Samakov'un simgesi Osmanlı mirası çeşme

Bulgaristan’da başkent Sofya’ya bağlı Samakov kasabasındaki Büyük Çeşme ve Bayraklı Camii Balkanlardaki Osmanlı yadigarları arasında yer alıyor. 1660’da inşa edilen Büyük Çeşme, kasabanın simgesi olarak görülüyor ve ülkenin kültür anıtları arasında bulunuyor.

Samakov'un simgesi Osmanlı mirası çeşme

 

Bulgaristan’da başkent Sofya’ya 60 kilometre uzaklıktaki Samakov, Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu köklü tarihi ile bilinen bir şehir. Osmanlı döneminde önemli yerleşim yerleri arasında bulunan Samakov, ülkenin ulusal öneme sahip yüz turistik mekân listesinde yer alan kasabalarından biri.

Ülkenin, kadim tarih ve kültürünü bugüne taşıyan Somakov, demir ve su şehri olarak biliniyor. Kasabanın simgelerinden biri ise meydanda yer alan “Büyük Çeşme”. Osmanlı döneminde inşa edilen ve dönemin klasik mimari özelliklerini taşıyan çeşme, bugün kasabanın anıtı olarak kabul ediliyor.

Çeşme 1660'da Osmanlı’da sultan mutfağının baş aşçısı Mehmet Efendi’nin talimatıyla inşa ettirilmiş. Suyu Rila dağından gelen çeşmeden içenlerin efsaneye göre, yeniden Samakov’a döneceğine inanılıyor. Dörtgen olarak inşa edilen yapı, 1928 yılında milli kültür anıtı ilan edildi. 3 asrı geride bırakarak zamana direnen büyük çeşme kasabaya gelen turistlerin de uğrak yerleri arasında.

Ahşap oymalarıyla ünlü Bayraklı Camii

Osmanlının Balkan topraklarına bıraktığı mimari miraslardan bir diğeri de Samakov Bayraklı Camii. 19 yüzyılın başlarında inşa edilen cami aynı zamanda Samakov’un en büyük camii unvanına sahip. Caminin 4 sütun üzerinde yükselen dev orta kubbesinin hemen altında usta ahşap oymacılığının en nadide örneği olan asma balkon yer alıyor. Samakovlu ressamlar İvan İkonopisets ve Hristo Yoveviç tarafından zengin kalem işçiliği ile süslenen camii, Bulgaristan’daki örneklerinden ayrışıyor.

1966'da mimar Nikola Muşanov ve ressam Georgi Bestoynev tarafından restore edilen cami bugün ibadete kapalı ve müze olarak kullanılıyor. Avluda ise Samokov'un simgelerinden olan şadırvan çeşmesi yer alıyor.

Çeşme bugün Samakovlu’ların buluşma noktası. Bayraklı Camii içerisinde bugünlerde “Eski Samakov Resimleri” sergisi bulunuyor. Sergide artık sadece fotoğraflarda kalan  eski Samakov’un otantik atmosferi yaşatılıyor. Eski Samakov resimleri sergisinde yer alan tarihi eserler arasında büyük köprü, eski camii ve kilise ile Samakov’un sokaklarını ve çarşısını görmek mümkün.

Osmanlının demir tedarik merkezi

Samakovun zengin tarihini muhafaza eden yer ise tarih müzesi. Samakov'un antik çağlardan Osmanlı dönemine uzanan tarihi Samokov tarih müzesinde geleceğe taşınıyor. Adını bölgeye has demir ve çelikten alan şehrin müzesinin ana teması ise demirin ruhu adını taşıyor.

Antik çağlardan bu yana demir üretiminde önemli bir yeri olan şehir, Osmanlı döneminde ordunun demir tedarik ettiği şehirlerin başında geliyordu. Bu nedenle müzede demir eşyalar önemli bir yer tutuyor. Müzede ayrıca, köylerden getirilen yöresel kıyafetler, arkeolojik kalıntılar dokuma ve yün eğirme gibi geleneksel el işlerine dair örnekler de sergileniyor.

Şehrin bir diğer önemli özelliği Bulgaristan’ın ilk matbaasının burada kurulmuş olması. 1828'de Samakov’da kullanılmaya başlayan matbaa makinesi ve bu makine ile basılan kitaplar Samakov Müzesi'nin dikkat çekici eserleri arasında.

 

 

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2013 Cumartesi 17:02 Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2013, 17:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26