Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat!

Umudumuzu diri tutan, güzel çalışmalara imza atan güzel insanlardan biri de muhtereme Sabiha Ateş Alpat Hoca Hanımdır.

Zamanın Zeynebi Sabiha Ateş Alpat!

 

Güzel insanlar güzel işler yaparlar. Güzel işler yapan insanların güzelliklerini insanlara göstermek de ayrı bir güzellik olsa gerek. Kendisini ümmete vakfeden kimi insanlar vardır. İmrenilesi, örnek alınası, hayran kalınası insanlar… Umudumuzu diri tutan, güzel çalışmalara imza atan güzel insanlardan biri de muhtereme Sabiha Ateş Alpat Hoca Hanım’dır.Samiha Ateş Alpat

Velud bir kalem

Kocaeli ilinde Zamanın Zeynebi Duyarlı Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Derneği (Zeynep-Der)’nin kurucu başkanı olan Sabiha Hoca’nın şu ana kadar yayınlanmış 12 kitabı bulunmaktadır: Ana Yüreği, Ölüm Çiçekleri, Zamanın Zeynebi, Sarsılmadan Uyanmak, Kardeş Kurşunu, Yozlaşmış Duygular, Güneş Doğudan Doğar, Evladımı Geri Verin, Modernizmin Kurbanları, Sılaya Hasret, Kur'an'ın Gölgesinde, Zulüm Yağdı- Burası Irak… Özgün İrade ve Genç Birikim dergilerinde yazıları yayınlanan Sabiha Hoca, Zeynep-Der’in sitesinde de özgün yazılar yazmaktadır.

Şiir ve edebiyat ile arası iyi olan Sabiha Hanım’ın yazdığı romanlar, ele aldığı konular itibari ile, yozlaşmış İslam algısının etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik kitabî çalışmalar olarak görülebilir. Her romanında toplumda ortaya çıkan birkaç soruna değinen Sabiha Hanım, bu anlamda bir boşluğu doldurmaktadır. Sabiha Hocahanım’ın hayatına dair önemli bir ayrıntı da, Mevdudi’nin Dört Terim kitabını okuduktan sonra hayatının ve fikirlerinin değiştiğini beyan etmesidir.

Müslüman camianın dini tebliği noktasında roman yazma geleneğine, eserleriyle, bugüne kadar önemli isimler omuz vermişti. Şule Yüksel Şenler Ablamız, Emine Şenlikoğlu Ablamız, Sabiha Ateş Alpat Ablamız bu geleneğin önemli temsilcilerinden... İlginç bir vakıa olarak bu bayrağı genel olarak Samiha Ateş Alpatablalarımız taşıyor. Tabi arada Hekimoğlu İsmail, Halit Ertuğrul, Ahmet Pakalın ve Hüseyin Kartal gibi ağabeyler de bu bayrak yarışına katkı sağlamışlardır fakat ablalarımız kadar etkili olduklarını söyleyemeyiz. Buradan bu konu ile ilgili olarak Nehir Aydın Gökduman ablamıza da selamlarımızı gönderelim.

Anadolu’yu karış karış dolaşıyor

Dernek ve yazı işleri ile ilgilenirken bir taraftan da Anadolu coğrafyasını adım adım gezerek konferanslar veriyor Sabiha Hanım. Son zamanlarda katıldığı konferansların birkaç tanesi şu illerde gerçekleşti: Adıyaman, Adana, Elazığ, Şemdinli, Ankara, İstanbul…

Sabiha Hanım’a ulaşmak isteyen kardeşlerimiz Zeynep-Der sitesi üzerinden mesaj atarak kendisine ulaşabilirler. Özellikle soru ve sorunları olan hanımlar da kendisi ile irtibata geçebilirler. Konferanslar tertip eden kardeşlerimiz de aynı şekilde Zeynep-Der sitesi üzerinden konferans talebinde bulunabilirler.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2012 Cuma 18:17 Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2012, 09:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26