Her şeyin İslamisi mi, Allah korusun!

Dünyabizim haber metinlerinde 2008 Ekiminden beri hassas olduğumuz bir husus var: İslamî tamlamalara karşı çok duyarlıyız. Gördüğümüzü değiştiriyoruz!

Her şeyin İslamisi mi, Allah korusun!

 

Dikkatli Dünyabizim takipçileri bilirler, sitemizde 4 yıldır bazı ifadelere yer vermeme çabasındayız. Bunu sık sık genel yayın yönetmeni notu olarak veya editör düzeltisi olarak okurlarımıza ifade de ediyoruz.

Kimi okurlarımızın kaygılarımızın kaynağını fark ettiklerini, bir hakkaniye titizlik çabamızı takdirle karşıladıklarını biliyoruz. Ama birçok okurumuz ne yazık ki kaygımızı, hakikate sadık olma kaygımızı anlayamıyor.

“İslam” ve “İslamî” demeye korkuyor muyuz, hayır!

Her şeyin başına İslam getirme hastalığındaki iyi niyeti görmüyor değiliz elbet! Ama bunun bir hastalık olduğunu da sizlerden saklayalım mı yani?!

Hele hele bu hastalık Müslümanların kendilerini ufku geniş, zengin şekillerde ifade etmelerine engel olacak, bir fakirleşmeyi getirecek bir hastalık ise orada elbette iyi niyetli kardeşlere bir şeyler dememiz bir vazifedir. Selam dindar kardeş; biz dostuz, bunları senin artık saçmalamayı, ne dediğinin farkına varmadan konuşmayı bırakman için söylüyoruz.

Karşı çıkanların bir kısmı muhafazakâr dindar, muhafazakâr demokrat(!)lardaki komplekslerle, korkularla “İslam” ve “İslamî” demeye korktuğumuzu zannediyor. Aman Müslümanlığımız belli olmasın, haa, bunlar Müslüman demesinler diye bir şeylerin başına İslamî sıfatını getirmediğimizi sanabiliyor.

İzzet secde edenlerin yanındadır!Dunyabizim

Anlıyoruz ki; böyle bakanlar dunyabizim.com’un 4 yıllık kavgasını hiç görmeyenlerdir! Entelleşmeye çalışan ezik dindarımsılar tarafından dunyabizim.com’a en çok saldırdıkları hususu hiç hiç hiç fark edememişler! Nedir dunyabizim.com’un suçu, kusuru, eksiği bu güruha göre: Sadece Müslümanlardan bahsetmek, başka görüşlere kapalı olmak! Mesela daha “afili filintalar” gibi olsaymışız veya daha entelektüel olsaymışız iyiymiş. Hem o zaman bizi kimse cahil zannetmezmiş!!! Breh breh breh! Gavurlara, Müslüman olmayan sanatçılara, yazarlara, sinemacılara vb. açık olsaymışız iyiymiş. Ne bu böyle; cahil, dünya çapında kıymet haline gelememiş Müslümanlara takmışız kafayı!!!

Efendiler, dunyabizim.com için emek veren bizler şunu net biliyoruz ki, izzet secde edenlerin yanındadır; biz de o secde edenlerin yanındayız! Çabamız budur! En çok da budur!

Dolayısıyla dünyabizim.com’un “İslamî”, “İslam” kelimelerini isimlerin başına getirmekten korktuğunu, liberal, özenti kaygılarla bundan kaçındığını düşünmek bir körlüktür ama büyük bir körlük!

Modern dünyada gördüğümüz her haltı İslamîleştirmeye taraf değiliz!

Derdimiz, gayemiz bu değil! Aman Müslüman olduğumuzu anlamasınlarmış, yok canım! Herkes de anlasın kardeşim, ne saklayacağız kardeşim!?! Ezik miyiz biz?! Bir şahsiyetimiz, secde etmekten gelen bir izzetimiz var! Bunu yitirmeye, biz Müslümanlarlayız demekten çekinmeye hiç hiç hiç niyetimiz yok!

O zaman mevzu nedir?!

Ulvi Alacakaptan’ın çok başarılı bir şekilde eleştirdiği “Onlarda ne varsa bizim de olsun, bizimkisi azıcık İslamî olsun” anlayışıdır karşı çıktığımız! Modern dünyada gördüğümüz her haltı İslamîleştirmeye taraf değiliz!

Kulların, biz Müslümanların kendi yaptıkları kusurlu uygulamaları İslami kılıfına sokup tartışılmaz, eleştirilemez doğrular gibi sunmasına karşıyız! Nesnelerin, varlığın İslami denilerek sanki İslamın dışında evrende bir şey varmış gibi, Allah ile irtibatsız bir nesne varmış gibi, İslamî demedikleri şeyin aslî imiş gibi algılanmasına karşıyız!

Onlar asıl değiller!

Tarihse maksadın, onun adı İslam tarihi değil, tarih. Ve “İslam tarihi” dedikleri şey Peygamberimizle değil, Hz. Adem ile başlar. Dünyanın içinde “İslam dünyası” diye ayrı bir dünya yok. İnsanlığa emanet edilen Dünya bir tane. Ve bizim sorumluluk alanımız sadece Müslümanların bulunduğu yerler değil, tüm Dünya!

Her şeyin başına “İslam” getirmenin, “İslamî” getirmenin birkaç sakıncası var. O başına “İslam” getirilen nesnelerin İslam’a göre Müslümanın hiç eline almaması gereken şeyler olması çokça mümkün. Hele bu modern dönemde… Bir başka açıdan ise şöyle bir durum var: Evrendeki her şeyin Allah karşısında bir konumu var! Hiçbir şey İslam ile irtibatsız değil. Haram da olsa, mekruh da olsa İslam dairesi içinde bir konumu var her şeyin.

Bu tamlamaları kullanırsak hangi tehlikeler bizi bekler?

islami tamlamalar

İslam’da caiz olmayacak, şüpheli, konumu tartışmalı bir şeyi, nesneyi, bir kavramı, bir olayı, bir kurumu İslamî diye nitelendirmeye kalkışmak farkına varmadan modernizme maruz kalmış Hristiyanlığın başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesine sebep olabilir. Zihinlerimizin, tevhidî bir bütüncüllük içindeki zihinlerimizin, algılarımızın bölümlenmesine, yani zihinsel laikleşmeye maruz kalabiliriz! Evreni laik bir kafa ile bölümleyerek algılama felaketine düşebiliriz. “Şunlar şunlar dinle ilgilidir, dinin karışabileceği alanlardır, şunlar şunlar ise dini ilgilendirmeyen, dinin burnunu sokmaması gereken alanlardır, konulardır!” der duruma düşebiliriz. “Allah, tamam büyüktür ama her şeye karışmasın” diyen müşrikin konumuna düşmekten biraz farksız bir tehlikeyi içinde barındırır her şeyin başına İslam ve İslamî tamlamalarını getirmek. Allah’a ve isteklerine bir sınır çizmeye; “Ey Allah senin bir sınırın var, o sınırı geçme” demeye itiyor biz farkına varmadan… Dikkat buyurun: Laik Avrupa’daki laik yapının laikler tarafına değil belki ama laikliğe boyun eğmiş, laik evren algısını benimsemiş papazlar taifesinin konumunu yaratmış oluyoruz İslam içerisinde! Mahkum ediyoruz farkına varmadan o konuma kendimizi.

İslam’ın papazları statüsünü kabul etmiş oluyoruz bir şeylerin İslamîsinin olduğunu zannetmekle! Kainatın, kelimelerime lütfen dikkat ediniz; mevcudâtın içinde bir şeylerin Allah ile irtibatsız olduğunu zannetmek, sadece bazı şeylerin Allah ile irtibatlı olduğunu zannetmek nasıl bir kafanın ürünüdür?!

İyi niyetli ama dikkatsiz bir iyi niyetli kaygı ile her şeyin İslamîsini oluşturma çabasındaki biz dindarların yumurtladığı bu “İslami tamlamalar”(!), her şeyin başına İslam ve İslami kelimesini getirmeler bir gün bizi minyatür bir İslam’a götürecek.

Elimizdekinin bir İslam maketi olduğunu fark ettiğimizde çok geç olacak, çok geç!

 

Asım Gültekin izah etti

GYY notu: Bu konuda dile getirdiğimiz hususlar kendisini kesmeyenler Abdurrahman Arslan, Turan Koç, Ömer Faruk Dönmez ve Rasim Özdenören'in eserlerini okusunlar lütfen. Tamam, alışkanlıkla kullanıyorsunuz, o işaret ettiğimiz tehlikeleri amaçlamıyorsunuz ama o tehlikelerin karnına düşmekten de kurtulamıyoruz. Siz ne kadar iyi niyetli olsanız da daha doğrusu ne ise onu yapmaya çalışmak daha hayırlıdır. Daha da tatmin olmayanlar "İslam dünyası Dünya Müslümanlarını engelliyor" başlıklı yazımı beklesinler lütfen.

Yayın Tarihi: 31 Mart 2012 Cumartesi 13:27 Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali yıldız
ali yıldız - 10 yıl Önce

alkolsüz şarap, tesettür defilesi gibi kavramlar her şeyi islâmileştirme hatasının ürünleri. bazı şeyler islâmileştirilemez. yapıları itibarıyle gayrı islâmîdirler. asıl nedir farkettiğimiz gün batıldan hak devşirme yanlışından vazgeçeriz inşaallah. ama önce yadırgamamamız gereken bazı şeyler var. islâm'ın özünden bîhaber olunca gayrı islâmi olanı yadırgayamaz olduk. yadırgamayınca o şeyi normal kabul ediyor hadi bunun islâmisini yapalım diyoruz.

abbas yolcu
abbas yolcu - 10 yıl Önce

selam tabi olanailk defa "secde edenlerle"beraber olmanın da olabileceğini gördüm.bu tabiri dert edip yüreği acıyanlaraselam olsun.

S.M.
S.M. - 10 yıl Önce

+islami stand up(çı)Bir kavram tek başına kullanıldığında islama uygun görünmüyorsa önüne eklenen "islam" veya "islami" kelimeleriyle islama ve müslüman olarak yaşamaya uygun bir hüviyet kazanması mümkün değildir. Teşbihte hata olmaz ise, semer ve merkep misali....ve bu yüzden dünyabizim BİZİM..

Necmettin
Necmettin - 10 yıl Önce

O halde müslüman da demeyelim sadece insan diyelim. Bilme malumun alimin zihninde hasıl olan suredi değil mi? Bizde o surete bir lafız verip onu adlandırmıyor muyuz? Benim zihnimde oluşan insan suretiyle ile hristiyanın zihninde oluşan insan sureti farklı olduğu için kendi kavramımı kullanmıyor muyum? Müslüman bir filozofun yaptığı işle avrupalı filozun ki aynı mı ki aynı ismi verelim?

Mücahit T;
Mücahit T; - 10 yıl Önce

Islami anmaktan korktugunuz sanmiyorum fakat ömrünü ISLAMA ve ÜMMETE adamis olan Erbakani anmaktan sakiniyorsunuz..Yukardaki resimde belli oldugu gibi..InsaAllah bu mesaji yayinlarsiniz...

Mücahit T;
Mücahit T; - 10 yıl Önce

Islami anmaktan korktugunuz sanmiyorum fakat ömrünü ISLAMA ve ÜMMETE adamis olan Erbakani anmaktan sakiniyorsunuz..Yukardaki resimde belli oldugu gibi..InsaAllah bu mesaji yayinlarsiniz...

Muhammet Er
Muhammet Er - 10 yıl Önce

Her sözün başına İslam veya İslami sıfatını yakıştırmak solculardan bizim dindarlara geçen bir "rahatsız"lık.Sosyalist edebiyat, sosyalist toplum, halkçı şiir vs... Onlar bunu yapıyor biz niye yapmayalım gibi sakat bir şuuraltı olduğunu düşünüyorum. Kardeşler onlar bu kelimeleri kullanarak piyasa yapar çünkü müslüman değiller, biz piyasa yapamayız çünkü müslümanız.

Muhammet ER
Muhammet ER - 10 yıl Önce

Yorumcu arkadaşlardan biri bu yazıyı Erbakan'a bağlamış. Bunu nasıl becerdi acaba? Kendisinden açıklama bekliyoruz.


banner26