Rüyalar aleminde bir lise sanki!

Şimdi size bir okuldan bahsedeceğiz, içinde yok yok!

Rüyalar aleminde bir lise sanki!

Sosyal Bilimler Lisesi

Senelerce sayısalcıların sözü geçti bu ülkede. Mühendisler, doktorlar yön verdi halkın bugününe. Buna paralel, Fen Liseleri elit ve kaliteli eğitim veriyorken, hedefinde, hayallerinde sosyal bilimler adına hizmet etmek olan bireylerse Anadolu ve Anadolu Öğretmen Liselerini tercih etmek zorunda kaldılar ki bu liseler eğitim kalitesinde öğrencileri doyursa da sosyal yönden eksik kalıyordu.

Geleceğin sosyal bilimcilerinin sosyal hususlarda eksik kalması muhakkak ki yarınları için bir sorun teşkil edecekti. İşte bu yüzdendir ki bu ülkenin ve bu ülke insanının, laboratuarı dört duvar arasına sığamamış, kürsüsü sosyal bilimlerin inceliklerine inmeye hazır, hayalinde vatan yeşertmenin, insan ihya etmenin olduğu bireylerin yetiştiği okullara ihtiyaç vardı.

10463Sosyal Bilimler Lisesi fikri ilk kimden çıktı?

Bu fikir ilk olarak Prof.Dr. İlber Ortaylı tarafından Ankara’da bir lisenin açılışında dile getirildi. Kurulması muhtemel edebiyat ve sosyal bilimler liseleri bir kesime daha açılmadan heyecan vermeye başlamıştı bile. Fikir düşünüldü, tartışıldı, kürsülere taşındı. Nihayet 2003-2004 eğitim sezonu yepyeni bir solukla başladı. İlkine İstanbul’un sahip çıktığı sosyal bilimler liselerine her sene yenileri eklendi. Aydın, Ankara, Eskişehir, Erzurum, Samsun, İzmir derken bugün Türkiye’de 16 sosyal bilimler lisesi insan yetiştirmeye devam ediyor.

Liselerin amacı ve nitelikleri      

Sosyal bilimler liselerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen amacı hoştur. Devlet kademelerine nitelikli, sözel zekası yüksek, şahsiyet sahibi bireyler yetiştirmek. Lakin tek amaç bu olmamakla birlikte, sadece devlet adamı değil, devlet adamlarının kişiliklerine yön verecek birer sosyal bilim insanı olmak gayesi ana amacı besliyor.

10471

Sosyal bilimler liseleri diğer liselerden farklı. Bir yıl hazırlıkla birlikte toplam beş yıl sürüyor.  Birinci yabancı dil İngilizceyken ikinci yabancı dil Almanca yahut Fransızca olarak değişiyor. En büyük farklarından biri de Osmanlı Türkçesi dersleri.  Bu derste öğrenciler eski yazma eserleri çeviriyor, ders kapsamında Osmanlı Arşivlerine ulaşmak için izin peşinde koşuyor.

Yönetim bilimi, Uluslar arası İlişkiler, Araştırma Teknikleriyse sosyal bilimlere özgü derslerden. Giriş hakkı SBS sınavıyla kazanılıyor. Bu sınavla okula giriş hakkı kazanan öğrenciler belli kriterlere uyuyorlarsa parasız ve yatılı olarak da okuyabiliyorlar. Mezun olabilmek ise karne almakla bitmiyor sosyal bilimler liselerinde. Aynı bir üniversite gibi mezuniyet tezi, projesi hazırlanması gerekiyor. Her geçen sene tavan ve taban puanları yükseliyor bu okulların. Bakanlık ise özel bir ilgi gösteriyor.

Her sene Ankarada gelişmekte olan sosyal bilimler liselerine özel kurultay düzenleniyor. Okul öğrencileri Milli Eğitim Bakanıyla, Bakanlık Müfettiş ve Müsteşarlarıyla, milletvekilleriyle, akademisyenlerle sosyal bilimler liselerinin dün, bugün ve yarınını tartışıyor. Sosyal bilimler liselerinin en güzel taraflarından birisi de önde gelen sosyal bilimcilerimizin isimlerini yaşatıyor olmaları: Mümtaz Turhan, Nurettin Topçu, Erol Güngör, Cemil Meriç, Mehmet Kaplan, Sabahattin Zaim, Ali Fuat Başgil.

10464İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi

Ülkemizde açılan ilk sosyal bilimler lisesi olan Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Türkiye’nin gözde okullarından biri haline geldi. İlk mezunlarıyla “yeni okul” ezberini bozup yüksek bir başarı grafiği yakalayan okul, bu başarıyı ikinci mezunlarla da devam ettirdi. İstanbul’da olmasının sağladığı imkanların hakkını veren okul, konferanslarla, konserlerle, resim sergileri, sempozyumlarla , kurs ve atölyelerle öğrencilerin sosyal bir ortamda yetişmesini sağlayarak sosyal bilim damarlarını besliyor.

10472

Okulun 750 kişilik kapalı spor salonu ve 800 kişilik bir konferans salonu var. Her sınıf sinevizyon sistemine sahip. Ek olarak bağlamadan gitara, bateriden piyanoya, çeşitli enstrümanlarla dolu müzik sınıfı, ebru, hat ve tezhip kurslarının verildiği resim sınıfı da mevcut. Okul pansiyonu adeta bir apart oteli andırıyor. Odalar 4, 3 ve 2’şer kişilik. Ayrıca banyo ve tuvaletler ortak değil, odalara özel. Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikler ise takdire şayan.

10465Her yıl Mehmed Niyazi, Ahmet Turan Alkan, Ferhat Kentel, Sinan Meydan, İskender Pala , Kazım Yetiş, Deniz Gökçe, Mehmet Altan gibi önemli isimleri ağırlayan okul, “Kristal Lale “ adında bir de ödül töreni düzenliyor. Geçen yıl 2.si gerçekleşen “Kristal Lale Ödülleri”  sadece okul öğrencilerinin iradesiyle yaşatılıyor. Avrupa Birliği projelerine de tam destek veren İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, “İstanbul-Strausburg Kültürlerimizi Paylaşıyoruz” projesi kapsamında Fransa’dan yeni döndüler. Yaz tatili içinde gerçekleşmesi gereken “Orhun Yazıtları” kapsamındaki Moğolistan gezisi ise merakla bekleniyor.

Öğrencilerinin gözüyle lisemiz

10467Erdem Dinç (Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Okul Öğrenci Meclis Başkanı):

Sosyal bilimler fikriyatın uyanması adına ihtiyaçtır.  Tefekkür için kişinin şahsındaki eksikliğin telakkisi esastır. Bu kalkış diriliştir. Medeniyetin fazlına kadem basmaktır. Neticesinde ve özünde ruhi buhranlardan ıraklaşabilmek yatmaktadır. Sosyal Bilimler Lisesinin amacını da şahıs-millet babında vuku bulan fikri ve ruhi hengâmenin izalesiyle; geleceğe yön verebilecek, dünya tasavvuru olgunlaşmış nitelikli bireylerin yetişmesidir.

Okul içi ve okul dışı sanatsal, kültürel faaliyetler öğrencilerin iştirak ettikleri sahalar bakımından sıralanmalıdır. Okul dışı safhasında, İstanbul’un bir vakıf medeniyeti olması kaidesince, tarihine ve kültürüne riayetinde kusur göstermeyen bir mantalite yürüyüşüne tabi olan ufku geniş bireylere kapı aralanmaktadır. Okulumuz öğrencileri de bu vakıflara gereken ilgiyi göstermekte ve layığınca istifade etmektedir. Bir diğer mesele olarak IB ( Uluslararası Bakalorya ) öğrencisi olduğumdan dolayı bu programı izah etmek istiyorum. Uluslar arası Bakalorya diploması dünya genelinde resmen tanınan üniversite öncesi bir yeterlilik derecesidir.

Dünyadaki en iyi üniversitelere girişte avantajlar sağlayan bir süreçtir. Diploma programı için öğrencilerin çok yoğun çalışması gerekmektedir. Çünkü IB diploması öğrencileri ileri düzeyde akademik eğitime hazırlanmaktadırlar. İnsanları kültür, dil ve birlikte yaşamayı öğrenme konusunda geliştirmek, öğrencilerde kültürel farkındalık duygusu yaratmak, evreni insani değerler hususunda geliştirmektir.

IB programı, akademik başarıların yanında öz disiplini gelişmiş, üst düzeyde düşünme becerileri kazanmış, sürekli öğrenmeyi yaşam biçimi olarak benimsemiş, toplumsal sorumlulukların bilincinde değişik kültürleri tanıyan ve anlayan birer dünya vatandaşı olarak yetiştirilmesini hedeflemektedir.

10468

 

Ufuk Özkaptan (Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Okul Öğrencisi):

Dünya üzerinde  var olan milletlerin salt mevcudiyetlerinden bahsedebilmemiz acaba o milletlerin sahip oldukları başbakanlar, doktorlar, mühendisler, sayesinde midir? Daha kestirme bir ifadeyle milletlerin aidiyetlerine dair bilgiye ulaşmamızı sağlayacak olan alan fenni uğraşıların alanı mıdır? Türk milletinin bir ferdi oluşum, bu soruları cevaplandırmamı kolaylaştıracak.

10469

Berk Karapınar (Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Okul Öğrencisi):

Üzerinde çok büyük sorumluluk olan kurumlar Sosyal Bilimler Liseleri. Yıllardır eksik kalan sosyal bilimler ihtisası alanında yapılan en somut girişimdir.

Henüz yeni yeni ayaklarının üzerinde durmaya çalışsalar da verilen önem ve sağlanan imkanlarla sürekli gelişmektedirler. Sosyal  Bilimler ekolünü oluşturmak için çok önemli bir damardır bu liseler. Beklentiler de buna paralel olarak artmaktadır.

Begüm Uzun (Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Okul Öğrencisi):

Sosyal Bilimler Liseleri yeni açılmış olmasına rağmen hedeflenen “Sosyal Bilimler Ailesi” modelini yakaladı. Verilen ilk mezunların mezuniyet sonrası tavır ve gidişatlarıyla da bu modelin büyük ölçüde rayına oturduğunu görüyoruz. Burada bize sunulan ortam, bilginin sadece okuyarak değil yaşayarak ve görerek de edinileceğini öğretiyor. Okul bünyesinde kurduğumuz ‘düşünce atölye’lerinde konuşuyor, tartışıyor, okul arkadaşlarımızla bugünümüz, yarınımız üzerine fikir alışverişlerinde bulunuyor, kafa yoruyoruz. Sosyal Bilimler Lisesinde okumak gerçekten gurur verici.

Hamdüsena Eşrefoğlu (Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Okul Öğrencisi):

Sosyal bilimler lisesini tercih ederek üniversite hayatıma çoktan başladığımı fark ettim. Bu okulda Türkiye’nin dört bir yanından arkadaşlarla minyatür bir kampus ortamında eğitim görüyoruz. Ayrıca yatılı olmanın verdiği paylaşma ve kardeşlik duygusunu da dolu dolu yaşıyoruz. Okulumuzun geliştirdiği “Sosyal Bilimler Derneği“ projesi kapsamında da diğer Sosyal Bilimler Liselerinden arkadaşlarımızla tanışma imkanını buluyoruz. Tüm Sosyal Bilimler Liselerinin bir aile gibi olması çok sevindirici. Diğer liselere göre farklı dersler görüyor olmamız da farkımızı ortaya koyuyor. Osmanlıca, Yönetim Bilimi, Uluslar arası İlişkiler gibi dersler bizi üniversite sonrası akademik hayata da hazırlıyor. Yaşamını Sosyal Bilimler penceresinden sürdürmek isteyenleri bu okulu kazanmaya çağırıyorum.

Okulumuzun resmi internet sitesi.

 

Alper Güncan iftiharla okulunu anlattı 

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2010 Salı 19:05 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2010, 23:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Sosyal Bilimler Lisesi fikri yanılmıyorsan ilk olarak Nurettin Topçu'ya aittir. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

Selami Erden
Selami Erden - 11 yıl Önce

sosyal bilimler lisesinde yok yok.
başörtüsü yasağı var, resmi ideoloji var, törenler aynı formatta devam...

taner karabulut
taner karabulut - 11 yıl Önce

Bu işler sosyal bilimler lisesiyle yürümez..

Erhun Ergüder
Erhun Ergüder - 11 yıl Önce

Tebrikler kardeşim ben hep diyorum bu çocuk büyük adam olacak ....

okuyucu
okuyucu - 11 yıl Önce

daha ne olsun maşallah yok yok
nice güzel nesillerin yetişmesi dileğiyle

ehli kıllet
ehli kıllet - 11 yıl Önce

abicim gezip görmeden bos bos konusmayalım.bu cocuklar başörtüsü yasagını katsayı zulmünü resmi ideolojiyi değiştirmek için okuyan gençlerdir.nasıl mı bu kadar emin olabiliyorum?çünkü ben de bu okullarda okuyorum.bizim ihtiyacımız olan tek şey bizim mahallenin imam hatiplere verdiği önemin bir parçasını bizim okullara vermeleridir...

sosyal bilimci
sosyal bilimci - 11 yıl Önce

benim sorum öncelikle taner karabulut'a... neden bu işler neden sosyal bilimler liseleriyle yürümezmiş? orada okuyan nesil yarının bürokratları,diplomatları olucak insanlar... bunun üzerine eğitim alıyorlar...biz yıllardır savaşlarda kazanıp masa başında kaybeden bir milletiz ve sosyal bilimler liseleriyle de masa başında da kazanmaya başlayacağız...

FMA
FMA - 11 yıl Önce

Ben İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisiyim. Size sadece gelin görün diyorum. SBL ayrı bir yer tartışmaya,kıyaslamaya bile gerek yok...


banner26