Yasak sırasında Arapça ezan okudu!

Akdeniz ikliminin o güzel esintisi de, Şeyh Nazım Kıbrısî Hz de çok güzel görünüyordu

Yasak sırasında Arapça ezan okudu!

 

Kıbrıs…

Ne zaman Kıbrıs’ı düşünsem, anılarımda bir yerde durur Şeyh Nazım Kıbrısî Hazretleri. Kıbrıs’ta okuyan ve İmam Hatip mezunu veya başörtüsü mağduru kardeşlerimiz ESKAD’ı çok iyi bilirler. Açılımı Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği'dir.

Dernekteki tüm bayan öğrenci arkadaşlarımız derneğin düzenlediği Kıbrıs turuna katıldık. Duraklarımızdan biri de Lefke idi, sebebi ise Şeyh Nazım Kıbrısi Hz.’ni ziyaret. Grupta yaklaşık yirmi - yirmi beş kişiyiz. Evine vardığımızda Şeyh Nazım Hocamız namazda imiş. Bizi evin avlusuna aldılar, yemek, çay ve tatlı ikramında bulundular. Bize ikramda bulunan, Mısır'dan gelmiş ve misafir olarak kalan bir hanımdı. Şeyh Nazım Kıbrısi Hz.’nin eşi ve gelinleri de bizimle çok ilgilendi. Misafirler arasında İngiliz olduğu gözlerinden belli olan bayanlar, Zenci olan kardeşlerimiz, maşallah her renkten insan vardı.

Namaz dönüşünde kendisini ziyaret için geldiğimizi öğrenmiş, yanımıza geldi, bize tek tek nereli olduğumuzu ve hangi bölümde okuduğumuzu sordu. Çok memnun oldu. Biz de onu gördüğümüze çok memnun olduk; inşallah boş dönmemişizdir.

Efendimizin torunlarından...Şeyh Nazım Kıbrısi

Şeyh Nazım Kıbrısi Hz. Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde doğmuş. O zaman Kıbrıs; Güney ve Kuzey olarak bölünmemişti. Baba tarafından Şeyh Abdülkadir Geylani Hz.’ne, anne tarafından da Şeyh Mevlana Celaleddin Rumi Hz.’ne dayanır. Daha küçük bir çocukken sık sık kaybolur. Annesi onu Larnaka’da bulunan Hala Sultan,(Peygamber Efendimizin Büyük Annesi Selma (Allah ondan razı olsun) tarafından da akrabası olan süt teyzesi), diğer bir adıyla Ümmi Hiram’ın kabrinde bulurmuş. Onu türbede konuşurken görenlere, kendisi Seyyid olduğu için, beni bırakın ben büyük annemle konuşacağım diye, türbeden ayrılmak istemezmiş.

İlk dini eğitimini Kadiri Şeyhi olan dedesinden öğrenmiş ve Kadiri yolunun usul ve maneviyatını almıştır. Onun renkli kişiliği, nükteli, esprili konuşmaları, neşeli hali Mevlana Hz.’ne çok benzer. Bir sohbetinde “Ben sizin mutlu ve neşeli olmanızı isterim.” diyor. Hz Mevlana’nın şu sözüne ne kadar da benziyor; “Eğer yarini buldun ise neden neşelenip eğlenmiyorsun?”.

Modern ilimler beni cezbetmiyor

İlkokul ve lise eğitimini Kıbrıs’ta, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi kimya bölümünde tamamlamıştır. Kimya mühendisliğinde oldukça başarılıdır ve hocaları onun bu konuda ihtisas yapmasını istemişlerse de O “Modern ilimler beni cezp etmiyor, manevi ilimler beni çekiyor” demiştir. Şeyhi Cemaleddin el-Alasuni’den Arapça, Fıkıh ve tefsir dersleri almış. Bazı günler Sultan Ahmet camisinde sabahlara kadar ibadet edermiş.

Aldığı manevi bir işaret üzerine Şam’da Şeyh Abdullah Dağıstani Hz.’ne mürid olmak için hocası izin vermiş ve yola çıkmış. O zamanlar Şam, İngiliz ve Fransızların işgali altında... Bombardımanlar yüzünden Şam’a ulaşamadığı için Humus’a gidip Halid Bin Veli Hz türbesinin yanındaki camiye varır ve orada bir kişiyle karşılaşır. Bu kimse “Dün gece rüyamda Peygamber Efendimizi gördüm, Selam üzerine olsun, bana sizin nasıl olduğunuzu gösterdi ve yarın torunlarımdan biri gelecek, onunla ilgilen dedi” demiş. Bu rüyadan çok etkilendiğini şöyle ifade ediyor: “Bunu duyunca o kadar etkilendim ki davetini kabul ettim. Bana caminin yanında bir oda verdi. Orada bir yıl boyunca kaldım. Namaz kılmak ve Humus’lu iki büyük alimin meclislerinde bulunmak dışında odamdan çıkmıyordum. Bu alimler tecvid, tefsir, hadis ilmi ve fıkıh öğretiyorlardı. İsimleri Şeyh Muhammed Ali Uyun ed-Sud ve Humus müftüsü Şeyh Abdülaziz Uyun es-Sud idi. Aynı zamanda, iki Nakşibendi şeyhinden de manevi eğitim alıyordum. Bunlar Şeyh Abdülcelil Murad ve Şeyh Said es-Subai idi. Şam’a gitmek için can atıyordum. Savaşın yoğunluğu yüzünden, önce Trablus’a oradan Beyrut’a, Beyrut’tan da Şam’a daha güvenli bir şekilde gitmeye karar verdim.”

Arapça ezan okumaktan mahpus

Bir buçuk sene süren bütün bu meşakkatli yolculuk sonunda şeyh Abdullah Dağıstani Hz’nin yanına ulaşıyor, orada yalnızca bir gün kalıyor ve ona Kıbrıs’a dönme emri veriliyor. Sonsuza dek Onunla kalıp hizmet etmek isterken bir gün sonunda dönmesi isteniyor. “Büyük bir imtihan” diyor Kıbrısi Hz ama hocanın sözüne itiraz yok, Kıbrıs’a dönüyor. O dönem hani camilerde Arapça Ezan okumanın yasaklandığı dönem ancak o tüm Kıbrıs’ı dolaşıp bütün minarelerden Arapça ezan okuyor. Şikâyet ediliyor ve müebbet hapis cezasına çarptırılıyor. Bundan sonra Türkiye’de yönetimi Demokrat Parti devralıyor ve cezası kaldırılıyor.

Şeyh Nazım Kıbrısi Hz’ni değerlendirirken -bu bizim haddimize düşmez ama- Onun zahirine bakmadan önce geçmişte neler yaşadığına bakmak lazım öncelikle. Şeyh Nazım Hz manevi kimliği yanında, bir insandır nihayetinde. Oldukça renkli ve hoş sohbet bir insan. Kıbrıs halkı da aynı şekilde neşeli, zevkli ve hoş sohbet insanlardır. Akdeniz ikliminin o güzel esintisi Kıbrıs insanı gibi Kıbrısi Hz’nde de zuhur eder. Buna bir de maneviyat eklendi mi o insan Şeyh Nazım Kıbrısi Hz gibi güzel bir insan olur ve her rengi, her ırkı, her çeşit insanı tekkesinde harman eder. Bize de duasında yer verir inşallah.

Tuğba Kaya bildirdi

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2012, 14:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bahadır ali
bahadır ali - 7 yıl Önce

Ya nasıl insansınız siz adamın ne ingiliz ajanlığı kalmış ne sapkınlığı adamı fıtratı böyle işte o da insan ama bilgili bir insan saygı duyun onun bildiğinin kaçını biliyorsunuz? 2 gözünüzle gördünüzmü ingiltere ajanı olarak maaş aldığını neyse tövbe edin. Adamm olun evliyalar hakkında abuk subuk konuşmayın klavye sapkınları tv de magazin programı seyretmekten dizilerde öpüşme sahnesi seyretmekten kalan zamanda ağızlarınızın şehvet suyuyla mubarekleri ağzınıza almayın dikkat edin adam olun adam

Vasfi Reşit
Vasfi Reşit - 7 yıl Önce

Bizim islami duyarlığı olan kimi yazarlarımız ne yazık ki gerçek sufi ile sahtakarı ayırabilecek bilgiye ve basirete sahip değil. Dünya çapında bir ingiliz ajanını ve yakın müritlerene namazı dahi kaldıran bir sapığı güzel insan diye takdim ediyorsuinuz, üzücü ve ayıp.

video çok garip
video çok garip - 7 yıl Önce

eyvallah oturduğumuz yerden yorumda bulunmak haddimize değil ama insan "böylesine fedakarlıklar yapan bir zat böyle şeyleri nasıl teşvik edebilir" diye düşünmekten kendisini alamıyor http://www.youtube.com/watch?v=zw25vh8qn9w

Vasfi Reşit
Vasfi Reşit - 7 yıl Önce

İslam düşmanlarından çekiyoruz, bir de cahil müslümanlardan çekiyoruz. Bana inanmadınız ve yorumumu yayımlamadınız. İnanmıyorsanız Kıbrısi denen kişinin kim olduğunu Cevat Akşit Hocaya açıp sorun.Müslüman, asgari basireti göstermeli değil mi? Yazık, dinimizi anlatmak çoluk çocuğa kaldı.vasfimresit@yahoo.com

mkaradas
mkaradas - 7 yıl Önce

Bu adamı ne ciddiye alırım ne islam alimi diye değer veririm. Uzun uzun araştırma yapmaya gerek yok. Nasıl biri oldugunu özetle anlamak istiyorsanız , mideniz kaldırabiliyor ve seyredebliyorsanız sahtekar mehdi, programına çıkarıp birbirlerine hoca diye hitap eden çirkeflik abidesi ,islam akidesine sıgmayaçak kılıklarıyla dans ettikleri ucubelerle yaptıkları programda , bu adamın kime mehdi dediğini kulaklarınızla duyun sonrada ataların körler sağırlar birbirini agırlar sözünü hatırınıza getirin

ADİL K.
ADİL K. - 7 yıl Önce

DAHA DÜNE KADAR CÜNEYT ÖZDEMİRİN PROGRMINDA KÜFÜR EDEN DEĞİL Mİ BU ? İŞKEMBEDEN ALİM ŞEYH UYDURMAYIN YA. ZATEN BAŞIMIZA NE GELDİYSE BUNUN GİBİLERDEN GELDİ.

Mehmet Karaca
Mehmet Karaca - 7 yıl Önce

Araştırmak için şüphe duyacağımız o kadar çok şey var ki:sahte peygamberin tvsi MPL ile yakınlığı, sahte mehdi adnan oktar ile dirsek teması, müritlerine papanın elini öptürmesi, iyi ingilizcesi, çıkmayan savaş kehaneti :) Belki de bunadı da artık birilerinin elinde oyuncak...

hak yolu
hak yolu - 7 yıl Önce

http://www.youtube.com/watch?v=1USs4WDk2vU


banner19

banner13