Efe Hazretleri hala lütuf dağıtıyor

Ruhumuzun misafirlerinden Alvarlı Efe ile mehabbeti yazmak ne kadar zor bir mesai idi benim için.

Efe Hazretleri hala lütuf dağıtıyor

“Misafir olmak” kadar “misafir etmek” de bizi Müslüman yapan bir unsur. Severiz ve biliriz misafiri; İbrahim aleyhisselam kıssalarının hatırına evlerimizde, odalarımızda, sofralarımızda, döşeklerimizde misafirler yer bulur kendine. Ne mutludur o hane misafirler gelince, misafirle dolunca. Çünkü dünyada misafirdir bir gölgede dinlenme mesaisince Müslüman. Bilir Müslüman misafirliğini. O şuhutla yaşar.

Aziz efendim, eve gelen misafirler kadar bir de ruhun misafirleri vardır ki onlar da asıl hanemiz göynümüze hediye-i rahmanidir. Eba Eyyup; Resullullah, evinde misafir olunca ne hissettiyse, ruhun misafirleri de bize uğrayınca biz de öyle çuşa geliriz ki rahmet için zahmet gösteririz.

Ruhun misafiri…

Aziz efendim, ruhun misafirlerinden biri de Alvarlı Efe nam meşhur Molla Lütfi’dir. Efendim, ruhun misafirleri hem nazlı hem de “ibnü-l-vakt” oldukları için zamanı gelince perçemlerini açarlar. O zaman fakir, ortaokul öğrencisiydi ve İznik’te yaz kampındaydı. 

Güller içinde…

Aziz efendim, günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovaladı, nasibimize irademiz dahilinde İstanbul’da okumak hele hele okulun ikinci sınıfında Kocamustafa Paşa’da misafir olmak düşünce bir cami ve o caminin imamı bütün mehabbetiyle misafir etti bize. Caminin adı ehline malumdur Hekimoğlu Ali Paşa, imamın adı da yine ehline malum Hüseyin Kutlu Hoca. Bir bahar ikindisi öncesi- ilk miydi son muydu notlamamışım, baharları hiç notlamadım zaten, çünkü baharlarda kendimde olmam pek- bir gül kokusu duydum- Nenemin hikâyelerinden hatıradır bana gül ve gül kokusu, şükür Allah’a ki gözlerimiz daim gül merakında.-Alvarlı Efe

Gülün peşine düşünce, güllerin sahibi fakiri karşıladı, mehabbetle misafir etmek istedi, yer gösterdi. Gülün kokusu o kadar hoş idi ki  kimdi misafir eden, ben niye buradaydım, nasibime ne düşmüştü haberim yoktu, meğer Rıza kapılarından biriymiş beni misafir eden. Benim gibi meraklı bir mizaç nasıl da siz kimsiniz diye sormadı, hayretteyim şimdi. Ama dediğim ya ben hâlâ kokunun derdindeydim. Aklımda Nurettin Topçu ve mürşidi Bekkine Sultan.

Aziz Efendim,   ev sahibi ikindiye davet etti, imamete geçti, insan şeriata düşünce kendine geliyor. Ben de namazla aydınlandım. Meğer ev sahibim namını duyduğum Hüseyin Kutlu Hoca imiş. Ey kader her seferinde haddimi bildirirsin bana. Misafirlikten hatıra bana Molla Muhammed Lütfi kaldı, ne  zaman canım daralsa Lütfi Efendi can olur ve sıkıntıma derman olacak hali öğütler. Kim onun:

Seyreyle güzel kudret-i Mevla neler eyler

Allah’a sığın adl-i Teala neler eyler

Elbet yürütür fermanını Kadir u Kayyum

Herkese layık sırr-ı tecella neler eyler

 

Lütfi der-i dergah-ı ilahide sebat et

Nazlı niyaz et Hakka temenna neler eyler

 

Lafz-ı ilahisiyle kendine çekidüzen vermez ki? Ne zaman gönlümde bir darlık hissetsem Molla Lütfi’nin kapısını çalar,  bu ilahi ile, bir an bile olsa,  nefeslenmeye, kendime Hak Teala’yı hatırlatmaya gayretle meşgul olurum. Molla Lütfi Hazretleri susuz kaldığım her an mezkur ilahisiyle içimize serinlik lütfetti. Asıl dergahı ve kapısını hatırlattı. Nasibe bakın ki yaz aylarının en sıcak günlerinde bu ilahi ile sermest olmuşken meğer rızkımız için vesile kılınan insanlardan bir tanesi de Canım Molla Lütfi’nin torunu olmasın mı? Keyiflendim. Torununu bize vesile kılan kim olsa gerek? Ah azizim ah, Allah bu kulunu yerle yeksan kılar da bu kul anlar mı ki? Ümit baki.

Kurban kurb olunca..

Kurban Bayramında hanesinde bizi misafir eden bir can dost, bayram namazı hutbesinde şu sözün irad edildiğini söyledi: “Dünyası kurban olanın ahireti bayram olur.” Dünyada kurban olmak nedir? diye sohbet açılınca göynümüze Efe Hazretleri sadır oldu ve kendisiyle mezkur hikayemi bir kez daha anlattım. Hatta dedim ki seni de bizimle buluşturan Efe Hazretlerinin mezkur ilahisi.

Zeki Dursun, erenlerin bağından yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
DADAŞ
DADAŞ - 12 yıl Önce

Bir ummandır da bakmasını ve görmesini bilene...Rabbim bize de bu Allah dostlarının değerlerini idrak etmeyi nasip etsin... Alvarlı Efemin mekanını cennet olsun inşaallah...