Sitemiz yardım kurumlarını niye görmüyor?

Oraya yardım, buraya kermes, şuraya su kuyusu haberleri vererek kültür haberciliği yapabilir miyiz? Mümkün değil! Başka güzel şeyler yapmak istiyoruz biz!

Sitemiz yardım kurumlarını niye görmüyor?

 

Dünyabizim.com’da yayınladığımız haberlerimizi elbette takip ediyorsunuz ama bir de yayınlamadığımız haberler var. Onları sitemizde göremiyorsunuz.  Dünyabizim neleri görmüyor, neden görmüyor?

Politika, ekonomi ile alakalı güncel, siyasal gelişmeleri gören, haberleştiren bir site değiliz. Bunu takipçilerimiz az çok biliyor. Elbette bir ümmet duyarlığı ile baktığımız için çokça, dünyadaki gelişmelere gözünü kapamış, keyfi yerinde bir entelektüel tutumumuz yok. "Efendim, biz sanat, kültür insanıyız, bize ne dünyadaki siyasal gelişmelerden, politikadan..." diyebilen tiplerden asla değiliz, Allah saklasın!

İnsani yardım kuruluşlarının faaliyetlerine neden yer vermiyoruz?

Elbette biz de merak ediyoruz Suriye'de ne olup bitiyor, Roboski'de emri veren kimdir, Mısır'daki İhvan’ın Türk Solunun askere yaslanmacı tutumundan ne kadar farkı vardır, Has Parti Ak Parti’ye geçerse ne olur, Fethullah Gülen Cemaati Camiası nereye koşuyor... ama bunları başka yüzlerce haber sitesinden takip etmek, okumak mümkün. Dünyabizim'de yer vermediğimiz meselelerle ilgilenmediğimiz düşünülmemeli ama Dünyabizim'de o konulara girmeyi tercih etmiyoruz. Bunu bir yere kadar hemen herkesin de anlayışla karşılayacağını elbette tahmin edebiliyoruz. Fakat bir mesele var ki, bizi bu konuda anlayabilenlerin çok az olduğunu gördük: İnsani yardım kuruluşlarının faaliyetlerine neden yer vermiyoruz? İşte buna çok kızıyor bazı "vicdanlı" arkadaşlar!

Bu nasıl bir duyarsızlıktır diyorlar, bu nasıl bir ümmetçiliktir. Böyle ümmetçilik mi olur diyorlar. Su kuyusu, kurban faaliyeti, kömür dağıtımı, erzak dağıtımı, yetim çalışması... Bunlara nasıl sağır kalabilirsiniz, nasıl kör kalabilirsiniz diyorlar...

Haklılar mı? Bir yerden bakınca haklı gibi de görünüyorlar ama haklı değiller!dunyabizim

Neden?

Çünkü Dünyabizim.com hedefini, çizgisini net ortaya koymuş bir sitedir. Sitemizde “haber gönderin” ve “yayın ilkeleri” bölümlerini okuduğunuzda bunu açıklıkla görebileceksiniz.

Sitemiz kültür haberciliğini kendisine hedef seçmiş bir site. Sadece bu alanda haberler üretmek istiyor. Yani biz bir manav dükkânı açtık. Burada meyve, sebze satmak istiyoruz. Lütfen bizden et, inşaat malzemesi, elektronik eşya istemeyiniz. Demiyoruz ki bu istedikleriniz gereksizdir ama bizde bulunmaz! Bunlar için başka dükkâna lütfen... Başka dükkânlara elbette işlerini titizce ve iyi yaptıkları sürece saygılıyız elbet. Anlamsız bir entelektüel kibirle dünyaya bakanlardan değiliz elhamdülillah...

Gençlerimizin zihinlerinde, kalplerinde güzel Müslümanları kendilerine örnek alabilmelerini nasıl sağlayacağız

Elbette bu yardım dernekleri çeşiitli hayırlara vesile oluyorlar, Allah razı olsun. Burada konu bizlerin tasvip ettiği veya etmediği işler yapıyor olmaları değil. Mantaliteleri eleştirilebilir. Yakına, Türkiye içine yardım dağıtsalar, "Ümmeti neden ihmal ediyorsunuz” denebilir, uzağa yardım ediyor olsalar, “yakındaki varken neden uzağa yardım dağıtıyorsunuz” denebilir; bunlar başka şeyler... Bizim derdimiz biraz da şu:

İHH, Deniz Feneri, Yardımeli, Cansuyu, Verenel, Kimse Yok mu, İBS, Dost Eli gibi bir çok yardım derneği var Türkiye Müslümanlarının. Bunların dışında Dünya Müslümanlarının da başka başka birçok dernekleri var. Dünya Türkiye’den ve Türkiye’deki Müslüman yapılardan ibaret olmadığı için bu normal. Her birinin maddi imkânları genel olarak iyi olduğu için birçok şeyi yapabiliyorlar.

Ve bize sık sık hem bu derneklerin basın sorumluları hem de Dünyabizim habercisi arkadaşlar bu çalışmaları haberleştirip gönderiyorlar. Bizse bunları girmiyoruz, yayınlamıyoruz. Bazı habercilerimiz bizi anlamak istemiyor, darılıyor, kızıyor bize.  Oysa biz ayda 200, yılda 2500 özgün haber üreten bir kültür haberciliği yapan site olarak ne tür haberler yayınladığımıza ve bunların oranına dikkat etmek zorundayız. Ürettiğimiz haberin okura bir katkısı olmasına dikkat etmek zorundayız. Oraya yardım, buraya kermes, şuraya su kuyusu haberleri vererek nereye varacak Müslümanların kültürel iktidarını güçlendirme çabalarımız?! Gençlerimizin zihinlerinde, kalplerinde güzel Müslümanları, öncü Müslümanları artık kendilerine örnek alabilmelerini nasıl sağlayacağız?

Bıraksak haberlerimizin yüzde 20-30'unu bu tür haberler oluşturacak.

Yardım faaliyetlerinden kültürel çalışmalara bir türlü fırsat bulamıyor Müslümanlarımızın çoğunluğu

Yardımı eden illa ki çıkıyor. Bunu yardım derneklerinin çokluğundan anlayabiliriz. Ama hikâye yazarımız çıkıyor mu? Müzisyenimiz çıkıyor mu, sinemacımız çıkıyor mu, romancımız çıkıyor mu? Âlimlerimiz nereye gitti, nasıl tükettik, kaybettik o nur yüzlü âlimlerimizi? Yardım faaliyetlerinden kültürel çalışmalara bir türlü fırsat bulamıyor Müslümanlarımızın çoğunluğu… Oysa bu böyle gitmez!

Daha iyisini yapmak zorundayız. Ya klasik ilmî, ahlakî yöntemlerimizle ya modern yöntemlerle… İkisine de varız, işler titizce olduktan sonra...

Elbette yardım derneklerimiz yardım faaliyetini yaparken Müslümanların kültürel ufkuna hitap eden, hizmet eden faaliyetler yaptıklarında onların bu çalışmalarına yer vermekten çekinmeyiz.

Diyelim ki yetimhanede hafızlık çalışması yaptıklarında, Çeçen mülteci kampındaki gençlerle Şeyh Şamil tiyatrosu sahnelediklerinde, Moğolistan'daki okullarında Feridüddin Attar'ın Pendname'sini ders kitabı olarak koyduklarında onları da haber yaparız, hem de seve seve. Ama yardım çalışmalarını İslamcı kültürel uzantısı olmadığı sürece haber yapmak istemiyoruz.

Selam ile

 

Asım Gültekin yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Tarhanacı
Mustafa Tarhanacı - 7 yıl Önce

ÖZGÜN DURUŞUNUFARKLI VE BİZDEN BAKIŞINIETKİLEYİCİ RENGİNİDERİNDEN GELEN İSLAMCI VE ÜMMETÇİ SESİNİ BU SİTEYİ ALLAH RIZASI İÇİN SEVİYORUM...

Gürkan Biçen
Gürkan Biçen - 7 yıl Önce

Bakış açınız ve meseleyi ortaya koyuş şekliniz sebebiyle sizleri tebrik ediyorum.

BSC
BSC - 7 yıl Önce

Allah razı olsun, istikametten şaşırtmasın!Selam ve dua ile!

abdullah a
abdullah a - 7 yıl Önce

dünyayı size versek alın çekip çevirin diye...inşallah diyelim.

Adil
Adil - 7 yıl Önce

Bence görüyorsunuz. Ancak haberde belirttiğiniz gibi. Kültür haberciliği farklı birşey. Yardım kuruluşlar kültürel bir etkinlik yapsa muhakkak göreceksiniz. Değil mi?

ebu müslim
ebu müslim - 7 yıl Önce

asım abinin yazıda vurguladığı hususları önemsediğimiz ve tasvib ettiğimiz için bu siteyi takib ediyoz kardeşim

Faysal ATASOY
Faysal ATASOY - 7 yıl Önce

Asım kardeşim, seni bir kez daha alnından öpüyorum. Sırf daha çok yardım toplayabilmek için mi nesiller yetiştirilecek, yoksa komşularının açlığının farkına varabilecek ve onu bir derneğe ihtiyaç duymadan giderebilecek nesiller mi? İmanını gözler önünde yaşayan ama gayet sıradan bir hayat süren; şöhrete bulaşmadan, reklamını yapmaya uğraşmadan sırf Allah rızası için yapıp işleyen, edip eyleyen nesiller mi? Çok güzel yazmışsın...

elif nur
elif nur - 6 yıl Önce

Zaten o kuruluşların haberleri pek çok yerde bulunuyor, haberdar oluyoruz yan. Konuyu dağıtmamak,bir yöne odaklanmak için doğru bir karar. Bilirkişi konuştu :). Onayladım yani kararınızı:)

banner19

banner13