Toroslar'daki gizli hazine: Varda Köprüsü ve hazin hikâyesi

Adana'da, Belemedik ile Hacıkırı arasında 14 km’lik bölümde 22 tünel açmak ve aralarında Varda Köprüsü’nün yapılacağı Gavurderesi’nin de bulunduğu irili ufaklı dereleri geçmek Hicaz demiryolu projesinin en zor bölümleriydi. Yasemin Dutoğlu, Bağdat Demiryolu üzerindeki en büyük köprü olan Varda Köprüsü'nü (Alman Köprüsü, Koca Köprü) ve hikayesini yazdı.

Toroslar'daki gizli hazine: Varda Köprüsü ve hazin hikâyesi

Adana’dan 64 km uzaklıkta, Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı (Kıralan) tren istasyonu yakınlarındayız. Burası 600 metre civarındaki rakımı ile Çukurova’nın dayanılmaz sıcağının da Aladağlar’ın kar- boranının da ulaşamadığı mutedil iklimde bir yer. Buralara Çakıt suyunun amansız gayreti ile oluşan muhteşem Kapıkaya Kanyonu’nu görmeye,  yemyeşil kızılçam ormanlarının temiz havasını içimize çekip tazelenmeye, Yerköprü’de girdaplar çizerek yeraltına saklanıp birkaç yüz metre sonra tekrar yüzeye çıkan dere kenarında soluklanmaya, ama en çok da bir köprüyü görmeye geldik. Bu köprü orada, Gavurderesi’nin üzerinde, 100 yıldan fazla zamandır insanoğlunun azminin somut simgesi ve bir mühendislik abidesi olarak duruyor: Varda Köprüsü. Alman belgelerinde ismi Gaurdere Viaduk diye geçen köprüyü Kıralan köylüleri Vardıha Köprüsü veya Alman köprüsü diye anıyormuş. Bir de Türkçenin pratik kolaylığıyla bir güzellik yapmışlar; Koca Köprü deyivermişler ona.

Gerçekten koca bir köprü. 172 metre boyunda, 12’şer metre genişliğinde üç büyük kemeri taşıyan orta ayakları 99 metre yüksekliğinde, devasa uçurumu umursamadan geçen muhteşem bir demiryolu köprüsü. Ardı ardına sıralanmış küçük ve büyük kemerlerle demiryolunu sırtlamış, karşı tarafa ulaştırıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayfer şimendifer
ayfer şimendifer - 6 yıl Önce

"Verda" arapçada gül demek.

Mutlu atan
Mutlu atan - 5 yıl Önce

EyvAllah, yeni nesilimizin bu bilgilere ihtiyacı var
Rahmetli abdülhamit dedemizin ruhu şaad olsun
Peygamberimize komşu olsun

Ecrin Su ÇOBAN
Ecrin Su ÇOBAN - 4 yıl Önce

Gerçekten çok yardımı oldu.Bu site resmen artık favorim.