Mart Ayında Dünya Bizim

Mart ayında dunyabizim.com'da yine 100'e yakın haber yayınladık. Bu ayın haberlerini, birbirleri ile bağlantılarını, daha önceki haberler ile bağlantılarını, kısaca bu ayın hülasasını dikkatlerinize sunuyoruz

Mart Ayında Dünya Bizim

Geçen Sene bir müddet sürdürüp sonrasında devamını getiremediğimiz bültenlerimize Mart ayı bültenimiz ile yeniden başlıyoruz.

Mart ayının ilk haftası CNR kitap fuarı ve 3. Milli Kültür Şurası gerçekleştirildi. Şuraya dair sitemizde müstakil bir değerlendirme yayınlamadık fakat Erhan Erken, son günlerde artan Eğitim-Kültür bahsine dair, uzun yıllara dayanan tecrübelerinden mülhem önemli sorulara temas eden bir yazı yazdı.

Bu ay yayıncılık alanına dair güzel haberler sitemizde yer buldu. Bunların başında, Arap Yayıncılar Birliği başkan yardımcısı Muhammed Es-Sıbai ile yapılan röportaj yer alıyor (röportajın Arapça orjinalini video olarak izleyebilirsiniz). CNR fuarında muhtelif yayıncı ve yazarlarla “Türkiye’de kitap okunuyor mu?” sorusu ile gerçekleştirdiğimiz soruşturmamız ve Osmanlı Devleti’ndeki ilk Müslüman yayıncı Hacı Kasım Efendi ve Saatli Maarif Takvimi, Türk Neşriyat Yurdu, Ece Ajandası gibi firmalar ile Cağaloğlu’nda etkin yayıncılık faaliyetinde bulunmuş ailesine dair Sahhaf Nedret İşli ile yaptığımız söyleşi mevcut. Yayın dünyasına dair son olarak Prof. Dr. Bedri Gencer’in Medrese Kitaplarının dirilişi bağlamında Cümle Yayınları’nın Arapça kitaplarına dair sitemiz için yazdığı yazıyı zikretmemiz gerekir. Hocamızın ve diğer hocalarımızın yazılarına her daim kapımızın açık olduğunu, bu yazıları heyecanla okuyup yayınladığımızı da hatırlatmak isteriz…

Sadullah Yıldız ve Nidayi Sevim’in İstanbul’daki tarihi eserlerin izinde sürdürdükleri geziler tüm hızıyla devam ediyor (evet biz de sizler gibi Sadullah ve Nidayi Abi riyasetinde gerçekleştirilecek İstanbul gezilerinin başlamasını bekliyoruz!!). Sadullah Yıldız bu ay İstanbul’da gönlümüzü açacak 10 yazıyı, Sarıyer’de yer alan çeşmeleri, ve üç ayrı çeşmeler derlemesini bizimle paylaştı [sitemizde yer alan çeşmelere dair bütün yazılara buradan ulaşabilirsiniz]. Nidayi Sevim ise Piyer Loti tepesinin aslına dair doyurucu bir yazı kaleme aldı. Bu iki mutad yazarımızın yanında zaman zaman yazıları ile bize katkı sağlayan Fatma Zehra Can hanımefendi, Erenköy İstasyon çeşmesini ve Çengelköy’de yer alan Ömer Öztürk camiini bizler için kaleme aldı; Cihad Meriç de İstanbul turlarından birini, karşılaştığı güzel adamlar-mekanlar üzerinden anlattı.

Bu ay Sitemize yurt dışından gelen katkılardan en yoğunu Burkina Faso’dan geldi. Haşim Akın’ın Afrika’daki bu güzel ülkeden yazdıklarına buradan; Burkina Faso’ya dair yazıların yanında bir de 80’li yıllardaki Afganistan imajını ele aldığı yazısına ise ulaşabilirsiniz. Amerika’dan ve Kuzey Amerika’ya dair haberlerimiz arasında ise, Hatice Algın Hatipoğlu’nun Gazzali Çocuk Projesi hakkında Enabah Laracuente ile yaptığı röportajı; Deniz Baran’ın Trump’a Kur’an okuyan imam olarak ünlenen Muhammed Mecid ve Kanadalı genç bir alim olan Navaid Aziz’e dair portre yazıları ile, Türkiye’de yaşayan Suriyeli alim Sariye Rıfai ile röportajı bu ay sitemizde yer buldu.

Bu ay, yazarlarımızdan Burak Özkanlı için röportajlar ayı oldu. İlk önce Salih Sırmaçekiç ile Bendir dersleri ve yeni kitabı üzerine; sonrasında Fatih Ergin ile plak ve şerbetler üzerine bir video röportaj gerçekleştiren Özkanlı, ay sonuna doğru da Safer Dal hakkında Hakan Alvan’a sorularını yöneltti. İLKE Derneği’nin ortaya koyduğu İslam Ahlak Düşüncesi Projesi kapsamındaki eserler ve hazırlanan Katalog hakkında proje koordinatör yardımcısı Kübra Bilgin Tiryaki ile ve İslam Ahlak Düşüncesi hakkında Doç.Dr. Ömer Türker ile birer söyleşi gerçekleştirdik.

Portreler ve önemli isimler cümlesinden Yasemin Kapusuz’un, Medine-i Münevvere’de Ayşe Hümeyra Ökten ile buluşmalarını ve muhabbetlerini aktardığı yazıyı ve Cihad Meriç’in Konya Islah-ı Medaris’e dair yazısını özellikle anmamız gerekir.

Bu ay yayınlanan orijinal yazılar arasında Arap Dünyasından portre ve kitap yazıları ile sitemize katkı sağlamaya başlayan Rahmi Gökmen’in Arapların kadim Müsned yazısına dair değinisini; Taha Yüksel’in ilk yazısı olarak tarih düşürme ve günümüzde kimlerin nasıl ne şekilde hangi mecralarda tarih düşürdüklerine dair yazısını; Nidayi Sevim’in Erzincanlı çaycılara dair yazısını zikredebiliriz.

Geçtiğimiz ay yayınlanan etkinlik haberlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bize ulaşan yahut bizim ulaştığımız basın bültenlerine buradan göz atabilirsiniz.

Dergiler hakkında bu ay, Nihal Zeybek’in piyasadaki çocuk dergilerine dair yazısı, Metin Uygun’un Derin Tarih ve Yedikıta dergilerini ele alan yazısı, Genç Dergisi ve Notlar dergisine dair haberlerimiz yer aldı. Güncel dergilerin yanında Sefa Toprak Dunybizim için Yönelişler dergisini kaleme aldı.

Türkiye’de çizgi filmler ve din eğitimi üzerine Bilal Yorulmaz ile söyleşi bir söyleşi yaptık. Tiyatro Külliyen’in En büyük haber oyununu, Betül Şatır aktardı.

Alıntıladığımız yazılar arasında bu ay öncelikle Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un kaleminden “Sarayın Mutfağından Geçinenler” ve “Tamamlanmamış Hikayelerden malzeme çıkartmak” başlıklı yazılar var. Said Nursi’nin vefat yıldönümü münasebetiyle Osman Yüksel Serdengeçti’nin Bediüzzaman’ı anlattığı yazısına sitemizde yer verdik.  

Bunların yanında; 2 sene evvel Dünyabizim Buluşmaları adıyla düzenlediğimiz konuşmalardan, halen güncelliğini koruyan bazı kısımları tekrardan sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik. Ayşe Böhürlerin gayet özet bir şekilde anlattığı Kanal 7 ve Türkiye’de Televizyonculuğun macerası [video linki]; Tarık Tufan – Murat Işık ve Serkan Acar’ın Sanat Filimlerinin neden izlenmediğine dair konuşmaları [video linki] yine aynı konuşmadan 90’larda Türkiye sinemasında yaşanan dönüşüme dair bölümü; Mehmet Şimşek Deniz’in ve Semih Akşeker’in Hz. Muhammed (sav) ın Şehircilik düsturlarına dair konuşmaları var.

Sitemizde müstakil yer veremediğimiz ama zikretmeden de yapamadığımız haberlerin yer aldığı haftalık havadislerimiz ise düzenli bir şekilde devam etmekte. Bugüne kadar yayınladığımız havadisleri buradan görebilir, Mart ayının havadislerine ve daha önce yayınladığımız havadislere göz gezdirebilirsiniz.   

Kitap Haberleri

Mart başında Ofisimize gelen kitaplara dair liste buradadır

Bu ay sitemizde yayınlanan kitap haberleri tabloda mevcuttur. Tabloda kitapların ismine tıklayarak haberlere, yazar ismine tıklayarak yazara dair diğer haberlere, yayınevi ismine tıklayarak yayınevinin diğer kitaplarına dair haberlere ve haber yazarının ismine tıklayarak yazarın diğer yazılarına ulaşabilirsiniz

Aşağıda listelenen haberler dışında video formatında kitap tanıtımlarımızın tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Kitap

Yazar

Yayınevi

Haber Yazarı

Katılım Ekonomisi

Temel Hazıroğlu

İz

Melih Turan

Sokakbaşı

Hasan Ejderha

Eşik

Recep Şükrü Güngör

Bulgaristan Mektupları

Ahmed Hamdi Akseki

Rağbet

Abdullah Osmanoğlu

Melek Kayıtları

Abdullah Harmancı

İz

Ömer Yalçınova

Ah Mercimeğim

Mustafa Çiftçi

İletişim

Hatice Ebrar Akbulut

Kamçı

Ali Karaçalı

Hece

Mustafa Uçurum

Mehmet Kaplan’dan Hatıralar, Mektuplar

Orhan Okay

Türk Dili Edebiyatı Vakfı

Yavuz Ertürk

Unutulacak Şeyler

Sinan Canan

Nefes

Meryem Uçar

C’nin Hazırlanmış Hayatı

Sadık Yalsızuçanlar

Profil

Mustafa Uçurum

Abdülhamid ve Sherlock Holmes

Yervant Odyan

Everest

Meryem Uçar

Dipkoşe

Arif Ay

Hece

Mustafa Uçurum

Yazmak Bana Göre Değil

Alim Kahraman

Büyüyenay

Hatice Ebrar Akbulut

Hocamız Selçuk Eraydın

Ed. Hasan Kamil Yılmaz

Erkam

Kamil Büyüker

Nasreddin Hoca’nın bisikleti

Mehmet Ali Başaran

Beyan

Uğur Şener

Rüya Dedektifi

Bülent Ata

Erdem

Hatice Kübra Karadeniz

Seyahatlerim: Suriye, Irak, Necid ve Hicaz

Ali Suad

ORDAF

Mehmet Erken

Endülüsten Kutsal Topraklara

İbn Cübeyr

Selenge

Fatma Büşra Çoban

Hatırlatmak amacıyla; Dünyabizim Facebook hesabı; Dünyabizim Twitter hesabı; Dünyabizim Youtube hesabı

Mehmet Erken 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 31 Mart 2017 Cuma 22:59 Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 23:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ş N Zeybek
Ş N Zeybek - 6 yıl Önce

Haberlerin hepsinin linkinin bulunması pratik olmuş. Bir aya özet şeklinde bakmak, gözden kaçanları bir tıkla açmak güzel. Elinize sağlık, devamını bekleriz inşallah

banner19

banner36