Alaaddin Camii'nin kapısındaki sır ne?

Niğde’nin en güzel camisi hangi camidir diye sorsanız hiç düşünmeden Alaaddin Camii derim.

Alaaddin Camii'nin kapısındaki sır ne?

Niğde’nin en güzel camisi hangi camidir diye sorsanız hiç düşünmeden Alaaddin Camii derim. Çocukluğumun geçtiği evin karşısındaki cami. Bu caminin nev-i şahsına münhasır bir cami olduğuna inanmışımdır hep. Küçükken kar yağdığında toprak olan evimizin damından karları temizlerken bir masal gibi karşımda hep onu görürdüm. Bu cami ta o zamandan kalbime nakış nakış işlenmiş olmalı.Alaaddin Camii'nin kapısındaki sır ne?

Taşa işlenmiş aşk

Alaaddin Cami'nin kendine mahsus hususiyeti nedir diye sorsanız ilk etapta vereceğim cevap; kapısındaki taç başlı bir kadın figürünün olması. Uygun güneş ışığının düşmesiyle kapıda beliren taç giymiş bir kız siluetinin ortaya çıktığını görmek ne güzel bir duygu. Güneşin ziyalarının baharda belirli bir açıyla caminin kapısına yansıdığında buradaki taş işlemelerin oyuntu ve çıkıntılarında bu ışık ve gölgeler vasıtasıyla fesli veya taçlı, örgülü saçlarıysa yanlarından sarkan, boynunda takıları olan bir genç kız görüntüsü ortaya çıkması fevkalade bir görüntü.

Bu kapının ilk hikâyesini duyduğumda merak duygusunun etkisiyle kütüphanenin yolunu tuttuğumu hatırlıyorum. Şimdi bir iş merkezi kılıklı beton yığının yükseldiği eski Niğde halk kütüphanesindeki ansiklopedilerde, il yıllıklarında kaç defa aradım bu caminin hikâyesini. Karşıma efsanelere karışmış hep şu hikâye çıktı.

Ne temizdi aşklar

Devir Selçukluların hüküm sürdüğü altın bir devir. Yıllardan 1223. Niğde sancakbeyi Zeyneddin Beşere Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat adına, şimdiki caminin olduğu alana bir cami yapılması için emir verir. Camiyi yapan taş ustası, sancakbeyinin kızına âşıktır ve aşkını dile getirecek imkânlardan yoksundur. Neticede o bir taş ustası, sevdiği ise bir beyin kızıdır. O aşkını haykırmak istiyor fakat her seferinde gerçeklerin taş gibi soğuk yüzüyle karşılaşmaya devam ediyordu. Fakat usta ne yapıp edip aşkını bir şekilde ortaya koymaya bir kere karar vermişti artık. Bunu en iyi sanatıyla anlatabilirdi. Ve usta  sevdiği kızın yüzünü güneşle birlikte aydınlansın diye caminin giriş kapısına işledi. Artık aşkını doğan güneş haykırıyor, taş dile geliyordu. Ümitsiz aşka tutulmuş ustanın yüreği böylece bir nebze olsun felah buldu. Ve aşkı o kadar büyüktü ki bunu ancak güneş dillendirebilirdi.

Bu hikâye halk arasında da anlatılan ve efsaneleşen bir hikâyedir. Buradaki hikâyenin kahramanı taş ustası ne güzel bir âşıktır ki imkânsız aşkını kalbine, sevdiğinin cemalini ise taşlara yansıtmış aşkıyla taşı bile yumuşatmayı başarmıştır. Dünyada eşi benzeri olmayan bu eşsiz sanat eseri Niğde Kalesinde tüm dünyaya aşkın büyüklüğünü, sevginin yüceliğini ve temizliğini yansıtmaya devam ediyor. Ve Alaattin Cami çocuk düşlerimin kalbinde açan en güzel çağların dörtnala koşan atlarında ve bilinçaltı mahzenlerimin en gizli odalarında ve ruh meclisimin başköşesinde kurulmuş en vakur haliyle şehrimin en güzel yerinde bir manevi santral gibi çalışıyor çalışıyor...

Mehmet Baş hayran oldu

YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

ne hikmettir ki bu aralar önüme taşlarla ilgili yazılar çıkmakta. önce taşların altında (bengisu karaca), sonra taş (nedim hazar)ve taş dile geldi hakikaten! sahi bize "taşları yemek yasak" tı zaten...

Fatih BUDAK
Fatih BUDAK - 11 yıl Önce

Öncelikle yüreğine, kalemine sağlık azizim. Müstesna aşkların istisnai devrinden koparılmış bir gül demetini bizlerle buluşturduğun, güzel memleketimizden bizlere bir lahza huzur sunduğun için kalemine, yüreğine sağlık. Vesselam.

irfan can
irfan can - 11 yıl Önce

niğdemizin güzide mekanlarını taşımanızı şükranlarımla belirtmek isterim sürekli görmekten mutlu olacagım teşekürler

anatasya
anatasya - 7 yıl Önce

merhabalar arkadaslar ben anatasya hollandad yaşıyorum ödevim vardı ve bn şgdein güze3lliklerini seçtim gerçekten nigdenin güzelliklerini bu ghikaye ile ögrendim

Adil
Adil - 5 yıl Önce

Anlamlı ve duygulu hikaye

ark
ark - 5 yıl Önce

güzel

Obeks
Obeks - 2 yıl Önce

Bu muhteşem sanat ve bu Nadide aşka hayran olmamak elde değil. Sanatkarın mesleğindeki bu mükemmellik taşı aşka getirmiş o sert halini yumuşatmıştır. Eser için ne söylesek az .