Dünyabizim, Video Haberleriyle Artık Youtube'da

2008 yılından bu yana yazılı haberciliği kendine merkez edinen Dünyabizim, bu haftadan itibaren video haberleri ile de takipçilerinin karşısında olacak.

Dünyabizim, Video Haberleriyle Artık Youtube'da

Dunyabizim.com olarak yayına başladığımızdan beri yazılı haberciliği merkezimize aldık. Bu süreçte "sesli dünyabizim", "videolu Devrialem haberleri" gibi yazılı medyanın dışına çıkan haberler yayınlasak da temel mecramız her zaman yazı oldu.

Basılı yayınların öneminin azaldığına dair tartışmalar devam etse de, yazının önemini yitirmediğini, hatta bir bakıma daha merkezi bir hale geldiğini görmezden gelemeyiz. Fakat değişen teknoloji, değişen sosyal şartlar, ilgiler ve talepler, yazının yanında video ve fotoğrafın da öneminin artmasını sağladı.

Türkiye’de yıllardır fotoğraf çekilse de, televizyon yayını yapılsa da, fotoğraf ve videonun herkesin hayatına entegre olması ancak dijital araçların artışı ve akıllı telefonların hayatlarımızı istila etmesinden sonra oldu. Herkes, bir yerlerde bir şeylerin videosunu-fotoğrafını çekiyor, birbiriyle paylaşıyor; haber sitelerinde en çok fotoğraf galerilerine tıklanıyor ve pek çok insan youtube ve muadili mecralarda ciddi vakit geçiriyor; bazen kaçırdığı bir diziyi ya da tv programını izliyor, bazen komik videolar izliyor, bazen de kısa sohbetler dinliyor.

Video haberlerimiz artık yayında

Yazarlarımız, yayın kurulumuz ve editöryal kadromuz içinde kültürel olayları değerlendirirken, videoların özellikle genç nesil üzerinde ciddi bir yaygınlığı olduğunu vurguluyorduk. Bu istişarelerde, videoların sadece gençlerin hayatında değil, herkesin hayatında az ya da çok yeri olduğunu fark ettik. Konuşmalar arasında kısa ya da uzun videolara verilen referanslar ciddi bir yekün tutuyordu.

Hal böyle olunca, komşumuz Kuzey Haber Ajansı ile işbirliği içinde, yazılı haberlerin yanında video haberler de üretmenin çalışmalarına başladık ve nihayetinde, geçtiğimiz iki hafta yaptığımız deneme çekimleri sonunda ilk ürünlerimizi ilginize sunuyoruz.

Video haberler dahilinde şimdilik birebir söyleşiler, kitap tanıtımları ve tematik konuşma dizileri yapmayı planlıyoruz. Bu haberlerin gelişimi ve açılımı ise, her zaman olduğu gibi takipçilerimizin uyarı ve yönlendirmeleri ile devam edecek. [bu konuda ve her konuda görüş ve önerilerinizi dunyabizimgyy @ gmail.com adresine iletebilirsiniz.]  

İlk videolarımız 2 adet kitap tanıtımı ( "Huzur Sokağı", "Gece Yarısı Güneşi" ) ve Hayalleme adlı internet sitesi ve twitter hesabının sahibi Muhittin Bayram Bey ile yaptığımız söyleşi ( 1. bölüm2. bölüm ; 3. bölüm ). Bunların yanında haberlerin içinde kullanacağımız videolar da, yayın planımızda yer alıyor. Bu formatın ilk örneğini Seda Şennik Ateş, Gülcan Tezcan ile yaptığı söyleşide güzel bir şekilde uyguladı. Allah bir mani çıkarmazsa, devamını getirmek niyetindeyiz.

Sözü, youtube videolarının mutad kapanış cümlesi ile kapatalım: “Kanalımızı takip etmeyi unutmayın” :) 

 

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2016 Cumartesi 13:27 Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 14:03
banner25
YORUM EKLE

banner26