Kendi değerlerimizi tüm yönleriyle tanımalıyız

Son 30 yılda Türkiye'deki İslami düşüncenin gelişimi sürecinde etkili olmuş kişilerin olabildiğince eksiksiz bir listesini yapmaya ve bu kişilerin eserlerinden bugüne kadar yeterince gündeme gelmemiş olanları öne çıkarmayı arzu ediyoruz. Erhan Erken yazdı..

Kendi değerlerimizi tüm yönleriyle tanımalıyız

Eylül ayı sonbahar mevsiminin başlangıcı. Yaz sıcaklarından sonra önce akşamları başlayan serinlik zamanla gün içerilerine doğru sarkıyor ve adeta kış aylarının soğuk günlerine bizleri alıştırıyor.

Eylül ayı mevsim olarak sonbahar olmasına rağmen kültür hayatı için adeta ilkbahar hüviyetinde. Yaz aylarında kültürel etkinlikler ciddi bir azalma gösteriyor. Kurumlarda genelde tatiller bu ayda gerçekleştiği için olsa gerek etkinlik gerekse de havadis köşemizde yaz aylarında büyük bir düşüş gözlemleniyor.

Ama Eylül ayında bu faaliyetler yeniden canlanıyor ve gelişmeye başlıyor.

Güzel bir Ramazan anısı: Ramazanname

Dünyabizim olarak farkettiğiniz gibi yaz aylarında genelde soruşturmalara önemli bir ağırlık verdik. Belediyelerin, gazetelerin, televizyonların kültür aktivitelerini yöneten kişilerle detaylı söyleşiler yapmaya, onların yeni dönemle ilgili yaklaşımlarını sizlere aktarmaya çalıştık.

Ramazan-ı Şerif ayı içinde bu yıl yeni bir uygulama yaptık ve her gün bir başka yazarımız, düşünce ve kültür insanımızdan bu ayla ilgili özel bir yazı istirham ettik. Onlar da bizi kırmadılar ve sizler bu ay içinde 28 adet özel yazıyı okuma imkanına kavuştunuz. Bu çalışmamıza katkıda bulunan dostlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyoruz.

Biz de onların bu yazılarını RAMAZANNAME adıyla küçük bir kitapçıkta topladık ve kendilerine gönderdik.

Kısıtlı sayıda bastığımız bu kitapçık güzel bir Ramazan anısı olarak ortaya çıktı.

Eylül ayı ile birlikte biz de sizler için daha dolgun, yeniliklerle dolu bir Dünyabizim sitesi hazırlamanın heyecanı içindeyiz. İnşallah ilerleyen günlerde bu yenilikleri sitemizde göreceksiniz.

Ciddi bir kaynak işlevi görüyoruz

Titiz bir çalışma ile hazırladığımız Dünya Bizim Ansiklopedisi ciddi bir kaynak hizmeti görmeye başladı. Kültürel bir konuda google'da bir arama yaptığınızda bu konuda öncelikle Dünyabizim'de 2008'den bu yana yayınlanmış yazılara ulaşabiliyorsunuz. Bu çok sevindirici bir konu. Mesela “Yedi Güzel Adam” dizisi yayınlanmaya başladığından bu yana, sitemizde 2012 yılında yayınladığımız “Yedi Güzel Adam kimdir” içerikli yazı 200.000 civarında ziyaretçi aldı. Bu gelişme, yapmaya çalıştığımız işin önemini bize daha fazla hissettirdi. Buna bakarak dahi kültür alanında ciddi bir kaynak işlevi gördüğümüzü rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dünya Bizim Ansiklopedisi ile birlikte bir noktayı daha farkettik. Çok önem verdiğimiz, adına paneller, sempozyumlar düzenlediğimiz bir çok kişinin tüm eserlerine aynı ilginin gösterilmemekte olduğu üzülerek tesbit ettiğimiz bir nokta.

Örnek olarak rahmetli Cahit Zarifoğlu hepimiz için önemli bir kişi. Gönül istiyor ki onun tüm eserleri ile ilgili inceleme yazıları, değerlendirmeler ortaya çıksın, insanlar bunlardan haberdar olsun, merak etsin ve okusunlar. Bu kişilerin hayatları ile ilgili genel bilgilere, eserlerinin listesine, dkkat çekici anekdotlara ilgi var ama detaylı bir araştırma, tüm eserlerine yönelik özel bir ilgi maalesef istenen düzeyde değil.

Tabii bu konu Sezai Karakoç için, Nuri Pakdil için, Rasim Özdenören için, Ahmet Mercan için ve şu an ismini tek tek anamayacağım tüm değerlerimiz için de geçerli... (Bu saydığımız kişilerle ilgili tek tük yapılmış özel çalışmalara haksızlık etmek istemiyorum. Bahsettiğim husus bu çalışmaların yaygınlığı ile ilgilidir.)

Kendi değerlerimizi detaylı olarak gün yüzüne çıkarmalıyız

Bu arada aramızdaki istişarelerde öne çıkan bir hususu daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Son 30 yılda Türkiye'deki İslami düşüncenin gelişimi sürecinde etkili olmuş kişilerin olabildiğince eksiksiz bir listesini yapmayı ve bu kişilerin eserlerinden bugüne kadar yeterince gündeme gelmemiş olanları öne çıkarmayı arzu ediyoruz.

Dünyabizim'e düzenli haber yazan arkadaşlarla bu hususu paylaştık. İstedik ki okuyucularımızla da paylaşalım ve bu çalışmaya katkıda bulunmak isteyenlere açık bir çağrı yapalım. Bu çalışmada Dünya Bizim Ansiklopedisi bize ciddi bir başvuru kaynağı imkanı sunuyor. Aklımıza gelen bir kişi ve onun eserini ansiklopedide aramak ve eğer bu konuda bugüne kadar bir haber yapılmamışsa bunların üzerinde yoğunlaşmak, kendi değerlerimizi detaylı olarak gün yüzüne çıkarmak açısından çok yararlı olacak diye düşünüyoruz.

Dünyabizim olarak sadece İstanbul'da değil, Anadolu'nun farklı köşelerinde yapılmakta olan kültürel aktiviteleri, yayınlanmış kitap ve dergileri de imkanımız elverdiği ölçüde sizlere duyurmaya çalışıyoruz.

Özellikle Devrialem bölümümüzle de dünyaya açılıyor ve yeryüzünün çok farklı köşelerinden genellikle Müslümanlarla ilgili kültürel haberleri sizlere duyurmaya çalışmaktayız.

Ulaşamadığımız köşelerdeki dostlarımızın da bizlere ulaşmasını ve uzattığımız eli tutmasını istirham ediyoruz.

30.000 Dünyabizim abonesi

Değerli Dünya bizim dostları,

Yaptığımız teknik bir analizde fark ettik ki bugüne kadar Dünyabizim'i ziyaret eden milyonlarca ismini bilmediğimiz kişinin içinde yaklaşık 30.000'i Dünyabizim'in adeta abonesi durumunda.

Bu kişiler belli periyotlarla sitemize giriyor ve yazıları okuyorlar. Bu tesbit kültür dünyamız için sevindirici bir rakam. İnşallah bizlerin gayretleri arttıkça ve Dünyabizim çizgisini bozmadan ve geliştirerek sürdürdükçe her geçen gün bu sayı daha da artacaktır.

Son olarak, ilk öğretimden üniversitelere kadar yeni başlayan eğitim ve öğretim döneminin tüm eğitim camiasına, ülkemize ve İslam Dünyasına hayırlar getirmesini diliyoruz.

Selam ve muhabbetlerimizle...

 

Erhan Erken

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2014 Salı 17:29 Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 12:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26