Sonbahar; eğitim ve kültür camiasının ilkbaharı

Yaprakların sararmaya başladığı bu dönemin bir özelliği de eğitim ve kültür hayatında bir yenilenme ve hareketlenmenin ortaya çıkması. Peki Dünya Bizim sonbahara nasıl hazırlanıyor?

Sonbahar; eğitim ve kültür camiasının ilkbaharı

 

Eylül ayı sonbahar mevsiminin ilk ayı. Yaprakların sararmaya, serin hava ile birlikte yağmurların yağmaya başladığı bu dönemin bir başka özelliği de eğitim ve kültür hayatında bir yenilenme ve hareketlenmenin ortaya çıkması.

Eğitimin çeşitli kademelerinde kayıt yenilemeler ve okul açılışları, yeni yeni heyecanları da beraberinde getiriyor. Yaz döneminde büyük şehirleri adeta terk eden insanlar geriye dönüyor, 8-9 ay sürecek bu döneme yönelik yeni yeni planlar yapıyorlar.

Vakıflar, dernekler ve sivil toplum örgütleri yeni baştan programlarını gözden geçiriyorlar. Medya alanında da aynı hareketliliği gözlemliyoruz. Televizyonlarda yeni diziler başlıyor, programlar birbiri ardınca devreye giriyorlar.

Ramazan haberlerinden sonra şimdi de Üniversite Rehberi

Dünya Bizim olarak biz de bu dönem için birçok hazırlık yapıyoruz. Neleri daha güzel yapsak da bizi izleyenlere daha güzel bir site sunsak diye düşünüyoruz.

Gerçi Dünya Bizim, Ramazan ayı ile birlikte birçok yeniliğe sitede yer vermeye başladı. Çok canlı bir Ramazan dönemi geçiren Dünya Bizim, okulların açılması sürecinde de birçok şehrimizdeki üniversite öğrencilerine yönelik rehber mahiyetinde yazılar yayınladı ve bu yazılar devam ediyor. İyi Haberler bölümünde ve Üniversite Rehberi etiketi altındaki bu haberlerin özellikle öğrenciler tarafından dikkatli bir şekilde takip edildiğini görmek bizleri mutlu etti.

Devrialem bölümümüz dünyanın dört bir yanından bir çoğu görüntülü kültür haberi verme hizmetini geliştirerek sürdürüyor. Hiç bir sitede bulamayacağınız genişlikte ve üstelik küçük bir video ekiyle birlikte hazırlanan bu haberler için Kuzey Haber Ajansı’nın ilgili ülkelerdeki editörlerine özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Uzun bir süredir ısrarlarımızı kıramayan İslam Gemici kardeşimiz sinema yazıları yazmaya başladı. Bu alanda sitede yer bulan yazıların birçok arkadaşımızı heveslendireceğini ve sinema yazılarının başka isimlerle daha da artacağını umuyoruz.

Cafcaf mizah dergisi artık yeni bir tüzel kişilik altında yayınına devam ediyor

Bu arada 2008 Aralık ayında 18’inci sayı ile başlayarak 55’inci sayıya kadar Küresel Yayıncılık bünyesinde faaliyet gösteren ve adeta ismi Dünya Bizim ile beraber algılanan Cafcaf dergisi, bizim evden çıkıp aynı mahallede başka bir eve taşınmaya niyetlendi. Derginin çıkarılmasında ve bugüne kadar yayınlanmasında birinci derecede gayret gösteren arkadaşlarımız biraz daha müstakil olalım diye arzulayıp böyle bir kararı aldılar. Biz de, gelene git, gidene kal dememe prensibimiz mucibince onlara selametle yolunuza devam edebilirsiniz dedik ve helalleştik.

Cafcaf Mizah Dergisi 56’ıncı sayı ile birlikte artık yeni bir tüzel kişilik altında yayınına devam ediyor. Mahalle komşumuz Cafcaf’a yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Küresel İletişim Merkezi ailesi olarak kendilerini çok sevdiğimiz ve kardeşlik hukukumuzun aynı tarzda sürdüğüne inandığımız arkadaşlarımızın çıkardıkları Cafcaf’ı bayilerden satın alıp zevkle takip etmeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız izin verdikleri çerçevede de onların karikatürlerine yeni yayına başlayan aynı türdeki Püfterem sitemizde yer vereceğiz.

Hoş geldin Püfterem


Evet, Cafcaf adıyla başladığımız internet sitemiz ve sosyal medyadaki aktivitemize aynı çerçevede devam edelim diyerek bu sahadaki ismimizi değiştirdik ve PÜFTEREM yaptık.

İşin püf noktasına dokunalım muhteremler diye uzun uzun söylemek yerine  yeni sitemize ve onun sosyal medya uzantılarına PÜFTEREM dedik. Böylece Türk Dil Kurumu sözlüğüne yeni bir kelime ilave ettik.

Tüm bu çalışmalarımızı daha önce de olduğu gibi Kerem Abadi’nin yönetiminde, fakat yeni bir görsel tasarımla pufterem.com adresinde sürdüreceğiz.

Sanal âlemdeki canlılık reel kültür hayatına da yansır inşallah

Bu arada kültürel alanda kardeş bir site daha yayın hayatına başladı. Kültür Gündemi adlı site kültür haberciliği alanında kaliteli bir yazar ve danışma kurulu kadrosu ile yola çıkıyor.

Tabii Kültür Gündemi bu yöndeki ilk girişim değil. Dünya bizim olarak gençlik ve kültür portalı hedefiyle yayına başladığımız 2008 yılından bu yana bu alanda birçok site yayın hayatına başladı. Dünya Bizim, camiamız içinde böylesi gençlik ve kültür portallarına öncülük etti diyebiliriz. Hepsini mutlulukla karşıladık ve karşılamaya devam ediyoruz.

Sanal âlemdeki bu canlılığın reel kültür hayatına da doğru orantılı bir şekilde yansıyacağına olan ümidimizi daima canlı tutuyoruz ve bu vesile ile Kültür Gündemi’ni hazırlayan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Dünya Bizim ailesi olarak yeni başlayan eğitim döneminde tüm öğrenci kardeşlerimize ve onların velilerine hayırlı olsun diyoruz. Ayrıca sonbaharla birlikte canlanan yeni kültürel ve sanatsal aktivite mevsiminin de verimli geçmesini diliyoruz.

Selam ve muhabbetlerimizle.

 

Erhan Erken yazdı

Yayın Tarihi: 27 Eylül 2013 Cuma 12:10 Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2013, 16:25
banner25
YORUM EKLE

banner26