Eyüp Sultan Camii’ndeki mihrapta yer alan ‘Papaz’ silüeti ortadan kalktı!

Milli Diriliş programında yıllar önce gündeme gelen Eyüp Sultan Camii’ndeki tartışmalı “papaz” silüeti konusuna Diyanet İşleri Başkanlığı yıllar sonra el attı.

Eyüp Sultan Camii’ndeki mihrapta yer alan ‘Papaz’ silüeti ortadan kalktı!

Haber Vakti sitesinin genel koordinatörü Bülent Deniz’in hazırlayıp sunduğu ve 20. Dönem Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın gündemi yorumladığı Milli Diriliş programında yıllar önce gündeme gelen Eyüp Sultan Camii’ndeki III. Selim’in yaptırdığı mihraptaki tartışmalı ‘‘papaz’’ silüeti konusuna Diyanet İşleri Başkanlığı el attı. Diyanet, mihraptaki silüetin üzerine bir hat levhası koyarak kapattırdı.

Diyanet işleri Başkanlığı, geçtiğimiz hafta silüetin üstünü bir hat levhası koyarak kapattı.

Şevki Yılmaz ve Bülent Deniz ne demişti?

2019’da olayı önce twitter hesabından duyuran Yılmaz, İstanbulun maneviyat merkezindeki tarihi camimizin restore çalışmaları sırasında imamın namaz kıldırdığı mihrabın üstünde taç giymiş papaz silüetini görünce şoke olduk! ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra canlı yayın tv programı Milli Diriliş’te konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yılmaz, Taç giymiş bir papaz silüeti gibi duruyor. Vakıfların bunu düzeltmesi gerekiyor. Eski şekline döndürmeleri uygundur. Bunu artık kim, ne zaman yaptıysa bilerek mi yapmıştır.” diye sormuştu.

Programı hazırlayan ve sunan Deniz ise Diyanet İşleri kilisevari oturma düzenlerine müdahale etmişti! Sandalyeler camilerimizden kaldırılmıştı! Camilerimizde ikonik hiçbir şey olamaz.” demişti.

YORUM EKLE