Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğrafları sergisi

Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar sergisi 15 Haziran - 17 Eylül 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğrafları sergisi

Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen bir fotoğrafçı Isabel Muñoz. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.

Bu görüntüler karşısında, sadece estetik bir olayın değil, her seferinde yenilenen tutkusuyla “öte dünyanın bekçileri”yle yakınlığımıza tanıklık eden bir anlatının karşısında buluyoruz kendimizi. Isabel Muñoz’un fotoğrafları, imgelerin ardındaki yeni gün yüzüne çıkmış hikâyeleriyle davetli olduğumuz bir şenlik, bizi uzak atalarımıza bağlayan toplu bir kutlamadır.

Farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan Muñoz, bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor.

Sergiye eşlik eden yayında İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı sunuşlarıyla birlikte küratör François Cheval’in kapsamlı metni, Yekhan Pınarlıgil’in fotoğraf pratiğinin ışıkla ilişkisi ve sanatçının arkeolojik alanları ele alışında hafızanın rolüne dair kaleme aldığı yazısı ve Merve Akar Akgün’ün sanatçıyla gerçekleştirdiği bir söyleşi yer alıyor.

YORUM EKLE