Körler sağırları Dünyabizim mi ağırlar?

Hayır dikkatsiz okur! Bu sitede herkes övülmüyor! Dünyabizim.com'un herkesle işi olmaz! Sadece Müslümanların iyi işler yapanları ile işi olur!!

Körler sağırları Dünyabizim mi ağırlar?

 

Dünyabizim.com yıllardır ümmet perspektifli bir kültür haberciliği yapma çabasında.

Bu vazifeyi yerine getirirken ekibimize girmeyi kabul eden, ekibimize girmeyi göze alan, ekibimize girmek için gerekli şartları yerine getirebileceğine az çok kanaat ettiğimiz ve “evet, dunyabizim.com'da yazabilirsin” dediğimiz kardeşlerimizden, arkadaşlarımızdan; “Dunyabizim.com'da yazsanız ne iyi edersiniz” dediğimiz büyüklerimizden bazı önemli şartlarımıza riayet etmelerini istiyoruz.

O şartları sitemizin künyesinin hemen yanındaki “haber gönderin” kısmından okuyabilirsiniz. O şartlardan bir tanesi şu: Sadece sevdiğiniz, değerli, önemli bulduğunuz Müslüman kültür adamlarını yazınız! Değerli, önemli bulmadığınız kültür adamları ile ilgili metinler, haberler yazmayınız. Övmek için de yazmayınız, saldırrmak için de. Elbette başka yerlerden, dergilerden, sitelerden birilerine saldırabilir veya birilerini eleştirebilirsiniz. Ama bizim sitemizde sadece sizin için bir Müslüman olarak değerli isimleri yazmanızı, onları haberleştirmenizi istiyoruz, bekliyoruz!

Dünyabizim.com'un herkesle işi olmaz!

Evet, bunu söylüyoruz Dunyabizim.com'da yazanlara, yazmak isteyeceklere. Bu kadar açık!

Sevdiğiniz bir Müslüman kültür adamını yazınız diyoruz. Onunla ilgili bir yeni gelişmeyi, onun ihmal edilmiş, fark edilmemiş bir güzelliğini, özelliğini yazın diyoruz.Abdullah Aymaz

Diyelim ki Hece dergisinin yolunu çok da tutmuyorum ama arkadaşımız Hece dergisindeki mesela Abdullah Harmancı'nın bir öyküsündeki çok ilgi çekici ve hayırlı bir hususu haberleştirmiş; başımızın üzerinde yeri var bunun.

Yani sadece yayın yönetmeninin tuttuğu, beğendiği Müslümanlar ile ilgili haberler çıkan bir site değil Dünyabizim.com.

-Ama sitenizde herkes övülüyor!

-Hayır dikkatsiz okur, herkes övülmüyor! Dünyabizim.com'un herkesle işi olmaz! Sadece Müslümanların iyi işler yapanları ile işi olur!

Kuru kuruya övgü vs. ile de işimiz yok. Hangi Müslüman, Türkiye içinden-dışından, hayırlı, iyi, güzel bir kültürel, ilmî, sanatsal bir şey ortaya koydu ise onu görmeye, göstermeye çalışırız biz. İşimiz bu!

Benim beğenmediğimi bir başka Müslüman kardeşim beğenebilir, buna hakkı var! Beğeni elbette ve şükür ki göreceli bir şey. Tabii ki “Müslüman biri yapıyor” diye sığ ve niteliksiz eserleri de beğenmemiz, ballandıra ballandıra anlatmamız gerekmiyor.

O tip (eser demeye bin şahit ister) ürünleri de beğendiğini ifade eden haber metinleri, değini yazıları gelmiyor değil sitemize. Ama onları girmemek için o haberci arkadaşlarla ne kavgalar ediyoruz bilseniz.

10 bin metin yayınlayıp 20 binden fazla metin yayınlamadık

Şu da var tabii; haberci arkadaşımız yazar, şair; kitabını bir yayınevinden çıkartmak istiyor; bunun için de tutup o yayınevinin kitapları ile ilgili haber yolluyor. Biz maksadı anlamıyor değiliz. O tip yazılar, haber metinleri kendilerini öyle belli ediyorlar ki. Bir iki eli yüzü düzgün metinlerine göz yumuyor gibi yapıyoruz ama bir yerden sonra o tür niyetlerle geldiğini hissettiğimiz metinleri de yayınlamıyoruz.

"10 bin metin yayınlayıp 20 binden fazla metin yayınlamadık." diyorum ya, bu böyle söylersem anlaşılır umarım. 4 yılda 20 bin metin yayınlamamış, reddedebilmiş kültürel yayıncılık yapan, kültür haberciliği yapan başka bir internet sitesini bırakın dergi, gazete var mıdır, ben bilmiyorum.

Gökhan ÖzcanAma işte Müslümanca ideallerin unutulduğu, unutulduğu değil, af edersiniz, bilinçli olarak terk edildiği, değerlerin paraya, makama tahvil edildiği, nesil kaygısının dert edilmediği bir devirde; Müslümanca bir edebiyat, bilim, mimari, müzik eserlerinin tüm dünyaya rahatça ulaşabildiği, Dünya insanlarının şuurlu, bilinçli Müslüman yazarların, sanatçıların, âlimlerin eserlerinden haberdar olabildiği bir gün için çalışıyor olmak... Dünyabizim.com'un suçu bu!

İlk kitabı beş altı ay önce çıkan Aykut Ertuğrul'un kitabını 30 dilde okuyabilmek, Portekiz'de kitapçıya girdiğinizde Gökhan Özcan'ın kitabını görebilmek, Taner Yüncüoğlu'nun eserlerinin tüm dünyada bilinmesini bırakın, daha Sezai Karakoç'un, Necip Fazıl'ın kitaplarını bulamıyoruz Dünya kitapçılarında!

Birbirine çamur atarak soluk alabilen hasta edebiyatçıların(!) kol gezdiği bir ortamda da öyle Dünyaya açılabilen bir edebiyat oluşmaz.

Eleştiri elbet olacak. Olmalı, şart da!

Üç kuruş telif için sevmedikleri birini ballandıra ballandıra anlatmaya kalkışmamalarını istiyoruz habercilerimizden.

Hiç de bile!

Dünyabizim'in körler ve sağırlara karşı bir negatif ayrımcılığı elbette yok! Gözleri görmeyen bir âlim, arif, fazıl insan; kulakları duymaz olmuş bir güzel insan ile alıp veremediğimiz olamaz. Biz değerlerimize hürmet ederiz.

 

Asım Gültekin yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 16:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Cemal
Hüsnü Cemal - 7 yıl Önce

Kim yazmış/sormuş bu soruları.Devamlı takip etmiyor demekki sitemizi....Varsın öyle düşünsün....Kızdırmayın üleynnn!!!Asım kardeşimi...

Abdulkadir Kemali
Abdulkadir Kemali - 7 yıl Önce

GYY notu balans ayarı değil, bazen "neredeyiz? ne yapıyoruz?" diye hatırlatmakta fayda var

rabia önder
rabia önder - 7 yıl Önce

mükemmeel insanlar mükemmel işler çıkarır.mükemmeli bulduğumuz için taa dünyanın bir ucunda, dünya bizimi sıkı takip etmeye çalışıyoruz.tüm emeği geçenlerden rabbim razı olsun.florida'dan selam ve muhabbetlerimle...rabia

abdullah bilal
abdullah bilal - 7 yıl Önce

Övgü, kişide olmayan özelliklerle, o kişiyi nitelemektir. Övmek bu yüzden iki yüzlülüktür. Dünya Bizim’de ben böyle bir şeyle karşılaşmadım. Dünya Bizim’de kişilerin iyi ve olumlu yönlerinden, iyi ve olumlu şekilde söz ediliyor, onlar övülmüyor, böyle bir ikiyüzlülük yok.

ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 7 yıl Önce

Övgü, kişide olmayan özelliklerle, o kişiyi nitelemektir, diyorsun. TDK sözlüğü ise şöyle diyor:övmek,'Birinin veya bir şeyin iyiliklerini, üstünlüklerini söyleyerek değerini yüceltmek.' fakat pohpohlamak karşılığında:'Birini, yüzüne karşı gereğinden çok övmek, koltuklamak, pehpehlemek' diyor. yani övmekte övülenin üstün nitelikleri ortaya konuluyor.bunda bir yanlışlık yok.dalkavukluk yanlış,yağcılık yanlış.dünyabizim düzgün iş yapıyor, övgüsünde de düzgün...

banner19

banner13