Yatarak tatil yerine çalışarak dinlenmeli

İnsana sınırlı bir vakit olarak bahşedilen ömrün her dakikası ne kadar kıymetli. İnsanoğlunun öldürecek, boşa geçirecek bir saniyesi bile yok. Belki rutin olarak yaptığı işlere bir miktar ara vererek, yine yararlı başka işler ve faaliyetler yaparak hem yenilenmek hem de dinlenmek mümkün. Erhan Erken yazdı..

Yatarak tatil yerine çalışarak dinlenmeli

Değerli Dünya Bizim dostları,

Haziran ayı genelde okullların sona erişi, karnelerin alınması, lise ve üniversite giriş sınavlarının sonu ile birlikte yaz rehavetinin başladığı bir dönem. İş yerlerinde de yıllık izinlerin başlangıcı yine Haziran ayının sonu ile birlikte devreye giriyor. Şehirler yavaş yavaş boşalıyor; yaylalar, köyler ve deniz kenarları daha bir kalabalıklaşıyor.

Modern hayat insanlara ısrarla şu tip bir çağrı yapmaya çalışıyor: Bütün yıl çalıştın çabaladın. Senin de dinlenmeye hakkın var. Havaların ısınması ile birlikte hayatını rölantiye al; ya deniz kenarında, ya yaylada, ya yazlığında, ya da köyünde şöyle dilediğince tatil yap. Gez, eğlen, yat, dolaş vakit öldür. Tatilini olabildiğince uzat. Uzat ki iyice dinlenebilesin ve kışa daha zinde başlayabilesin.

Oysa insana sınırlı bir vakit olarak bahşedilen ömrün her dakikası ne kadar kıymetli. İnsanoğlunun öldürecek, boşa geçirecek bir saniyesi bile yok. Belki rutin olarak yaptığı işlere bir miktar ara vererek, yine yararlı başka işler ve faaliyetler yaparak hem yenilenmek hem de dinlenmek mümkün.

Bütün yıl işte güçte koşuşturan insanlar bu 'tatil' diye adlandırılan bölümleri, yıl boyu vakit bulup okuyamadıkları kitapları okuyarak, ibret alacakları ve bilgilerini arttıracakları yerleri gezerek, kişisel eksikliklerini tamamlayarak geçirebilirler. Çocuklar ve gençler daha yoğun bir dini eğitim alarak kendilerini geliştirebilirler. Bu sayede hem 'dinlenmiş', hem de zamanlarını daha verimli geçirmiş olurlar.

Bu sebeple Haziran ayının bu günlerinde önümüzdeki günlerle ilgili plan yaparak iyice düşünüp tefekkür etmek gerekiyor. Tabii biz ne kadar plan yaparsak yapalım kaderin nasıl tecelli edeceğini bilemiyoruz. Ama bize düşen irade-i cüziyemizle en iyi planlamayı yapmaktır. Takdir muhakkak Allah’tandır.

Mübarek Ramazan ayı yaklaşıyor

Son yıllarda Ramazan ayının yaz aylarına denk gelişi yaz programlarına yeni bir muhteva getirmeye başladı. Bu yıl da, yaz planlarının başladığı zaman yani Haziran'ın son günlerinde mübarek Ramazan ayı başlıyor. Bu, esasında çok güzel bir tevafuk.

Ramazan ayı Müslümanların adeta yenilendiği bir zaman dilimi. Oruçla geçen günler sadece insanın aç kalmasını ve yemekten mahrumiyet ile elde edilecek faydaları sağlamıyor. Onun dışında insanın ruhen daha bir incelmesine sebep oluyor. Nefsi istekler her halukarda dizginleniyor veya daha normal bir düzeye ulaşıyor. İftarlar, teravihler, mukabeleler, hayır hasenat çalışmalarının artışı, dini, hayatın daha fazla merkezine taşıyor.

Biz de Dünya Bizim ailesi olarak bu süreci hayra vesile olacak tarzda daha bir hızlandıralım, hayatımızın, düşüncelerimizin olması gereken noktalara doğru daha fazla hareketlenmesini sağlayalım diye düşünüyoruz.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da inşallah Dünya Bizim sitemizde Ramazan farklılığını sizlere daha fazla hissettirmeyi arzu ediyoruz.

Sizlerin de Ramazan'la birlikte başlayan bu yaz aylarını, kendinizi zihnen ve ruhen daha fazla zenginleştireceğiniz yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirmenizi diliyoruz.

Mayıs sonu ile birlikte yeniliklerimiz var

Mayıs ayının son haftalarından itibaren Dünya Bizim’de kültürel yayınlarla ve faaliyetlerle ilgili soruşturmaların başladığını farketmişsinizdir. Ülkemizin kültürel ikliminin kısmen de olsa bir dökümünü yapabilme çabamızın zamanla iyi bir külliyat ortaya çıkaracağına inanıyoruz. Ayrıca yine aynı dönemde başlayan şehir ve mahalle ile ilgili soruşturmalarımız da inşallah devam edecek. Yayın koordinatörü ve editör arkadaşlarımız hep birlikte hummalı bir çalışma içine girdiler ve güzel neticeler alıyorlar. Yapılan çalışmaları bir bütün olarak görebilmek için titizlikle hazırladığımız yazıların etiketlerini topluca görebileceğiniz Dünyabizim Ansiklopedisi'ni verimli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Son aylarda Kim Kimdir diye bir bölüm daha açtık. Önem verdiğimiz şahsiyetlerle ilgili biyografik bilgileri bu bölümde kısa kısa vermeye çalışıyoruz. Dünya Bizim Ansiklopedisi ile birlikte bu bölümün de gelişmesiyle Dünya Bizim inşallah her geçen gün önemli bir kültürel bilgi kaynağı haline geliyor. Bu çalışmanın önemine inanıyor ve yavaş da olsa her gün üstüne bir tuğla daha koyuyoruz.

Dünya Bizim Kitapları raflarda yerini aldı

Değerli Dünya Bizim dostları,

İz Yayıncılık ile birlikte yayınlamaya başladığımız kitaplarımız nihayet piyasaya çıktı ve raflarda yerini aldı. İlk etapta üç adet hazırladığımız kitaplarımızın detaylarını sitemizin muhtelif köşelerinde görebilmeniz mümkün. Bu yayın çalışmamız inşallah belli aralıklarla devam edecek. Sizlerin de bu yayınlara sahip çıkmanızı, bulunduğunuz muhitlerde duyurmanızı, okunmasını ve yayılmasını teşvik etmenizi diliyoruz. Dünya Bizim’de yayınlanan kültür haberlerinin daha farklı kesimlere ulaşması, aynı zamanda da kalıcı olabilmesi için basılı yayınlarımızın ilave bir işlev göreceğini düşünmekteyiz

Mübarek Ramazan ayınızın en hayırlı şekilde geçmesini ve sonunda da gerçek bir bayram yaşamanızı diliyoruz. Bu ulvi ayların gerek ülkemize, gerekse de İslam dünyasına özlediğimiz huzur ve bereketi getirmesi için Yüce Allah'a dualar ediyoruz.

Selam ve muhabbetlerimizle

 

Erhan Erken

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2014 Pazartesi 13:50 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 13:50
banner25
YORUM EKLE

banner26