Malezya'da Ramazan bayramı bir ay!

Merve Dal Malezya'dan, bitmeyen bir Ramazan Bayramından bildiriyor!

Malezya'da Ramazan bayramı bir ay!

Ramazan Bayramının en uzun soluklu ve çok sıcak yaşandığı ülke Malezya’dan selamlar. Aynı dine mensup olmamız nedeniyle evimizden uzakta da olsak Malezya’da bayramın sıcaklığını hissetme şansını burada fazlasıyla yakalayabiliyoruz.

Kurabiyeler hediyeleşme aracı

Kültürler arası farklılıklar daha değişik bir atmosferde bayram yaşamamızı sağlıyor. Bizim bayramda yapılan baklavalarımızın yerine Malayların küçük küçük, birbirinden değişik tatları ve şekilleriyle bayram kurabiyeleri var mesela. Bunlara Malayca’da ‘Kuih Raya’ deniliyor (Kuih= kurabiye, Raya= Bayram). Hediyeleşme âdeti çok yaygındır ve genellikle bu kurabiyeler hediyeleşme vasıtası olarak görülür, her ziyaretçi gittiği yere mutlaka elinde bir kutu ‘kuih raya’yla gider. Akraba ve dost ziyaretleri daha geniş bir zamana yayılır. Kim nerede hangi şehirde olursa olsun mutlaka ailenin en büyüğünün evinde toplanılır, fotoğraflar çekilir, kurabiyeler yenilir, bayram coşkusu bütün bireylerde hissedilir.

Yoldan geçen bizi evlerine misafir ettiler

Birinci günde kimsenin davet edilmesine, ya da kimsenin ev sahibini aramasına gerek yoktur. Bu evlere ‘open house’ deniliyor, uzaktan yakından tanıyanların geldiği sıcak ve rengârenk Malay evleri. Bende anısı olan bir olayı paylaşmak istiyorum. Geçen sene bir kaç arkadaş bayram tatilini değerlendirmek, biraz da rahatlamak için Malezya’nın çok güzel adalarından birine, Tioman adasına gitmiştik. Bayram dolayısıyla her yer kapalıydı, yiyecek bir şeyler arıyoruz adada fakat bulamıyoruz. Geniş bir bahçesi olan, bahçesinde de kalabalık bir aile olan bir evin önünden geçiyorduk ki bizi fark edip hemen davet ettiler. Basta çekinsek de samimi davetlerini geri çevirmedik. Çok uzak şehirlerde yaşamalarına rağmen (hatta yurtdışında yasayan bir çift de vardı aralarında) bayramı hep birlikte geçirmek için gelmiş toplanmışlardı bu evde. Bize çok hoş ikramlarda bulundular. Bayrama özel ‘rendang’ ve ‘ketupat’ da bunlardandı.Ketupat

Hem acı hem tatlı rendang milli yemeklerinden birisi

Geleneksel yemeklerinden biri olan ‘rendang’ aslında hindistan cevizi ağacının yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen, karışık baharatlı, hem tatlı hem hafif acı, hoş bir lezzeti olan bir sostur. Tercihe göre tavuk eti ya da kırmızı et bu sosla pişirilip, pirincin, ‘ketupat’ denilen, Malezya’da bayramın simgesi haline gelmiş, ince ve uzun hindistancevizi ağacı yapraklarının elde örülerek şekillendirilen küçük kutucuklara sıkıştırılmasıyla yapılan pilav ile birlikte bayramlarda özel olarak servis edilir. Bayram arefesinde üniversiteden bir hocamın evinden dönerken bir taksi şoförünün bana ‘Muhakkak denemelisin, muhakkak denemelisin.’ diyerek şiddetle tavsiye ettiği bu geleneksel yemeği unutmam herhalde. Bayram boyunca ‘rendang’in her çeşidini tatma fırsatım oldu. Ayrıca şunu da belirteyim ki Malezya’da yemekler büyük bir çoğunlukla açık büfe şeklinde servis edilir. Bu, kültür olarak yerleşmiştir. Bir davete hatta iftara gittiğiniz zaman kimsenin size yemek getirmemesine şaşırmamalısınız. Yapacağınız şey elinize tabağınızı alıp istediğinizden dilediğiniz kadar almaktır.

Bayram tebriğiBayram tebriği: “Hatalarımdan dolayı beni affet”

Bayramlaşmanın ve birbirinden af dilemenin bayramlarda Malezya’da önemli bir yeri vardır. “Selamat Hari Raya, Maaf Zahir dan Batin” (Bayramın kutlu olsun, hatalarımdan dolayı beni affet) ifadesi bütün bayram boyunca, akraba ve arkadaşlar arasında mutlaka dile getirilir ve bayram kartlarına iliştirilir. Malayların bayramlık kıyafetlerine ‘Baju Raya’ denilir. Baju, elbise; raya, Malezya'da bayramlaşmabayram demektir. ‘Baju raya’ kültürü bayramlarda Malaylar arasında önemli olan etmendir. Türkiye’de genellikle çocuklara bayramlık alınırken Malezya’da ailenin bütün fertlerinde bayram için alınmış yepyeni ‘baju raya’lar görülür. Her şeyden önce erkek kıyafetlerinde bile renklerdeki çeşitlilik ve canlılık göze çarpar. Eşler ve aile arasında bir renk uyumu söz konusudur. Hatta mağazaların vitrinlerinde anne, baba ve çocuklar olmak üzere birbirine uyumlu renklerde ve desenlerde tasarlanmış ‘baju raya’lara rastlanır.

Bir ay bayram

Bayram harçlıkları renkli zarflara konularak çocuklara ve evli olmayan gençlere verilir. Bunlara da ‘duit raya’ denilir. Bayramdan sonra bir ay boyunca bayram tebrik kartı gönderebiliyor, ziyaret etmediğiniz arkadaşlarınız ve büyüklerinizi ziyaret edebiliyorsunuz, bayramın ikinci gününden hiçbir farkı yoktur. Çünkü Malezya’da Ramazan Bayramı bir aydır. Bayram kurabiyelerini bu sure zarfında görmeniz de olayı tatlılaştıran etmenlerden birisi. Bugünlerde artik Hari Raya’nin bittiğini hissetmek üzücü oluyor bu bağlamda. Bayramın uzunluğu bir avantaj olarak değerlendirilir, böylece bayramlaşmayı unuttuğunuz kimse kalmaz ve herkesin gönlünü almış olursunuz.

Güzel geçen bir Ramazan ayı sonrası, böyle güzel, farklı ve rengârenk bir bayram yasamak herhalde nadir ülkelerde görülür diye düşünüyorum. Malezya da bunlardan birisidir.

 

Merve Dal Malezya’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
SÜMEYYE ÖNDİN
SÜMEYYE ÖNDİN - 10 yıl Önce

Hiç bir ülkede bizim gibi çoşku yokmuş gibi düşünen ben bile bu yazıyı okuyunca bayramda buralara mı gitmeli diye düşündüm.
Çok güzel yazı islam dininin evrenselliği .....

Nuri BAYINDIR
Nuri BAYINDIR - 8 yıl Önce

Malezya tanınması ve tanıtılması gereken bir ülke. Uzakdoğu sadece Çin, Kore ve Japonlardan ibaret değil.

rabiaonder
rabiaonder - 8 yıl Önce

Nice bayramlara inş.Florida'da bayram namazını ailecek kılmak nasip oldu bu bayram.büyük bir spor salonu ve bangledeş,ırak,suriye,lübnan,vietnam ve daha nice renkler cümbüşü... coşku,samimiyet ve pırıltılı simalar kaplamıştı tüm salonu.herkes birbirinin bayramını "ıidül mübarek " diye kutlarken islamın evrensellğini bir kez daha görerek yaşıyorsunuz....

banner19

banner26