Şu müstear meselesi!

Dünyabizim.com neden müstear isimlilerin sitede yazmasını pek de istemiyor?

Şu müstear meselesi!

 

Dünyabizim’in titizlendiği, başımızdan ilginç ilginç olayların geçmesine sebep ve vesile olan konulardan birisi de sitemizde müstearla yazmak isteyenlere karşı verdiğimiz mücadeledir.

Dunyabizim.com başından beri müstearla yazan birilerinin bu sitede yer almasını istemedi. Fakat bu demek olmuyor ki sitemizde müstearla yazan yoktur. Ne yazık ki var! Ben bile, benim gibi gaddar, acımasız, dediğim dedik, diktatör bir yayın yönetmeni bile bu müstearcılarla baş edemiyor, düşünebiliyor musunuz, ne can sıkıcı bir durum.

Google'dan ismi arandığında adının irticacılarla çıkmasını istemeyen tipler

Müstear kullanmak isteyenlerin çeşit çeşit sebepleri oluyor: Kimisi yazdığı polemik yazısını o müstearın arkasına saklanarak yayınlamak istiyor. Bu tipler Dünyabizim.com’a pek yaklaşamıyorlar, zira dunyabizim.com kavga, gürültü sebebi olabilecek metinlerden uzak durmaya çokça özen gösteren bir sitedir. Beğenmediğimiz, laf sokmak istediğimiz, kusurlu gördüğümüz şeylerle uğraşmak istemiyor Dünyabizim.com. Çok beğendiğimiz kıymetli isimlerin, büyüklerin, eserlerin gündeme getirilmesini benimseyen, kültüre duyarlı Müslüman insanlarının sitesi Dünyabizim.com çünkü.

İş hayatında dindarlığını belli etmek istemeyen, google’dan ismi arandığında adının irticacılarla çıkmasını istemeyen tipler Dünyabizim.com’da görünmemeyi tercih ediyorlar genelde. Yazdıkları yazılar Müslümanlarla alakalı yazılar değilse yazılarını bize yollasalar bile zaten yüzde 95 ihtimalle onları yayınlamıyoruz. Yani yine Dünyabizim.com’a yaklaşamıyorlar bile. Ama yanlışlıkla Müslümanlarla alakalı olumlu bir yazı yazmışlar ise bu sefer de çok radikal, sert yazılar oluyor yazdıkları ve müstear kullanarak sitede bulunmayı tercih etmek istiyorlar. Normalde aşırı dinci, radikal haber metinleri yayınlıyoruz ama müstearla geldi ise yazı, onu sırf bu yüzden yayınlamak istemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bugün sert cümleler kurarken ismini saklayan tipler yarın iş hayatına daldıklarında kurdukları cümlelerin çok uzaklarında duracaklar.

Bazen şöyle tekliflerle de karşılaşmıyor değiliz: "-Efendim, ben sizin sitenizde ismimle yazdım ama şimdi şu imtihana girdim, şu doktorayı yapacağım, yazılarımı sitenizden kaldırır mısınız?" "Kaldırmayız efendim" diyoruz böylelerine. Çünkü Dünyabizim.com kaldıracağı bir yazıyı sitede yayınlamamaya özen gösterir!

"-O zaman yazının altındaki ismimi değiştirseniz bari?" Şimdi bu talebe ne diyeceksiniz?! Gelin siz söyleyiniz.

Kim oldukları belli olan, Müslümanları seven kültür adamlarımız, habercilerimiz olsun

İstiyoruz ki gerçek ismi olmayanlar doldurmasın ortalığı. Kim oldukları belli olan, Müslümanları seven kültür adamlarımız, habercilerimiz olsun. Biz okur olarak onları bilelim, tanıyalım. Belirsizlik olmasın. Beş yıl sonra, on yıl sonra, yirmi yıl sonra da ulaşılabilecek kalemlerle iş yapalım.

Yazmayı çizmeyi bırakacaksa bile bizde yazan biri, onunla ilgili diyebilsin ki insanımız, "filanca zat Müslümanları önemseyen, fak edebilen, Müslümanları sevebilen biriymiş."

Ama asıl isteğimiz, dileğimiz, insanların 140 karakterle kendini ifade etmeye mahkum edildiği, sanal saldırı sözlüklerine dadanmayı marifet sandığı bir dönemde 2-3 sayfa müslümanları güzel güzel anlatabilen, üslup sahibi arkadaşlarımız olsun. Doğru dürüst kimseden haberi olmayan gazeteciler, internet habercileri gibi olsun istemiyoruz hiç bir arkadaşımızın. Ümmetin her türlü güzelliğinden, değerinden doya doya beslenmiş güzel Müslümanlar, kalemşörlerimiz olsun istiyoruz.

Bunun için de müsteara taraf değiliz. Ama ara sıra kimi çok değerli isimler sitemizde müstearla yazmak isteyebiliyor. Bunun da önünde ne kadar dirensem de çok direnemiyorum. Bazılarının haklı gerekçeleri de var üstelik. Bunu de itiraf etmek durumundayım.

O büyüklerimiz de gerçek isimleri ile yazarlar inşallah bir gün.. Onları müstearla yazmaktan yıldırmak için elimden geleni yapacağımdan şüpheniz olmasın!

 

Asım Gültekin "nedir müstearlardan çektiğimiz" diye yazdı

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2012 Perşembe 01:52 Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aydın başar
aydın başar - 9 yıl Önce

Yorumlarda da müstear kullanılmamalı. Biz sahici gerçek iletişimi esas almalıyız. Ve insanları da buna teşvik etmeliyiz. Bunun için çok katı bir şekilde isimsiz yorumlar yayınlanmamalı...

Birisi
Birisi - 9 yıl Önce

Masumane bir soru o halde: Kendi adıyla yazı gönderen kaç kişinin yazısını şimdiye kadar müstearla yayınladınız? Hakkaniyetle cevap verirseniz yazdıklarınızın altına imzamı atacağım... (Yayın yönetmeni cevabı: Kendi adıyla yazı gönderenin yazısını neden müstearla yayınlayalım ki? Bana ille de yazımı müstearla giriniz diye diretenlerden bile yıldırıp kendi ismiyle yazısını yayınlamaya çalışıyoruz. 900 habercimizin arasında müstearla haber metni çıkan 20 isim ancak var. Bu konuda gerçekten takıntılıyım..)

N zeybek
N zeybek - 5 yıl Önce

Aslında müstear isme ayrı bir sempatim vardir, nedense. Bir kez de kullanmisligim vardır hatta :) yerinde bir karar ama bu tutumunuz. Yazılarımızın arkasındayız çok şükür

banner26