8. güzel adam: Mustafa Özçelik

Zihnimde Mustafa Özçelik ismi, hep bir saygınlık uyandırır. Bu adamı tanımalıyız, tüm yönleriyle...

8. güzel adam: Mustafa Özçelik

Zihnimde Mustafa Özçelik ismi, hep bir saygınlık uyandırır. Bu adamı tanımalıyız, tüm yönleriyle. Mustafa Özçelik, tam bir kaynak, bir memba!

  

Yeni zamanlardan bilge adamlar çekildiğinden bu güne, sürekli bir yoksunluğun içinde yaşadığımızı yıllar ilerledikçe fark ediyoruz. Değer aşınmasına uğradık. Yaşayan değerlerimizden Mustafa Özçelik, bilgece bir duruşa sahip, dervişane edasıyla önemsenmesi gereken has edebiyatçılardan. Şiir gençlerinin dikkat kesilmesi, ilgi duyması gereken bir şair. Çalışkanlığıyla, tavrıyla, duruşuyla özgün bir kişilik. Özçelik, kelimenin tam anlamıyla bir şair. Hem de gerçek, sahici, has şairlerden.

 

Mustafa Özçelik, mütevazı duruşunu hiçbir zaman kaybetmedi. Beni çeken tarafı da o zaten. Onun dünyasında kibre, büyüklenmeye yer yok ve bu özelliği de zaten bize çok şey öğretiyor. 'Bir şiir yazdım, dünya benimdir' havaları yok onda. Özçelik'e kulak verin, ses verin, karşılığında kendinizin farkına varacaksınız.

 

Şiirleriyle bizi büyüten, bize  kanal açan bir nitelikler bütünü Özçelik. Eskişehir'de ikamet ediyor. Eskişehir onunla daha anlamlı. Eskişehir'i Eskişehir yapan Mustafa Özçelik biraz da.

 

Mustafa Özçelik, Yunus atamızın izinde gidenlerden. Ondaki Yunus Emre dikkati takdire şayan. Eskişehir Sanat Derneği tarafından 'Yunus Emre Araştırma Ödülü'ne layık görüldü.

 

'Bizim Yunus'la yoğrulmuş, kıvama ermiş, olgunlaşmış, bizim olan değerlerimizle yetişmiş, Yunus Emre'nin ışığını her daim ruhunda hissetmiş bir gönül eri. Mustafa Özçelik'e modern bir derviş demek hiç de sakıncalı değil. Çocuk edebiyatından akademik makalelere bir çok alanda kalem oynatmış, güçlü bir imza.

 

Mustafa Özçelik'e edebiyle, duruşuyla, ahlakıyla sekizinci güzel adam diyorum. Yıllardır bıkmadan usanmadan şiire emek veriyor, şiir için çalışıyor, yazılar yayınlıyor. Adeta bir ömür şiir emekçisi, edebiyat işçisi olarak geçmiş, yazıya adanmış bir zihin teri. Bu önemli. Özçelik'in Nasrettin Hoca üzerine bir çalışması, bunun yanında Nun ve Kalem adında bir deneme-makale kitabı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı  adında bir araştırma kitabı da var.

 

Her şeyden önce bir şair Özçelik. Hikmet burcunda bir şair. Lirizmi düzeyli bir ele alışı var, hikmete yönelik vurgu, şiirinin en belirgin özelliklerinden. Şiir gençlerinin bu şairle hemhal olması, kendileri adına bir zenginlik.

 

İlkkitap yayınlarından Aşk ve Niyaz adında bir şiir kitabı var. Buradan giriş yapılarak Özçelik'in anlam evrenine çok boyutlu bir yolculuk yapılabilir. Biz istiyoruz ki, Özçelik'in bütün şiirlerinin toplu basımı yapılsın. Böylece yeni kuşak da bu şiir evrenine komşu olabilsin.

 

Karmakarışık bir şiir ortamında Mustafa Özçelik'in edebiyat ışığına ihtiyaç hissediyoruz. Bu ışık sizi yormayacak, bundan eminim. Mütebessim çehresiyle, bir dua serinliğinde sizi karşıladığında, mutlu olacaksınız.

 

Sekizinci güzel adama uzun ve daha nice şiirlerle yoğrulmuş bir ömür diliyoruz.

 

Seni seviyoruz Güzel Adam!

 

 

 

Mustafa Celep, güzel adamları tanımalı, okumalı, dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mithat TEKÇAM
Mithat TEKÇAM - 15 yıl Önce

Mustafa Özçelik, edebiyatın her alanında verdiği güzel eserlerle yediden yetmişe bütün insanlarımıza seslenebilen bu toprakların yetiştirdiği en güzide kalemlerimizden biridir. Eğitimciliği, şairliği ve yazarlığının yanı sıra İstiklal şairimize, Nasreddin Hoca'ya ve Yunus Emre'ye göstermiş olduğu vefalı tavrı unutulamaz.

Ali Sözer
Ali Sözer - 15 yıl Önce

Mustafa Özçelik, kibirden, menfeatten tecrid olmuş bir şahsiyet. Şiir kitapları, çocuk kitapları, denemeleri, inceleme ve derlemeleri ile gerçekten okunulması gereken bir yazar. Yunus saflığında ve sadeliğinde dili bir dili var. Şiir İklimi adlı kitabında topladığı yazılar onun birikimini ortaya koyuyor. Bütün kitapları okunmalı ama Şiir İklimi mutlaka okunmalı... Poetikanın ve şiir ikliminin sehl-i mümteni üslubuyla söylenişidir o kitap.

Yazıyı yazan arkadaşa teşekkürler...

selman maltaş
selman maltaş - 15 yıl Önce

Mustafa Özçelik bu toprakların kadim geleneğine sahip çıkan. Gençleri bu konuda bilinçlendirmek için gayret sarfeden. Sarfettiği bu gayretin yanında bizlerden o sıcak selamını esirgemeyen. Mehmet Akif İnan'ın, Cahit Zarifoğlu'nun, Aleaddin Özdenören'in, Erdem Bayazıt'ın yokluğunu hissettirmeyen. Mütevaziliğiyle örnek olan. Abiliğiyle modernite karşısında bizlere güven aşılayan. Yazdıkları kadar aksiyonuyla da yolumuzu aydınlatan bir münevverdir.
Mustafa Ağabey varsa yalnız değiliz. Farkında