Eğitim ve Kültürde Yeni Bir Dönem ve Dünyabizim'deki Gelişmeler

Bugün okullar açılıyor. Türkiye’de eğitim döneminin başlamasının bir diğer manası, artık oturmuş bir teamül olarak, kültür sanat etkinliklerinin ve her türlü faaliyetin de aktif bir döneme giriyor olması. Önümüzdeki günler, dikkat çekici pek çok faaliyet ve ürün ile gelecek gibi görülüyor. Mehmet Erken yazdı.

Eğitim ve Kültürde Yeni Bir Dönem ve Dünyabizim'deki Gelişmeler

Bugün okullar açılıyor. Evvela okula başlayan tüm arkadaşlarımıza ve ailelerine hayırlı bir dönem diliyoruz. Türkiye’de eğitim döneminin başlamasının bir diğer manası, artık oturmuş bir teamül olarak, kültür sanat etkinliklerinin ve her türlü faaliyetin de aktif bir döneme giriyor olması. Yayınevleri, belediyeler ve kültür sanat etkinliği yapan bütün kurumlar, okullar ile paralel olarak mayıs ayı gibi faaliyetlerini yavaşlatıyor ya da durduruyor, ve okulların açıldığı eylül-ekim ayına kadar etrafı bir sessizlik kaplıyor. 

Hatta yayınevlerinin pek çoğu için esas başlangıcı, kasım ayı başında gerçekleştirilen İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı teşkil ediyor. 

2017 senesi TÜYAP fuarı sanıyorum ayrı bir öneme sahip olacak. Zira geçen sene yaşadığımız darbe girişimi, pek çok kurum gibi yayıncıları da derinden etkiledi. Zaten artık alışılmış bir gerçektir: Yoğun siyasi gündemin vurduğu ilk alan kültür sanat alanıdır. 15 Temmuz sonrası siyasetin ülkenin bütün gündemlerini egale edecek yoğunlukta olması ve ardından gelen referandum süreci, yayıncılar başta olmak üzere kültür kurumlarının tamamında bir durgunluğa, yahut masadaki işleri bir kenara koyarak yeni duruma uygun eserlere yoğunlaşmaya zorladı. Bu nedenle 2016-2017 sezonunun bir nebze durgun geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yoğun siyasi gündem sonrasında gelinen 2017 yaz sezonunun ise hem istirahat hem de yeni ürünler ve faaliyetlerin ortaya çıkması amacıyla değerlendirildiğini duyuyoruz ve çıkacak ürünleri merakla bekliyoruz. Hasılı önümüzdeki günler, dikkat çekici pek çok faaliyet ve ürün ile gelecek gibi görülüyor.

Dünyabizim’de neler var?

Dünyabizim için her sene yaz dönemi bir tür tazelenme ile geçiyor. Bu yaz dönemini de aynı şekilde geçirdik ve yeni sezona hazırlandık. Tazelenme derken; bir umman olan kültür sanat dünyasında yazamadığımız konularda yazılar yazmanın; haberleştiremediğimiz haberleri düşünüp taşınıp ayrıştırıp bu konuları sizlere sunabilmenin yollarını arıyoruz. Her sene olduğu gibi “haber yapılması güzel olacak konular” listemiz bir hayli kabarık; dikkat çekici portreler, önemli röportajlar ve şehirlerin ara sokaklarında saklı güzelliklere dair yazılar gündemimizde. Dergiler, etkinlikler, kitap tanıtımları, filmler ve müzikler ise yine piyasanın bize imkan verdiği ölçüde masamızda olacak inşallah…

Siz okurlarımızdan talebimiz ise basit: Takdir ve eleştirilerinizi bize iletmeniz hatta sitemize katkı sunmak istiyorsanız yahut öneriler getirmek istiyorsanız yine bize ulaşmanız. İletişim için sosyal medya kanallarımızı kullanabileceğiniz gibi dunyabizimgyy @ gmail.com adresinden e-mail yolu ile de bize ulaşabilirsiniz. Yine arzu ederseniz, yüz yüze tanışmak amacıyla Süleymaniye’deki ofisimize de buyurabilirsiniz. Adres ve telefon detayları Künye’de mevcut. 

Dünyabizim’in mevcut pek çok yazarı ile ilişkimizin bu şekilde başladığını hatırlatmam gerekir. Bu konuda geçtiğimiz günlerde sitemizde yer alan bir habere sizi buyur etmek isterim [tıklayınız]; yazarlarımızın sitemizde yazılan yazılarından oluşturulan ya da içinde sitemizde yayınlanan yazıların da bulunduğu kitaplar. Buradaki liste sadece geçen sene çıkan kitaplara odaklanıyor… 

O zaman sözü uzatmayalım ve yeniden Vira Bismillah diyelim…

 

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 18 Eylül 2017 Pazartesi 10:41 Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 11:03
banner25
YORUM EKLE

banner26