İslamabad'ın simgesi Pakistan anıtı (video)

İslamabad’da 7 yıl önce açılan Pakistan Anıtı, ülkenin tarihi yolculuğunu yansıtan çok sayıda unsur barındırıyor. Bağımsızlık mücadelesinden izler taşıyan anıtın içinde bir de müze bulunuyor. Ömer Musa Targal yazdı.

İslamabad'ın simgesi Pakistan anıtı (video)

 

 

Pakistan Anıtı”, İslamabad’ın simgelerinden biri. Şakarparyan Tepeleri’nin Batı yakasına inşa edilen anıt, şehrin birçok noktasından görülebiliyor. Mimar Arif Mesud'un tasarladığı anıtın resmi açılışı 2007'de gerçekleştirildi.  

Açılan çiçek şeklindeki anıt, hızla gelişen bir ülke olarak Pakistan’ın ilerleyişini simgeliyor. Anıtta bulunan dört taç yaprağı, Pakistan’ın dört büyük eyaletini, yani Belucistan, Pencap, Sind ve Hayber Peştunya’yı temsil ediyor.

Üç küçük taç yaprağı ise üç bölgeyi, yani Gilgit, Azad Keşmir ve Aşiretler Bölgesi’ni temsil ediyor. Merkezde ise yıldız şeklinde bir platform bulunuyor. Yukarıdan bakıldığında taç yapraklar ve yıldız, Pakistan bayrağındaki ay-yıldızı simgeliyor.

Anıt, şehitlere ithaf edildi

Pakistan’ın kültür ve medeniyetini yansıtması için hazırlanan anıt, özgür ve bağımsız Pakistan için kendini feda edenlere ithaf edilmiş. Taç yaprakların iç duvarları ise çeşitli resimlerle süslü. Burada Pakistan kültürüne özgü motifler ve ülkenin sembol yapıları göze çarpıyor.

Duvar süslemelerinde, Pakistan’ın kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Muhammed Ali Cinnah ve Hindistan’daki Müslümanların bağımsızlık mücadelesini ilk defa dile getiren kişi olan, İslam Âlimi Muhammed İkbal’e de yer verilmiş.

Bağımsızlık mücadelesini hatırlatıyor

Şehre hâkim konumuyla Pakistan anıtı, ziyaretçilerine eşsiz bir İslamabad manzarası sunuyor. Anıt, İslamabadlı aileler, öğrenciler ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bir ziyaretçi duygularını, “Buraya geldiğimizde kendimizi iyi hissediyoruz. Temiz bir hava ve doğal güzellik var etrafta. Ayrıca şehri seyredebiliyoruz. Tarihimizi hissediyoruz. Bağımsızlık mücadelesini, Muhammed İkbal ve Muhammed Ali Cinnah’ı yeniden hatırlıyoruz. Çok güzel, anlamlı bir yer.”

Pakistanlılık bilinci için müze

Pakistan Anıtı’nda bir de müze bulunuyor. Müzedeki bölümlerde; eski medeniyetler, İslam’ın Güney Asya alt kıtasına gelişi, İngilizlere karşı gerçekleştirilen ilk bağımsızlık savaşı, Pakistan’ın kuruluş süreci, Müslüman-Hindu mübadelesi ve modern Pakistan anlatılıyor.  

Ziyaretçilere, Pakistan’ın tarihsel ve kültürel kökenleri anlatılırken, etnik çeşitliliğiyle öne çıkan ülkenin özellikle genç neslinde, Pakistanlılık bilinci oluşturulmaya çalışılıyor. Hava karardığında ise “Pakistan Anıtı”, özel ışıklandırmalar sayesinde bambaşka bir görünüme bürünüyor.

 

 

Ömer Musa Targal yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26