuf’un medresesine düşüyor.

-Vefa Müslüman üzerinde şık durur.

-Gözlerindeki umut ile çevresini besleyen bir pınar.

-Rahlesinden ışık saçan adam.

İrticacı da yakında kitapçılarda

Yazarın, 28 Şubat sürecinde yaşananları bir sonraki nesle aktarmak niyeti ile kaleme aldığı yeni çalışması İrticacı romanın da bittiğini ve baskıya hazır hale geldiği müjdesini buradan vermiş olayım. Kitap basılmadan okuma imkânı bulduğum İrticacı, o günleri hatırlayıp dersler çıkarmak noktasında önemli bir çalışma olmuş.

Darbe süreçlerinde mağdur olan Müslümanlar, bu zamanın bedel ödemiş ashabı hükmündedir. Bu vesile ile vefa borcumuzu ödemeye çalışmış olalım.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2012, 23:20
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatmanur
fatmanur - 7 yıl Önce

zahiri anlamda her ne kadar zor bir süreç olarak görülse de cezaevi günleri, yapılan her şeyi güzelleştiren niyet orda da kendini göstermiş bu güzide insanda. ve Habbab ibn Eret Hz'ne işkence eden ve sonunda cezasını çeken efendisi gibi o zulümleri yapanlarda şimdi cezasını misliyle çekecek inş. unutulmamalıdır ki, her zulmün Gayretullaha dokunma vakti vardır.kalemine sağlık güzel insan.

banner19

banner13