A. Süheyl Ünver’in Eyüp çizimleri

İstanbul sevdalısı olan Süheyl Ünver için Eyüpsultan ayrı bir yere sahiptir. Onun Eyüpsultan çizimlerinden bir derleme yaptık.

A. Süheyl Ünver’in Eyüp çizimleri

Yazıları, resimleri, tuttuğu birbirinden değerli defterleri, notları ve arşiviyle A. Süheyl Ünver kadim İstanbul’un hafızası gibidir. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş dönemine şahitlik eden isimlerden biri olarak o, bu dönemde yaşanan toplumsal sancılara bigâne kalmamıştır.

Büyük bir değişimi yaşayan Türkiye’nin kadim değerlerine ve sanatlarına sahip çıkan Süheyl Ünver, bu değerlerin unutulmasına izin vermemiştir. Tezhip, minyatür, ebru ve resim çalışmalarıyla geleneksel sanatlarımızın sonraki nesillere aktarılmasında kilit taşıdır diyebiliriz onun için. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatları canlandırmış ve her biri için kıymetli talebeler yetiştirmiştir. Bu sebeple yakın dönem kültür tarihimize damgasını vuran büyük isimlerden biridir Süheyl Ünver.

İstanbul sevdalısı olan Süheyl Ünver için Eyüpsultan ayrı bir yere sahiptir. Üzerine yazılar yazmış ve Eyüpsultan’ın eski sokaklarını, konaklarını ve diğer güzelliklerini resimleriyle ölümsüzleştirmiştir. 2005 yılında düzenlenen "Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla Eyüpsultan Sempozyumu"nda Prof. Dr. Ayla Ersoy’un hazırladığı tebliğden hareketle Süheyl Ünver’in Eyüpsultan çizimlerinden bir derleme hazırladık. (Kaynak: Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla Eyüpsultan Sempozyumu IX Tebliğler, Eyüp Belediyesi Kültür Yayınları, İstanbul, 2005.)

1. Eyüpsultan’da Baba Haydar’da Şeyhülislam Tekkesi Şeyh Dairesi (1966).

2. Eyüpsultan’da Baba Haydar’dan yüz sene önceki Eyüpsultan’dan bir hatıra.

3. Eyüpsultan’da Baba Haydar’da Medrese Sokağı’nda 1826 tarihli bir ev.

4. Eyüpsultan’da Dökmeciler’de Oluklu Bayır Dergâhı Sokağı (1921)

5. Salahi Mehmet Bey Mescidi

6. Eyüp Nişanca’da Şeyh Murat Hankâhı (1964).

7. Eyüpsultan’da Gümüşsuyu’nda Molla Alaeddin makamı (1966)

8. Gümüşsuyu’nda Pierre Loti’nin sevdiği kahve.

9. Otakçılar’dan Savaklar’a (1655).

10. Eyüpsultan’da Ebussuud’la Sokullu yan yana (1966).

Hazırlayan: Munise Şimşek

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 09:55
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13