“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitap özeti

Tarih kitaplarına alışık olduğumuz Ortaylı, “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” adlı kitabı ile okuyucularına hayatlarına nasıl devam etmeleri gerektiği konusunda bazı önemli tavsiyeler veriyor. Tamamına Hap Kitap uygulamasından ulaşabileceğiniz başucu rehberi özelliğindeki bu kitabın özeti ve ses kayıtlarına dair bilgilendirme içeriğini istifadelerinize sunuyoruz.

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitap özeti

Her insan daha iyi bir gelecek ve hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyebilmek için alanında başarılı olmuş insanların tavsiyelerine, sözlerine ve yaptıklarına ihtiyaç duyar. Hayallerini gerçekleştirmiş, ne söylediği konusunda fikre sahip, dünyadan haberdar isimlerden gelen tavsiyeler birçok insan için altın gibi kıymetlidir. “İnsan hayatını nasıl geçirmeli?” sorusu ise en çok tavsiyeye ihtiyaç duyulan konuların başında gelmektedir. Tek bir hayatımız var ve bunu en verimli şekilde geçirmek en büyük arzularımız arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutarak önemli eserler ortaya koyan ve dünyanın yakından takip ettiği önemli tarihçilerden biri olan ve son olarak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” kitabı ile büyük bir okuyucu kitlesini daha kendine çeken İlber Ortaylı, okuyucularının karşısına bu kez bir kişisel gelişim kitabı ile çıktı. Tarih kitaplarına alışık olduğumuz Ortaylı, “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” adlı kitabı ile okuyucularına hayatlarına nasıl devam etmeleri gerektiği konusunda bazı önemli tavsiyeler veriyor. Yenal Bilgici adlı başarılı gazeteci ile yaptığı söyleşileri bir kitap hâline getiren Ortaylı, kendi hayatından örnekler de vererek kaliteli bir hayatın nasıl olabileceğine dair ipuçları sunuyor.

Kitap, İlber Ortaylı’nın engin yaşam bilgisi ve tecrübelerinden ortaya çıkmış, birbirinden faydalı idealist yaşam fikirleri sunuyor. Gençler, yaşlılar, öğrenciler, çalışanlar, emekliler; kısaca tarif etmek gerekirse ömrünü verimli kullanmayı planlayan insanlara yönelik çok önemli tavsiyeleri içinde barındırıyor.

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” ile kişi nasıl bir eğitimden geçmeli, hangi mesleğin kişi için faydalı olabileceği, varsa çocukları büyütürken nelere dikkat etmeli, hangi şehir ya da ülkeleri gezmeli, hangi müziği dinlemeli, hangi filmi mutlaka ama mutlaka izlemeli, hangi kitaplar kişisel kütüphanelerde bulunmalı ve bunlara benzer pek çok önemli soruya cevap bulabilmeniz mümkün.

 “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitap özetinden bölümler:

Kaliteli Bir Hayat Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir insan hayatı için yaş bazında ömür dört ayrı döneme ayrılabilir. Bu dönemler sırasıyla; 12-25, 25-40, 40-55 arası, 55 ve sonrasıdır. Bu yaş aralıkları ve dönemler, bir insanın büyüyüp yetişmesi ve olgunlaşarak eserler vermesi ile ilgilidir. Kaliteli ve iyi bir yaşam için her yaş döneminde tamamlanması gereken bazı işler ve mutlaka edinilmesi gereken bazı alışkanlıklar olduğunun unutulmaması gerekir. Bu alışkanlıklar, daha verimli ve güzel bir ömür sürmenin kilit noktalarıdır. Normal bir insan; hayatını 12-25 arası olan dönemde inşa eder, 25-40 arası dönemde insani ilişkilerinde söz sahibi olmaya başlar, 40-55 arasında otoriter bir konuma yükselir ve 55 sonrasında ise kenara çekilip dinlenerek kalan hayatına sakin bir şekilde devam eder.

Batı ve Doğu medeniyetlerinde birçok ünlü isim, 12-25 yaşları arasında var oldukları üne ve şöhrete kavuşmuşlardır. Özellikle genç yaşlarda ortaya çıkardıkları eserler sayesinde dünyaya adlarını altın harflerle yazmışlardır. Gottfried Leibniz, 19 yaşında doktorasını tamamlamış; Mozart, en fazla eserini bu yaş döneminde bestelemiş; Fransız yazar Prosper Merimee, 15 yaşına basmadan önce İngilizce, Latince, Yunanca ve Kelt dillerini öğrenmiştir. Bu yaş dönemindeki insanların evlenmek, çocuk sahibi olmak, birinin bakımını üstlenmek gibi dertleri yoktur. Bu yüzden de genç kesimin sürekli olarak kendilerini geliştirebileceği işler yapması ve yeni şeyler öğrenmesi zaruridir. Bu yaş döneminde kendini göstermek, mesleğini belirlemek ve hayalleri doğrultusunda ilerlemek çok önemlidir. 25 yaşından sonra öğrenmek giderek zorlaşır ve hücreler artık kendini yenileyemez. Bu sebeple bu dönemde okunabildiği kadar kitap okunmalı, öğrenilmek istenilen yabancı lisanlar öğrenilmeli, meslek ile alakalı olarak en verimli eserler bu yaşlarda verilmeli ve gezilmek istenilen yerlere mutlaka gidilmelidir.

25-40 yaşları arası bir yenilenme dönemi olarak ifade edilebilir. 25 yaşına kadar geçen süre içerisinde gençliğin de verdiği hırs ve enerji ile pek çok şey yapabilmişsinizdir. Gençliğinizde ihmal ettiğiniz bazı önemli şeyleri yine bu dönemde yapabilirsiniz, henüz geç değildir ve elinizde hâlen bir şans vardır. Ancak ilk dönemdeki gibi hızlı bir şekilde öğrenme sağlayamayabilirsiniz, bu duruma hazırlıklı olmanız gerekir. Ayrıca bu dönemde zararlı alışkanlıkların ters tepki verebileceğini unutmamak gerekir. Kaliteli bir yaşam için sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklara başlamamak eğer başladıysanız azaltmak, yağlı ve tuzlu yemeklerden kaçınmak size fayda getirecektir. Hafızanızı güçlendirmek için bol bol kitap okumanız gerekir, unutmayın ki en önemli şey, hafızadır. Bu yaş dönemi sağlıklı, dengeli ve disiplinli bir şekilde geçirilmeli, gençliğinizde maddi durumlardan ötürü yapamadığınız hayallerinizi gerçekleştirecek şekilde yaşamanız sizi gelecekte daha kaliteli bir hayata götürecektir.

İnsanın olgunluk ve sakinlik çağı sayılabilecek bir dönemdir, 40-55 yaş arası. Birçok insan, “İkinci baharı” bu dönemde yaşar ya da sevdiği kişiye daha çok aşık olur. Fransız profesörlerin birçoğu bu dönem için “Sagasse” yani “Bilgelik” tanımını kullanır. Hafızanız bu dönemde gerilemeye başlar ve bu dönemde daha az şeyi net bir şekilde hatırlarsınız. Yeni bir şey öğrenmek yerine öğrendiklerinizi kıyaslayarak fevkalade değerlendirmelerde ve çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bu yaşlarda kurulan dostluklar ömürlüktür. Bu yaş aralığında olan insanların sahip oldukları deneyimleri, bilgi birikimleri genç nesle aktarması ise çok önemlidir. Sık sık gençlerle sohbet edilmeli ve mümkünse arkadaşlık kurulmalıdır.

Osmanlı-Türk sanatının en önemli eserlerinden birisi olan Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir ve bu eserini 80 yaşında tamamlamıştır. 55 ve sonrası dönem için verilebilecek en güzel örneklerinin başında bu eser gelmektedir. Kişinin de kendi hayatı için “Ustalık dönemi” olarak adlandırabileceği dönem, 55 ve sonrası için geçerlidir. Dünya tarihinde önemli yerlere sahip insanlar, bu yaş aralıklarında hayatlarının son ve en önemli eserlerini vermeyi başarmışlardır. Bu yaş aralığındaki insanlar, hayatlarının son döneminde olduklarının farkında olmalı ve kalan vakitlerini huzurla geçirebilmek için elinden geleni yapmalıdır. Kaliteli bir yaşam için her dönemde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle nitelikli bir insan olabilmek için nitelikli insanlarla çalışın ve onların tavsiyelerini dinleyin, özel hayatınız konusunda tavsiye alırken filtre kullanın yani her söylenene kulak asmayın ve en önemlisi, hayallerinizin peşinden koşmayı ihmal etmeyin.

Devamını okumak ve dinlemek için HAP KİTAP uygulamasını indirebilirsiniz. 

Yayın Tarihi: 22 Mart 2022 Salı 10:00 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 14:18
YORUM EKLE

banner19

banner36