Rahmet, Mağfiret ve Cehennemden kurtuluş ayı geldi..

Yeni bir Ramazan ayına girdik. Hadis-i şerifte de belirtildiği gibi “başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş” olan bu ayın tüm Müslümanlar için hayırlar getirmesini diliyoruz.

Rahmet, Mağfiret ve Cehennemden kurtuluş ayı geldi..

 

Ramazan ayı, başta oruç ibadeti olmak üzere Müslümanların Allah'ın rızasını kazanabilmek için diğer aylara göre ibadetlere biraz daha ihtimam gösterdikleri bir ay. Namazlarını cemaatle kılmaya gayret eden, akşamları teravih kılmaya çalışan Müslümanlar camileri daha fazla dolduruyorlar. Birçok camide mukabeleler okunuyor. Çeşitli vaaz programları düzenleniyor. Toplu iftarlar, bu iftarların öncesi ve sonrasındaki aktiviteler, televizyonlarda bu aya mahsus özel programlar, hepsi Ramazan ayına mahsus özel organizasyonlar…

Son yıllarda gittikçe artan oranda çeşitli şehirlerde özellikle dini kitap fuarları açılıyor. İnsanlar bu fuarlarda kitaplarla ve dergilerle biraz daha fazla haşir neşir oluyorlar. Yine bu fuarlar münasebetiyle çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Son dönemlerde yurt dışına yönelik Ramazan programlarının da organize edildiğini görüyoruz. Bazı belediyeler yurt dışında kendileri ile alakalı gördükleri ülkeler ve şehirlerde iftar organizasyonları düzenliyorlar. Örnek olarak Bayrampaşa Belediyesi uzunca bir süredir Balkan ülkelerinde “Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganıyla iftarlar düzenliyor. Bu iftarlar çerçevesinde birçok etkinlik de yapılıyor.

Tüm bunları detayı ile anlatmamızın sebebi her Ramazan ayında yanı başımızda düzenlenen birçok programın esasında Dünya Bizim için özel bir haber mahiyetinde olduğu konusunda dikkatlerinizi çekebilmek.

Evet, her yıl biz bu tür Ramazan etkinliklerini haber yapmaya çalışıyorduk. Fakat bu yıl biraz daha fazla üzerine eğilmeyi ve çeşitli şehirlerde Ramazan nasıl geçecek, kitap fuarlarında neler olacak, yurt dışındaki kardeş ülkelerde hangi kültürel ve düşünsel aktiviteler yapılacak, onları da imkân verdiğince sizlere duyurmayı planlıyoruz.

Sizlerin de, bu çerçevede hazırlayacağınız haberlere memnuniyetle yer vereceğimizi de bilmenizi isteriz.

Allah ümmet-i Muhammed’i gerçek bayramlara ulaştırsın

Değerli dünya bizim takipçileri kardeşlerimiz,

Son günlerde ülkemizde Gezi Parkı olayları çerçevesinde meydana gelen kalkışma ve sonrasında çeşitli toplumsal kesimler arasında oluşan kırılma, bizleri ziyadesiyle üzdü ve üzmeye de devam ediyor.

Masum bir çevreci talep gibi başlayan ve yıkıcı bir hale bürünen olaylar karşısında derin bir endişeye kapılmamak mümkün değil. Üstelik tasvip etmediğimiz bu olaylar sonrası bazı kesimlerin olayları çıkaranları değil de engellemek isteyen kamu yöneticilerini ve özellikle başbakanı hedef alan hasmane söylemlerine katılmadığımızı da belirtmek isteriz.

Bu arada olayların bazı safhalarında kamu görevlilerinin bir bölümünün ölçüsüz güç kullandığı ve bundan dolayı bazı mağduriyetlerin ortaya çıktığını da görmezden gelemeyiz. Bu mağduriyetlerin de telafi edilmesini aynı hassasiyetle arzu etmekteyiz.

Yine bu olaylar sonrasında bir bölüm aydın, yazar ve düşünürün, “kaygılıyız, sıkıntılıyız” türünden toplu deklarasyonlarının, toplumsal barışı bozucu ve ötekileştirici bir içerik taşıdığını düşünmekteyiz. Geçtiğimiz on yıllar içinde ülkemizde vuku bulan çok derin hak ihlalleri ve insanlık ayıplarının karşısında gerekli tepkiyi göstermeyen bu kesimlerin, iç ve dış yönlendirmelerle ortaya çıkan böylesi bir kalkışma tablosu karşısında aldıkları pozisyonu doğru bulmadığımızı da özellikle ifade etmek istiyoruz.

Dileğimiz mübarek Ramazan ayının gelişiyle birlikte doğacak manevi atmosferin de tesiriyle bu hadiseler ortadan kalkar ve toplumda arzu ettiğimiz huzur ortamı yeniden tesis olur.

Yine son günlerde Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye yönelik olarak yapılan darbe sonrası Mısır halkının düştüğü çileli durumun tüm ümmeti derin bir şekilde üzdüğünü görmekteyiz.

Ramazan ayı boyunca tüm dualarımız Mısırlı kardeşlerimizin arzu ettikleri adil bir yönetime kavuşmaları, dış güçlerin güdümündeki seçkinci elitlerin onlara reva görmeye çalıştıkları cendereden silkinip çıkmaları için olacaktır.

Son olarak, Dünya Bizim okurlarından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çevrelerinde vuku bulan ve Dünya Bizim felsefesine uygun olan bilgi ve haberleri bizlerle paylaşmalarını ve bu güzelliklerin daha fazla sayıda ilgilisiyle buluşmasına vesile olmalarını istirham ediyoruz.

Ramazanınız mübarek olsun, Allah Ümmet-i Muhammed’i gerçek bayramlara ulaştırsın.

 

Erhan Erken yazdı

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2013 Salı 12:40 Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 14:28
banner25
YORUM EKLE

banner26