Tahakküm etmeyen seçkinciliği seviyorum

Tasavvuf konusunda ülkemizdeki yetkin isimlerden, değerli büyüğümüz Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'a, okumaları hususunda sorular yönelttik. Ahmed Sadreddin konuştu.

Tahakküm etmeyen seçkinciliği seviyorum

Cenâb-ı İbn'ül Arabî üzerine yaptığı çalışmaları, geleneksel ekol ve tasavvuf denince ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri olan çok değerli büyüğümüz Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'a, şu an ne okuduğunu, okuma usûllerini, kitapları ve kitap fuarlarını sorduk.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Valla ne yalan söyleyeyim şu an elimin altında Collegero’nun “The Restoration of Aristocracy” isimli makalesi var, onu okumaktaydım. Aristokrasi kavramına fazla darbe vurduğumuz kanaatindeyim. Tahakküm edici olmayan seçkinciliği seviyorum. Vulgarizm, popülizm, garibanlık edebiyatı, bizi kalitesiz avamileşmeye itti. Kaliteyi arıyorum… Bu makale bittiğinde “Uykusuzlar” romanına başlayacağım. Yazarıyla yapılan bir kaç röportaja denk geldim. Kaliteli şeyler söylüyor.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Eğer fikri bir eser, doktriner bir kitap okuyor isem ağır ağır ve anlayarak okumaya çalışırım. Eğer roman okuyor isem daha gevşemiş bir halde okurum. Gazete okuyor isem, hızlı okuma kurslarında öğretilen şekliyle “tarama” yaparım. Bu yöntemle, çeyrek saatte 10 gazetenin işini bitiririm. Her sayfasına ne yazdığını tek tek sorabilirsiniz. Ama doktriner bir eser öyle değil. Bazen bir sayfada günlerce takılıp kalırım.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Geçmişte bir yayınevinin uzun süre danışmanlığını yapmıştım. Yayınevinin sahibi yurtdışına kitap seçmeye gönderirdi beni. Bu sebepten Frankfurt, Londra, Kahire, Şam, Tahran kitap fuarlarını birden fazla ziyaret ettim. Oralardan tercümeye layık eserler bulup Türkiye’ye getirdim. Kendim için konuşacak olursam İstanbul’da isem, hem TÜYAP ve hem de Dini Yayınlar Fuarı’na muhakkak giderim. Bir vazifeden dolayı bir müddettir yaşamakta olduğum Tahran’da kitap fuarına bu sene 15. defa gitmiş oldum.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Abone olmuşcasına daimi olarak takip ettiğim bir süreli yayın yok. Ama ilgimi çeken bir yazıdan dolayı her dergiyi alabiliyorum. Web siteleri de öyle. Yerli yabanci belli başlılarını tarıyorum; ilgimi çeken bir yazı olursa ya hemen okuyorum veyahut bir kenara kaydedip daha sonra okuyorum.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

Çok. Mesela Lütfi Filiz’in, “Noktanın Sonsuzluğu” kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Ahmed Sadreddin sordu

YORUM EKLE