banner17

Kim bu yeni sinemacılar?

Bir grup sinemacı elini taşın altına koymuş, sinemaya el atmış. Bu yeni hareket sinemaya ne getirecek?

Kim bu yeni sinemacılar?

Türk sineması son 10-15 yıllık dönemde bilhassa kurmaca ve belgesel filmlerde büyük bir atılım gösterdi. Buna karşılık diğer ülkelerde sinema alanı belirli bir nizama sahipken bizde film yapma ve film gösterim-dağıtım süreçlerinde hiçbir yapısal değişiklik olmadı. Ancak genç sinemacıların son yıllarda üretimleri çoğaldıkça ve bunlar başarı kazandıkça, daha bilinçli ve ortak hareket etmek kaçınılmaz oldu. Bu işe hem gönül hem emek veren bir grup yapımcı ve yönetmen sızlanıp durmak yerine harekete geçmeye karar verince biz de geçtiğimiz haftalarda yeni bir oluşumla tanışmış olduk.

Nerede hareket orada bereket!Sırrı Süreyya Önder

Yeni Sinema Hareketi Türk sinemasındaki bu yeni oluşumun adı.

Biraraya gelme amaçlarını sinema alanında üretim yapan kişiler arasındaki dayanışma, işbirliği ve iletişimi arttırarak, evrensel değerlerle uyumlu bir sinema kültürünün ülkemizde yerleşmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak olarak tanımlayan Yeni Sinema Hareketi üyeleri, sinemanın sanat yönünü öncelediklerinin ve sinema ürünleri arasında biçimsel ve türsel bir ayrım gözetmediklerinin altını özellikle çiziyorlar.

Hareketin basına verdiği demeçlerden anlaşıldığı kadarıyla birincil hedef telif hakları ile dağıtım sistemi ve Kültür Bakanlığı fonu konularında yapılması gereken düzenlemeleri dile getirmek ve bu yönde yapılacak girişimlerin takipçisi olmak.

Oluşumun hedefleri hakikaten heyecan verici. Bilhassa yeni kültür merkezlerinin açılması ve bunların ulusal sanat sinemasına öncelik tanıyarak hem kültürel hem sanatsal bir mecrayı açmasının sağlanması; yine bu merkezlerin gelirlerinin vergi dışı tutulması, böylelikle dağıtıma ve vergiye giden bilet ücretleri ile işletme bedelleri çıkarıldıktan sonra, şu anda çok yüksek olan bilet ücretlerinde çok ciddi indirimlere gidilmesi projesi hayata geçerse önümüzdeki yıllarda nitelikli işlerin önü açılmış olacak.

Mahmut Fazıl ÇoşkunKimler var?

Yeni Sinema Hareketi’ne omuz veren isimler ise şöyle: Aslı Filiz, Belma Baş, Belmin Söylemez, Derviş Zaim, Emre Yeksan, Haşmet Topaloğlu, Hüseyin Karabey, İnan Temelkuran, Mahmut Fazıl Coşkun, Mehmet Eryılmaz, Murat Düzgünoğlu, Nadir Öperli, Nida Karabol, Orhan Eskiköy, Özcan Alper, Özgür Doğan, Pelin Esmer, Reha Erdem, Selim Evci, Serkan Acar, Serkan Çakarer, Sevilay Demirci, Seyfi Teoman, Seyhan Kaya, Sırrı Süreyya Önder, Tarık Tufan, Tolga Esmer, Yamaç Okur ve Yeşim Ustaoğlu.

İlk etkinlik: Yeni Sinema Günleri

2009 yılında Rotterdam Film Festivali’nde tohumları atılan hareketin ilk etkinliği ise bir sinema şenliği olacak. Yeni Sinema Günleri adını verdikleri bu etkinlikte son dönem gösterime girmiş ancak dağıtım sorunları nedeniyle seyircisine arzulandığı ölçüde ulaşamamış 17 film, 23 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda çok uygun bilet fiyatlarıyla seyirciye sunulacak. Bunun yanında seyirciler, bazı filmleri o filmin yapım ekibiyle birlikte seyretme ve gösterim sonunda ekiple görüş alışverişinde bulunma imkanı da elde edecek.

Biletler 19 Nisan Pazartesi'den itibaren Feriye gişelerinden satışa sunulacak. Biletlerin ücretleri ise şöyle: Tam: 6 TL, Öğrenci 4 TL, 17 filmin tamamı ise 50 TL.

Yeni Sinema Hareketi

Seyirci de elini taşın altına koyacak!

Realite şudur ki, dünyanın en fazla ödül kazanmış filmi de olsa gösterime girdiğinde ticari bir getirisi olmazsa, o film o salon sahibi için dünyanın en berbat filmidir. Filmin sanatsal değeriyle, ülkenin kültür hayatına ya da insanın var oluşuna yaptığı katkıyla değil o filmin iyi gişe yapıp yapmadığıyla ilgilenilir. Bu vaziyetten sadece salon sahiplerini mesul tutmaksa sek sek oynamak olur.

Seyirci de elini taşın altına koyacak. Bir kültür-sanat üretiminin niteliğine güveniyorsa, daha çok kişi tarafından bilinsin istiyorsa, tabiri caizse dişinden tırnağından arttırıp destekleyecek, arkasında duracak. Gücü hangisine yetiyorsa artık! Elinde duyuru imkanı mı var, duyuracak. Yazma imkanı mı var, yazıp bahsini geçirerek dikkatleri onun üstünde toplayacak. Aksi takdirde elinden geleni ardına koyanın sızlanmaya ya da “Türk filmlerini seyretmiyorum” küstahlığını bir övünç nişanesiymiş gibi her fırsatta dile getirerek, hemen ardından da ülkenin kültür-sanat hayatı hakkında ahkam kesmeye başlayanların tek bir cümle dahi kurmaya hakkı olamaz!

Hasıl-ı kelam biletler Ortaköy Feriye Sineması’nda, programsa işte tam burada:

www.yenisinemahareketi.com

Hatice Yaltırak bilet gişesinde

Yeni Sinema Hareketi

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 23:53
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin
yasin - 9 yıl Önce

ne bu sinema merakı ya? bir sürü müslümanın kanı akıyor bir haber yok. habire lüküs hayat. yazık. gençler zaten boş bir hayat yaşıyor hepten boşaltıyorsunuz içini!!!

F.Dağlar
F.Dağlar - 9 yıl Önce

Türk Sinemasında atıl olan kesmin son yıllarda faal hale gelmesi sevindirici ve etkileyici. Yapılan filmler imkanlara rağmen oldukça güzel ve sanatsal değerleri yüksek. Yapılan bu sinema günleri programıyla, yapılan güzel işleri insanlara gösterme ve katkılarının bulunması isabetli bir düşünce olmuş. İnşallah beklenilen ilgi ve alak gösterilir. Bazı filmler milyon gişe yaparken "bizim" filmlerimizin 30-40 binlerde kalması üzücü.

haticealgın
haticealgın - 9 yıl Önce

verimli ve uzun ömürlü bir hareket olacaktır umarım.. Türk sinemasının meşalesini taşıyan temiz adamların koordinasyonu iyi sağlaması gerekmekte..

Davut Aslan
Davut Aslan - 9 yıl Önce

Tabi ya... Yeni kanaat önderimiz Sırrı Süreyya Uluönder olmadan olur mu hiç!

müberra
müberra - 9 yıl Önce

türk sinemasının meşalesini bu isimler taşıyorsa vay halimize :)

zeze
zeze - 9 yıl Önce

dökülen kanla..sırrı süreyya önderle ne alakası var bunların..bizim ülkemiz de sanat alanınd akültür alanında gelişiyor,bu tip organizasyonlar sayesinde izleyemediğimiz filmleri daha ucuza izleme şansı yakalıyoruz diye sevinmiyosunuz da sadeec eleştiri cephesinden bakıyorsunuz...ben çokmemnun oldum bu organizasyondan umarım devam eder bu tip şeyler

Said Ercan
Said Ercan - 9 yıl Önce

sn. editör;

Sırrı Süreyya Önder bu sinema hareketi içinde bulunmadığını/ayrıldığını bizzat belirtmiştir. Haberi bu minval üzere değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Syglr

selçuk tamer
selçuk tamer - 9 yıl Önce

muslumanın kanı akıyorsa muslumanın acızlıgındn değişen dunya sartların dınını kendısını anlatma yolunu eskıusullerle devam etmesındendır.güçlü olmak lazım hemde çok güçlü..bu ulkede sırrı sureyya gıbı sosyalstlerın sayısının artmsı lazım demokratlıgı sındırebılmıs ınsanlara bırakın laf söylemeyi sırrı sureyya nın en buyuk hayalı bediuzzaman said nursının hayatını fılm yapmk..artık musluman uyandıı arkadaslar zaman daha erken gelın sızde uyanan muslumanın yanında olunn..

banner19

banner13

banner20