banner17

Bombalanmış türkülerin filmi: Marooned in Iraq

Bahman Ghobadi'nin Irak'tan bombalanmış türkülere dair filmini biliyor musunuz?

Bombalanmış türkülerin filmi: Marooned in Iraq

1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak savaşının ortasında yaşanan bir dramı anlatan, Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçar filmlerinden tanıdığımız Bahman Ghobadi’nin 2002 yılında yaptığı bir film Yurdumdan Türküler (The Songs of My Mother’sLand/ Marooned in Iraq)

Kimyasal türküler

Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçar filmleriyle adını duyuran İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin 2002 yılında yaptığı Yurdumdan Türküler filmi, 1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak savaşının ortasında sınıra yakın yerlerde zor şartlar altında ölüm kalım mücadelesi veren insanların dramını anlatıyor.

Müzisyen bir baba (Mirza), yıllar önce kaybolmuş olan karısından gelen bir haber üzerine müzisyen olan iki oğluyla birlikte karısının peşine düşmüştür. Mirza’nın karısı (Hanare) Iraklıdır.

Güney İran’da meşhur bir müzisyen olan Mirza oğullarıyla birlikte Irak’a gitmeye çalışmaktadır ancak bastıran soğuk kış şartları, yollarda pusu kurmuş eşkıyalar, karısını kaybettiği için erkekliğiyle dalga geçen dengesizler ve kendilerine ideal eşi bulamayan iki oğlu bu yolculukta Mirza’yı zorlayan etkenler arasında sadece birkaçı.

Yola çıkarken savaşın getirdiği zorluklardan kolayca kurtulmak amacıyla yanlarına aldıkları enstrümanlar ve yaktıkları türküler yolculukta zannettiklerinin aksine başlarına bir sürü bela açılmasına da sebep olacaktır.

The Songs of My Mother’sLand/ Marooned in IraqÜç müzisyenin kendilerine dalaşan insanlarla girdikleri mücadeleler İhsan Oktay Anar’ın Suskunlar kitabını hatırlatacaktır izleyenlere.

Kâğıt uçaklar kimi korur?

Bilgi yarışmalarında çokça sorulan kağıt uçaklar mı önce yapıldı gerçek uçaklar mı sorusunun cevabını Ghobadi’nin filmi veriyor bizlere.

Dünyada birçok masum çocuk kağıt uçak uçurmadan ve hayatında hiçbir gerçek uçağı görmeden uçakların attığı bombalarla canlarını verdi, sakat kaldı, ailesini kaybetti.

Filmin ve savaşın ortasında yer alan, evleri okulları bombalanmış çocuklar, (Yıllar sonra kendisini de idam edecek olan) Amerika’nın desteğiyle kimyasal bombalar yağdıran Saddam’a, kâğıt uçaklarla cevap veriyor karlar buzlar ülkesinde.

The Songs of My Mother’sLand/ Marooned in Iraq
(+)

Anneler inşa eder; yuvayı da yurdu da

Bahman Ghobadi’nin filminde erkekleri, oğulları,  babaları öldürülmüş ve üzerlerine atılan kimyasal bombalarla iğdiş edilmiş kadınlar, her zamanki gibi sıfırdan inşa ediyorlar her şeyi.

Anneler ölülerini gömdükleri topraktan tuğla yapıyor, tuğla ile bir ev, evler ile bir yurt inşa ediyorlar.

Yüzlerce kadın son erkeğin tabutunu taşıyor, kimyasal bombaların etkisiyle kaybettikleri sesleriyle ağıt yakmaya çalışıyorlar. Mirza’nın ve iki oğlunun yolculuğu herkesin aradığını bulmasını sağlıyor.

 

Sami Yaylalı kağıt uçaklara binerken yazdı

Samiyaylali(at)gmail.com

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 13:31
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20