Cambazlıkla geçen bir siyasi ömür: Joseph Fouché

Ülkemizde daha çok romanlarıyla tanınmış olsa da Stefan Zweig’e dünya çapında şöhret kazandıran Dostoyevski, Balzac, Nietzsche, Montaigne, Tolstoy gibi ünlüler üzerine kaleme aldığı biyografiler olmuştur. Merve Tuğçe Şengül yazdı.

Cambazlıkla geçen bir siyasi ömür: Joseph Fouché

Stefan Zweig ülkemizde daha çok Satranç, Olağanüstü Bir Gece, Korku ve Amok Koşucusu gibi kitaplarıyla tanınmış olsa da kendisi başarılı bir yaşamöyküsü yazarı. Dostoyevski, Balzac, Romain Rolland, Macellan, Marie Antoinette, Nietzsche, Montaigne, Tolstoy, Stendhal, Dickens ve daha nice isimlerin biyografilerini araştırmış ve kendine has akıcı anlatımı ile kâğıda dökmüştür.

Joseph Fouché: Bir Politikacının Portresi bu yaşamöyküsü kitaplarından sadece biri. Siyasi bir dehanın dolambaçlı yaşamını akademik bir üslûpla değil adeta bir roman akıcılığında okutmak Zweig’ın eşsiz kaleminin başarısı.

Fransız tarihiyle ilgilenenler yakinen tanıyacaktır, tanımayanlar için ise Joseph Fouché Napoléon döneminde yaşamış bir milletvekili, Jakobenler Kulübü’nün başkanı, “Lyon Kasabı”, dahası bir kral katilidir.

Can Yayınları’ndan Zehra Kurttekin’in çevirisi ile okuduğumuz bu kitapta papaz öğretmeni olarak tanıdığımız Fouché, gözümüzün önünde koyu bir komüniste, cimri bir milyonere, entrikacı bir polise ve soylu bir Otranto düküne dönüşüyor. Ana siyaset nereye evrilirse büyük bir kıvraklıkla oranın yerlisi olan ve gücü elinde tutanın en sadık hizmetlisi oluveren Fouché dönemin önemli siyasi isimlerini birbirine düşürüyor, kuyularını kazıp arkalarından timsah gözyaşı döküyor. Bu siyaset dehasının oyunlarından Napoléon Bonaparte ve Robespierre de nasibini alıyor.

Kitapta belirtildiği gibi Napoléon, bu karakter cambazı diplomat hakkında şöyle söylüyor: “Hakiki ve mükemmel bir tek hain tanıdım, o da Fouché’dir.”

Zweig, Fouché’nin kişiliğini detaylı bir şekilde inceleyip yeri geldiğinde yerden yere vurmaktan da çekinmiyor ki kitabı sürükleyici yapan ögelerden birisi de bu. Dahası kendisinin kral katili, Lyon kasabı, ikiyüzlü olduğunu aktarıp, tarihin akışındaki öneminin de hakkını vermekten geri durmuyor. Kitap boyunca akademik biyografilerin veya tarih yazılarının aksine herhangi bir atıf veya bibliyografi ile karşılaşmıyoruz, fakat Zweig gerektiği yerde bilgi kaynağını zikrederek okuyucuyu meraktan ve şüpheden kurtarıyor. Üsluba yedirilmiş samimiyet ile politikanın kirli yüzünü, bir milletin seyrinin bir grup insan tarafından nasıl değiştirildiğini de aktarıyor.

Joseph Fouché: Bir Politikacının Portresi sadece politik bir biyografi değil basit hırsların sonuçlarını görebildiğimiz bir aksiyon öyküsü.

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2019 Cumartesi 12:00 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 13:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26